Menu

Avrasya Ekonomi Zirveleri Koşusu’nu MY BILLIONAIRE kazandı… Özel

19. Avrasya Ekonomi Zirvesi kapsamında İstanbul’da gerçekleştirilen ve Türkiye Jokey Kulübü tarafından bu yıl 8’inci kez düzenlenen KV-7 Avrasya Ekonomi Zirveleri Koşusu 6 Nisan Çarşamba günü Veliefendi Hipodromunda koşuldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koşusu ile birlikte, 6 Nisan Çarşamba gününün bir diğer önemli randevusu olan koşuyu, Tuğrul Mutlu'nun sahibi olduğu ve Selahattin Mutlu’nun antrenörlüğünü üstlendiği My Billionaire (Victory Gallop – Vaselina, Giant's Causeway), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazanmayı başardı.

1500 metre sentetik pistte gerçekleştirilen koşuya, 3 yaşlı 5 safkan İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 48.000 TL olan mücadelenin ikinciliğini, koşunun favorisi durumundaki Dayım Benim (Lion Heart) elde ederken, Toms (Luxor) üçüncü, Hill Head (Powerscourt) ise dördüncü oldu. Kazanan My Billionaire için koşunun bitiriş derecesi 1’30”78 olurken, farklar ise 3 Boy - 3 Boy – Uzak şeklinde oluştu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Tuğrul Mutlu'ya kupasını, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birlikte verdi.Törene, TJK Muhasip Üyesi ve Genel Sekreter Vekili H. Turgut Alakuş, Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın eşi Meral Akıncı, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile davetliler de katıldı.

İlk Kısa Vade galibiyeti…

Yarış hayatına 3 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan My Billionaire, bugüne dek 11 kez start alıp 4 birincilik, 2 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde ederken 214.850 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç start almayan, çim pistte ise 1 kez koşup başarılı olamayan safkan tüm birinciliklerini sentetik pistte gerçekleştirdi. Avrasya Ekonomi Zirveleri Koşusu ile kariyerinin ilk Kısa Vadeli birinciliğini elde eden My Billionaire, Gökhan Kocakaya ile 4’üncü birlikteliğinde 2’nci galibiyetine imza attı.

VICTORY GALLOP’un oğlu…

My Billionaire’in babası, yurt dışında 2000, ülkemizde ise 2008 yılında hara kadrosuna dahil edilen Victory Gallop (CAN) (Cryptoclearance)’dur. Gerek yarış kariyeri, gerekse yurtdışındaki aygır kariyeri önemli başarılarla dolu olan aygırın ülkemizde şu ana kadar 215 tayı start almış ve bunların 149’u yarış kazanmayı başarmıştır. Hot Chocolate, Oğlum Berat, Cooger, Willpower ve Kırdemirkır, aygırın My Billionaire dışındaki en başarılı temsilcilerinden bazılarıdır.

Annesi 4 kez start aldı…

My Billionaire’in annesi kısa süren yarış hayatı boyunca 4 kez koşup 1 kez dördüncü olabilen Vaselina (Giants Causeway)’dır.  2008 Yılı Keeneland Satışlarında Serdal Adalı tarafından foal olarak 60.000 $’a satın alınan safkan, 8 aylık yarış hayatı sonrası damızlığa ayrılmış ve ilk olarak My Billionaire’i doğurmuştur. Kısrağın bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Divine Light isimli aygırdan bir dişi tayı ile Dr Fong’dan 1 yaşlı bir dişi tayı bulunmaktadır.

Son DüzenlenmePerşembe, 07 Nisan 2016 15:15

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık