Menu

GULL (IRE) Sihirbazla üst üste 3’üncü kez kazandı… Özel

3 ve yukarı yaşlı 11 İngiliz kısrağının birincilik mücadelesi verdiği A3/D Kızkulesi Koşusu, 25 Eylül Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda koşuldu. Son metreleri unutulmaz bir finişe sahne olan mücadeleyi, Kadir Keçelioğlu’nun sahibi olduğu ve Zafer Temuçin’in antrenörlüğünü üstlendiği Gull (IRE) (Approve – Karma, Fraam), jokey Halis Karataş ile kazandı (VIDEO). 126.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği, iç kulvardan yaptığı atakları ile  5 yaşındaki Savurlu (Clodovil) elde ederken, sentetik pistin başarılı isimlerinden Tearra (Langfuhr) üçüncü, Willpower (Victory Gallop) ise dördüncü oldu. 1400 metre  sentetik pistteki koşuda kazanan Gull (IRE) için bitiriş derecesi1’24”38 olurken, farklar ise Baş – Boyun - Boyun şeklinde gerçekleşti.

Karataş ile üst üste 3’üncü kez…

2 yaşlı olarak start start almayan ve yarış hayatına 18 Ocak ve 9 Şubat tarihlerinde üst üste kazandığı 2 yarışla başlayan Gull (IRE), Kızkulesi Koşusunda kariyerinin 11’un startında üst üste 3’üncü, toplamda ise 5’inci birinciliğine ulaşırken, kazancını da 434.062 TL’ye yükseltti. Kum pistte hiç koşmayan, çim pistte ise 5 yarışta 1 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde eden safkan tüm birinciliklerini sentetik pistte elde etti. Halis Karataş ile bugüne dek 4 kez start alan safkan bu yarışların son üçünden birincilikle ayrılmasını bildi.

APPROVE’un kızı…

Gull’ın babası yarış hayatı boyunca 10 kez start alıp 3 birincilik, 6 kez plase yapan ve 2 yaşında G2 Gimcrack Stakes ve G2 Norfolk Stakes’i kazanıp, G2  Champagne Stakes’de ikinci, G1 Shadwell Middle Park Stakes’de ise üçüncü olan Approve (GB) (Oasis Dream - Wyola (USA), Sadler´s Wells (USA))’dur. Kısa bir süre önce San ekürisi tarafından satın alınan aygırın Ekim ayı sonuna doğru ülkemize gelmesi beklenmektedir. Koştuğu yarışların tamamı 1000-1400 metreler arasındaki mesafelerde olan aygırın Avrupa’daki en kariyerli yavruları, G3 The Coral Charge Stakes galibi 3 yaşındaki oğlu Waady ve G2 Flying Childers Stakes üçüncülüğü bulunan Listed galibi Accepted (IRE) isimli safkanlardır. Dolayısıyla Gull (IRE) başarılı performansı ile aygırın en başarılı temsilcilerinden biridir.

Annesi İrlanda’dan 11.000 €’ya alındı…

Gull’ın annesi Karma (GB), 2011 yılı İrlanda Goffs Satışlarından at sahibi ve yetiştirici Recep Avşar tarafından at sahibi Kadir Keçelioğlu ile ortak olarak 11.000 €’ya satın alınmıştır. İrlanda’da Talip Han, Invincible Son ve Worldpoint gibi safkanların yetiştirildiği Whitethorn Stud’da Gull’ı doğuran ve sonrasında Coolmore aygırlarından Zoffany (Dansili)’ye çekilen kısrak, ardından Türkiye’ye getirilmiş ve Yurdabak ekürisine ait Tos Harasına yerleştirilmiştir. Keçelioğlu ve Avşar ekürilerinin aralarında yaptıkları paylaşım sonrası Gull Keçelioğlu ekürisinde kalırken, safkanın annesi Karma (GB) ve 2013 doğumlu yavrusu Recep Avşar’da kalmıştır.
Son DüzenlenmeCumartesi, 26 Eylül 2015 16:46

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık