Menu

MEVLANA Koşusunda sürpriz birinci; SINCLAR… Özel

19 Mart Cumartesi gecesi İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gecenin en önemli mücadelesi olan koşulan A3 Mevlana Koşusu'nu, Sina Erdal'ın sahibi olduğu, menajerliğini Süleyman Karagöz, antrenörlüğünü ise Tezcan Taşar’ın yaptığı Sinclar (Okawango – Sigar, Always A Classic), jokeyi Uğur Polat ile kazandı. 

Birincilik ikramiyesi 95.000 TL olan koşuda, 3 yaşlı 7 safkan İngiliz tayı start aldı. 1500 metre sentetik pistte koşulan ve son metreleri büyük bir mücadeleye sahne olan koşuda, bir ara düzlükte yol bulmakta tereddüt eden Angel Horse (Sri Pekan) ikinciliği elde ederken, sonlardaki hücumları ile Dayım Benim (Lion Heart) üçüncü, uzun bir aradan sonra dönüş yapan Serseri (Bushranger) ise dördüncü oldu. Kazanan Sinclar için müddet 1’31”04 olurken, farklar ise Baş - Burun - 2 Boy şeklinde sonuçlandı. 

İlk Grup koşu galibiyeti…

Yarış hayatına 23 Ağustos 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Sinclar, Mevlana koşusu ile kariyerinin 2’nci birinciliğini elde ederken aynı zamanda ilk Grup koşu galibiyetine de imza attı. Bugüne dek 6 kez start alıp 2 birinciliğin yanı sıra 1’er kez de ikinci, üçüncü ve dördüncü olan yetenekli tay toplam 147.300 TL ikramiye kazandı. Start aldığı 6 yarışın 5’in de farklı jokeylerle piste çıkan safkan, Uğur Polat ile olan ilk birlikteliğinden zaferle ayrılmasını bildi.

OKAWANGO temsilcisi…

Sinclar’ın babası bir Kingmambo oğlu olan Okawango (USA)’dur. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlayan safkan, 5 jenerasyon tay verdikten sonra maalesef ölmüştür. Bugüne dek start alan 166 tayından 111’i yarış kazanmayı başarmış aygır ülkemizde halihazırda 23 Milyon TL’nin üzerinde bir hasılata sahiptir. Türkiye’de kısa süren hara kariyerinde gayet başarılı olan aygırın en önemli temsilcilerinden bazıları; Kuloğlu, El Conquerador, Sarılar Runner, Demir Türün, Buldum Bak, Queen Amidala,  Iphigeneia ve Binbir Umut’dur.

Grup galibi SİGAR’ın oğlu…

Sinclar’ın annesi biri G3, üçü Kısa Vadeli olmak üzere toplam 9 yarış kazanıp, G1 Ankara, G2 TYAYSD ve G2 Kraliçe II. Elizabeth Koşuları ikinciliği bulunan başarılı kısrak Sigar (Always A Classic)’dır. Jenerasyonunun en başarılı dişi taylarından biri olan kısrak, harada ilk olarak Ocean Crest’den Shibuya’yı doğurmuş, 2012 doğumlu bu safkan şu ana dek 3 yarış kazanmayı başarmıştır. Sinclar kısrağın ikinci yavrusu olup ayrıca bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Senoş (Unaccounted For) isimli bir dişi tayı ile El Corredor’dan 2016 doğumlu bir al dişi yavrusu mevcuttur. Kısrağın bugüne dek doğurduğu tayların tamamı dişidir. 

Son DüzenlenmePazar, 20 Mart 2016 11:14

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık