Menu

HATAY’da zafer KIRDENİZ ve SELİM KAYA’nın... Özel

3 Yaşlı Arap tayları için sezonun en önemli mücadelesi olan G1 Hatay Koşusu, 1 Ekim Perşembe günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşuldu. 3 Yaşlı 12 Arap tayının start aldığı 500.000 TL ikramiyeli koşu çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirildi. Bu önemli mücadeleyi startla birlikte başa geçen Seyhan Dilber’in sahibi olduğu ve Senai Almaz’ın antrenörlüğünü üstlendiği sezonun flaş tayı Kırdeniz (Berksoy - Fulyahanım, Bozdağ), sezonun en formda jokeylerinden Selim Kaya ile beyaz bayrak-ayna yaparak (VIDEO). Koşuda ikinciliği düzlük başından son 200 metreye kadar sürekli kapanan ve önü açıldıktan sonra harika bir sprint yapan Serhantay (Altaha) elde ederken, Halis Karataş’ın bu yarış öncesinde tercih ettiği Sakarbaşı (Ayabakan) üçüncü, parlak bir performans ortaya koyan Kızıltuğ (Ben Anadolu) ise dördüncü mücadeleden dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Kırdeniz için müddet 1’47”33 olurken, farklar ise 1.5 Boy – 1.5 Boy – Burun şeklinde gerçekleşti.

BAŞTAY’lığı hak etti…

Start aldığı 12 koşuda 8 birincilik, 2 ikincilik, 1 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde eden Kırdeniz, G1 Hatay Koşusu galibiyetiyle kazancını 1.364.300 TL’ye yükseltirken, sezonun baş tayı olmayı da hak eden bir performans sergiledi. Sentetik pistte 3’de 2, kum pistte 3’de 2 ve çim pistte ise 6’da 4 yapan başarılı safkan, Ankara’da ilk kez piste çıktığı koşudan galibiyetle ayrılırken, Selim Kaya ile de 6’ıncı birlikteliğinde 3’üncü birinciliğini elde etti.

BERKSOY temsilcisi...

Kırdeniz’in babası, G1 Kanuni Sultan Süleyman, G2 Mohaç ve G2 Kosova Koşuları galibi ve G1 Hatay Koşusu ikincisi olup 2009 yılında yarış hayatı noktalandıktan sonra ilk olarak 2011 yılında aşımlara başlayan ve ilk jenerasyon tayları bu sene start alan başarılı safkan Berksoy (İbocan – Rode 21, Sava)’dur. Aygırlık kariyerine harika bir başlangıç yapan safkanın bu sene start alması beklenen toplam 22 üç yaşlı yavrusu bulunmaktadır ve bu tayların 11’i Erkek, diğer 11’i ise dişidir. Aygırın temsilcilerinden bugüne dek 12’si start almış, bunlardan 5’i yarış kazanmayı başarmıştır.

Annesi maiden galibi…

Dr. İsmail Türktan tarafından yetiştirilen Kırdeniz’in annesi, yarış kariyeri boyunca 20 kez start alıp 1 birincilik elde eden Fulyahanım (Bozdağ)’dır. Güldane’nin kızı olan ve 2 yarış galibi Sedağ ile anneden kardeş olan kısrak haraya alındıktan sonra ilk olarak Kırdeniz’i doğurmuştur. Kısrağın 2013 doğumlu Haberbatur’dan dişi, 2014 doğumlu Serdarhan’dan dişi ve 2015 doğumlu İbocan’dan erkek tayı bulunmaktadır.

TİGEM’e satıldı...

10 Baş kısrak ve 2 baş Aygır almak üzere bir süre önce ihaleye çıkan Tigem, Kırdeniz’in annesi Fulyahanım isimli kısrağı yapılan pazarlıklar sonrasında damızlık kadrosuna katmayı başardı. (Bozdağ – Güldane) orijinli 9 yaşındaki kır kısrak Eskişehirli atçılardan D.İsmail Türktan tarafındanTigem’e satıldı.
Son DüzenlenmePerşembe, 01 Ekim 2015 17:37

3 yorum

 • Mustafa Çakar
  Mustafa Çakar Cuma, 02 Ekim 2015 23:45 Yorum Linki

  Cahilliğime verin 75 yıldır koşulan Arap atlarının "Gazi" koşusu diyebileceğimiz bu önemli koşu ne zamandan beri yarışseverin büyük kısmının çalıştığı iş günü yapılıyor? Bu kadar kötü programlama olur mu?

 • teyfik
  teyfik Cuma, 02 Ekim 2015 12:35 Yorum Linki

  o kadarini bizde biliyoruz, sen olayi anlamamissin ..!

 • teyfik
  teyfik Perşembe, 01 Ekim 2015 18:04 Yorum Linki

  hayrettt CANKARDESler nasil olduda bu yarisa salca olmadi:)en zayiflarin safkani cankardesler...

  cVP: Cankardeşler 4 yaşında 3 yaşlılara ait bir yarışta koşamaz...!

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık