Menu

ZU HAT’dan yeni sezonda ilk birincilik… Özel

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 9 Nisan Cumartesi akşamı gerçekleştirilen KV-22 Türk Kalp Vakfı Koşusu’nu, Baran D. Cemiloğlu’nun sahibi, Şahin Yıldırım’ın menajeri, Sefa Arslan’ın ise antrenörü olduğu Zu Hat (Kaneko - Mitraillette, Miswaki), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

4+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus olan, 1300 metre mesafeli sentetik pistteki 7 safkan katıldı. Birincilik mücadelesinin son metrelere kadar sürdüğü koşunun ikinciliğini, iç kulvara yakın Big Brown (Unaccounted For) elde ederken, dış kulvardan yüklenen Duke Of Kent (Victory Gallop) üçüncü, ağır sıkleti ile piste çıkan Yalpagan (Unaccounted For) ise dördüncü oldu. 1’16”56 gibi iyi bir derece ile biten 48.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda, farklar ise Boyun - Boyun - 4 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına TJK Asli Üyesi Can N. Güven'e kupasını, Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın ile Türk Kalp Vakfı Başkanı Semiramis Sekban birlikte verdi. Törene, TJK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ziypak, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

Sentetik pistte ilk üçten hiç düşmedi…

Yarış hayatına 7 Eylül 2014 tarihinde koştuğu Şartlı-1 mücadeledeki 3’üncülükle başlayan Zu Hat, bugüne kadar start aldığı 21 yarışta 6 birincilik, 5 ikincilik, 7 kez de üçüncülük elde ederken 522.800 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç start almayan, çim ve sentetik pistte ise 3’er birinciliği bulunan safkan, bu yarışların 1’er tanesini Furkan Yüksel ve Gökhan Kocaya ile kazanırken, 4’ünde Özcan Yıldırım ile zafere ulaştı. 1600 ve üste mesafelerde 10 kez start alıp yarış kazanmayı başaramayan Zu Hat tüm birinciliklerini 1000-1500 metreler arasında elde etti.

KANEKO temsilcisi…

Zu Hat,  G1 Erkek Tay Deneme galibi ve G1 Gazi Koşusu ikincisi Kaneko’nun oğludur. Yarış hayatı büyük başarılarla dolu ve Dubai’de de start almış nadir safkanlarımızdan biri olan Kaneko, 2007 yılında haraya alınmıştır. İlk jenerasyon tayları 2010 yılında start alan aygırın bugüne dek 151 tayı start almış, bunların 111 tanesi yarış kazanmayı başarmıştır. Yavruları toplam 430 yarış kazanan aygırın toplam kazancı ise 28 Milyon TL’nin üzerindedir. 151 Tayından 32’si Black Type performansı yapan Kaneko’nun Zu Hat dışındaki en başarılı yavrularından bazıları; başta G1 Dişi Tay Deneme galibi Şeker Remziye olmak üzere Temelhan, Elevato, Maktayman, Special Sword, Sayda, Gifted Sister, Zilcihan, Golden Tower, Shopaholic, Zincirkıran ve Valderema’dır.

Annesi İngiltere’den alındı…

Zu Hat’ın annesi İngiltere Tattersalls satışlarından Cem Özyiğit vasıtasıyla Baran Cemiloğlu tarafından 2009 yılında 11.000 Gns’e satın alınan Mitraillette (USA)’dir. Yurtdışında plase yapmış 2 tayı bulunan kısrağın ülkemizde start alan ilk tayı Big Shut (Beat Hollow) 3 birincilik, ikinci tayı Balabanlı (Bin Ajwaad) 1 birincilik elde etmiştir. Zu Hat kısrağın ülkemizde start alan üçüncü temsilcisidir.

Son DüzenlenmePazar, 10 Nisan 2016 10:42

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık