Menu

Kore Yarış Federasyonu Koşusu’nda GULL (IRE) yanıltmadı… Özel

2015 yılı Uluslararası Yarış Festivali’nin ilk gününde Kore Yarışçılık Federasyonu (Korean Racing Association) adına düzenlenen 1500 metre sentetik pistteki KV-8/D koşuyu Kadir Keçelioğlu’nun sahibi olduğu ve Zafer Temuçin’in antrenörlüğünü üstlendiği Gull (IRE) (Approve – Karma, Fraam), jokey Halis Karataş ile kazandı (VIDEO). Üç yaşlı 10 dişi İngiliz tayının katıldığı, birincilik ikramiyesi 78.000 TL olan koşuda ikinciliği Ankara’dan bu yarış için getirilen Bade Hanım (Bosporus) elde ederken, Special Sword (Kaneko) üçüncü, Shopaholic (Kaneko) ise dördüncü oldu. Kazanan Gull için koşunun bitiriş derecesi 1’31’49 , farklar 2 Boy - 1.5 Boy - 1 Boy şeklinde gerçekleşti.
Koşuyu kazanan tayın sahibi adına Hülya Keçelioğlu’na kupasını ve hediyesini, KRA Yarış Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı Kyu Hwang Lee verdi. Winner Circle alanında düzenlenen törende, KRA Yarış Otoritesi Yönetim Kurulu Üyesi Dong Jun Yoo kazanan tayın antrenörü adına Kadir Keçelioğlu’na, Moo Chang Lim de kazanan tayın jokeyi Halis Karataş’a hediyelerini verdiler. Törende ayrıca Başkan Kyu Hwang Lee, Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Kadri Ekinci’ye günün anısına hediye takdim etti. Kupa törenine; TJK Muhasip Üyesi H. Turgut Alakuş, TJK Yönetim Kurulu Üyeleri Sadettin Atığ ve Ekrem Beşerler, TJK Genel Müdür Yardımcısı Burak Konuk, Uluslararası İlişkiler Müdürü Okan Özeren ile KRA Yarış Otoritesi Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

G1 DTD ve Kısrak Koşuları 3’üncüsü…

2 yaşlı olarak start start almayan ve yarış hayatına 18 Ocak ve 9 Şubat tarihlerinde üst üste kazandığı 2 yarışla başlayan Gull (IRE), KRA Koşusunda kariyerinin 10’un startında üst üste 2’nci ve toplamda ise 4’üncü birinciliğine ulaşırken, kazancını da 339.562 TL’ye yükseltti. Kum pistte hiç koşmayan, çim pistte ise 5 yarışta 1 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde eden safkan her ne kadar çim pistte yarış kazanmayı başaramasa da G1 Kısrak ve G1 Dişi Tay Deneme Koşularında güçlü rakiplerinin ardında üçüncü olmayı başarmış, tüm birinciliklerini ise sentetik pistte elde etmiştir.

APPROVE’un kızı…

Gull’ın babası yarış hayatı boyunca 10 kez start alıp 3 birincilik, 6 kez plase yapan ve 2 yaşında G2 Gimcrack Stakes ve G2 Norfolk Stakes’i kazanıp, G2  Champagne Stakes’de ikinci, G1 Shadwell Middle Park Stakes’de ise üçüncü olan Approve (GB) (Oasis Dream - Wyola (USA), Sadler´s Wells (USA))’dur. Kısa bir süre önce San ekürisi tarafından satın alınan aygırın Ekim ayı sonuna doğru ülkemize gelmesi beklenmektedir. Koştuğu yarışların tamamı 1000-1400 metreler arasındaki mesafelerde olan aygırın Avrupa’daki en kariyerli yavruları, G3 The Coral Charge Stakes galibi 3 yaşındaki oğlu Waady ve G2 Flying Childers Stakes üçüncülüğü bulunan Listed galibi Accepted (IRE) isimli safkanlardır. Dolayısıyla Gull başarılı performansı ile aygırın en başarılı temsilcilerinden biridir.

Annesi irlanda’dan 11.000 €’ya alındı…

Gull’ın annesi Karma (GB), 2011 yılı İrlanda Goffs Satışlarından at sahibi ve yetiştirici Recep Avşar tarafından at sahibi Kadir Keçelioğlu ile ortak olarak 11.000 €’ya satın alınmıştır. İrlanda’da Talip Han, Invincible Son ve Worldpoint gibi safkanların yetiştirildiği Whitethorn Stud’da Gull’ı doğuran ve sonrasında Coolmore aygırlarından Zoffany (Dansili)’ye çekilen kısrak, ardından Türkiye’ye getirilmiş ve Yurdabak ekürisine ait Tos Harasına yerleştirilmiştir. Keçelioğlu ve Avşar ekürilerinin aralarında yaptıkları paylaşım sonrası Gull Keçelioğlu ekürisinde kalırken, safkanın annesi Karma (GB) ve 2013 doğumlu yavrusu Recep Avşar’da kalmıştır.

 

Son DüzenlenmePazar, 06 Eylül 2015 08:50

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık