Menu

CHACHKOVA 1 yıl sonra… Özel

31 Ekim Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleştirilen G3/D Çankaya Koşusu’nu Kemal Kurt'un sahibi olduğu, İbrahim Çak’ın menajerliğini, Güney Gönültaş’ın ise antrenörü olduğu Chachkova (Tapit - Lisa M, Banker's Gold) isimli kısrak, jokeyi Selim Kaya ile kazanmayı başardı (VIDEO). 126.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda tamamı dişi 12 safkan İngiliz atı start aldı. Kazanan Chachkova’nın ardında ikinciliği dış kulvara yakın etkili ataklar sergileyen Gazelle Eyes (Yonaguska) ve Deniz Yıldız idaresindeki Roksana (Yonaguska) Atbaşı olarak elde ederlerken, iç kulvara yakın atakları ile Canyakar (Intense Focus) ise dördüncü oldu. Kum pistte 1500 metre mesafede kazanan Chachkova için koşunun bitiriş derecesi 1’33”22 olurken, farklar 3 Boy - Atbaşı - 1/2 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına TJK Asli Üyesi Hayrettin Karamazı'ya kupasını, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen verdi. Törene, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ ve Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç ile davetliler de katıldı.

Tam 1 yıl aradan sonra kazandı

Son yarışını bundan tam bir yıl önce 31 Ekim 2014 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromunda kazanan Chachkova, 1 yıl süren sessizliğini G3 Çankaya Koşusunu kazanarak bozmayı başardı. Tapit temsilcisi başarılı kısrak, bu koşu ile 30’uncu startında kariyerinin 8’inci birinciliğine imza atarken kazancını da 619.576 ’ye yükseltti. Sentetik pistte 2, kum ve çim pistte ise 3’er yarış kazanan Chachkova, Selim Kaya ile ilk kez bir araya geldiği yarıştan zaferle ayrılmasını bildi.

TAPİT’in kızı...

Chachkova yarış kariyeri büyük başarılarla dolu olmasa da, aykırı kan hattı ve müthiş hara kariyeri ile Amerika’da büyük sükse yapan Tapit’in (Pulpit -  Tap Your Heels, Unbridled)  kızıdır. 3 Yaşında kazandığı G1 Wood Memorial Stakes galibiyeti yarış kariyerinin en önemli başarısı olan aygır, bugüne kadar çok sayıda G1 galibi ve 2 yaşlı şampiyon tay vermiştir. 2005 Yılında haraya alınan aygır halen Lexington’daki ünlü Gainesway harasında kariyerini sürdürmektedir. Aygırın ülkemizde start alan diğer tayları Tapit Girl ve Roca De La Paz’dır.

Annesi 100.000 $’a alındı…

Chachkova’nın annesi 2009 senesinde Amerika Keeneland Satışlarından 100.000 $’a satın alınan Lisa M (Bankare’s Gold)’dir. 2 Yaşında G3 Washington Breeders’ Cup Lassie Stakes’i kazanan kısrak, 3 yaşında G2 Davona Dale Stakes’te ise üçüncü olmuştur. Toplam 4 birinciliği bulunan Lisa M’in kariyer kazancı ise 159.724 $’dır. Chachkova nitelikli kısrağın ilk yavrusu olup ülkemizde doğurduğu ikinci tay olan Heiwa Iwa (More Than Ready) 6 yarış ve 473.520 TL, üçüncü tay olan El Paso (Lion Heart) ise 4 yarış ve 148.400 TL kazanmıştır.

Son DüzenlenmeCumartesi, 31 Ekim 2015 18:56

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık