Menu

TALARIA > TIERRA > TIGLON... Özel

10 Mart Perşembe günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda merhum Sedat Evliyazade anısına düzenlenen KV-8/S koşuyu Zeynep L. Atman’ın sahibi olduğu ve Ümit Bozkurt’un antrenörlüğünü üstlendiği Tiglon (Lion Heart – Tierra, Unaccounted For), jokeyi Halis Karataş ile kazandı. 

2000 metre kum pistte gerçekleştirilen koşuya 3 yaşlı 5 safkan İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 58.500 TL olan mücadelede koşuya tempo veren Kanatorya (Luxor) ikinciliği olurken, Yılmazhan (Victory Gallop) üçüncü, Gunner (Sea Hero) ise dördüncü oldu. Kazanan Tiglon için koşunun bitiriş derecesi 2’11”92 olurken, farklar ise 3 Boy - Uzak - 1,5 Boy şeklinde sonuçlandı. 

Sadece kum pistte kazandı…

Yarış hayatına 14 Ağustos 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Tiglon bugüne dek 11 kez start alıp 3 birincilik, 4 ikincilik, 1 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde ederken toplam 255.000 TL ikramiye kazandı. Daha önce İzmir sezonunun flaş safkanı Kinowa’nın arkasında G2 ve G3 ikincilikleri elde eden safkan, Sedat Evliyazade koşusu galibiyeti ile kariyerinin ilk sınıf koşu birinciliğine de imza atmış oldu. Bugüne dek start aldığı tüm yarışlara Halis Karataş ile katılan Tiglon,çim pistte 4, sentetik pistte ise 1 kez start alıp hiç kazanamazken, tüm birinciliklerini kum pistte elde etti.

LION HEART’ın oğlu…

Tiglon’un babası 2010 Yılı Şubat ayında Amerika’dan ülkemize getirilen ünlü aygır Lion Heart  (Tale of the Cat (USA))’dır. 2 Yaşında G1 Hollywood Futurity ve G3 Hollywood Prevue Stakes galibi olan safkan, 3 yaşında da G1 Haskell Invitational Handicap ve G3 Long Branch Breeders’s Cup Stakes’i kazanmıştır. Amerikan Listelerinde uzun yıllar en üst sıralarda yer alan aygırın günümüzde oğulları da Amerika’da aygırlık yapmaktadır.

Bu sene ülkemizde dördüncü jenerasyon tayları start alacak olan Lion Heart’ın halihazırda 181 yavrusu start almış, bunlardan 111’i yarış kazanmayı başarmıştır. Aygırın ülkemizdeki en başarılı temsilcilerinden bazıları; Lion Wind, Manoush, The Daughter Son, Adonisim, Yes Of Afrika, Magic Moment, Dracarys ve Çar Brusk’tür.

Annesi G1 Nenehatun 3’üncüsü…

Tiglon’un annesi 4 yarış galibi ve G1 Nenehatun Koşusu üçüncüsü Tierra (Unaccounted For)’dır. 2 ve 3 yaşlı olarak toplam 11 kez start alabilen ve bu yarışların ikisi hariç hepsinde ilk dört sırada kendine yer bulabilen başarılı kısrak, Bartobel’in ardında G1 Gazi Koşusu, Texas Gal’ın ardında G1 Kısrak Koşusu ve yine Texas Gal’ın ardında G1 Dişi Tay Deneme Koşusu ikincisi olup G2 Tay Deneme Koşusu galibi olan unutulmaz kısrak Talaria’nın kızıdır. Bu yönüyle değerli bir pedigriye sahip olan Tierra’nın yarış pistlerinde start almış tek yavrusu Tiglon’dur.

Son DüzenlenmeCuma, 11 Mart 2016 18:08

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık