Menu

ORHAN MEKER’de sürpriz yok! Özel

İstanbul Yarış sezonunun ilk günü koşulan ve Kış sezonunu İstanbul’da geçiren taylarla, diğer şehirlerden gelen safkanlar arasında mukayese yapabilmek için önemli göstergelerden biri olan KV-18 Orhan Meker Serbest Handikapı (Free Handicap) 13 Nisan Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşuldu.

3 Yaşlı 12 İngiliz tayının iştirak ettiği çim pistte 1400 metre mesafeli koşuyu Sina Erdal'ın sahibi olduğu, menajerliğini Süleyman Karagöz, antrenörlüğünü ise Tezcan Taşar’ın yaptığı Sinclar (Okawango – Sigar, Always A Classic), jokeyi Uğur Polat ile kazandı.

Birincilik ikramiyesi 81.000 TL olan koşuya favori olarak giren Sinclar’in 58.5 kilo ile en ağır sıkleti taşıdığı mücadelede, kış sezonunda parlak sentetik pist performansı ile dikkat çeken Impulsive (Mizzen Mast), çim pistte de adından sıkça bahsettireceğini gösterircesine güzel bir ikincilik elde ederken, koşudan tatminkar bir performans sergileyen Runner Cat (Mountain Cat) üçüncü, başarısız son yarışının izlerini silen Yağızınoğlu (Okawango) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Sinclar için müddet 1’23”01 olurken, farklar ise Baş – 2 Boy – 1.5 Boy şeklinde sonuçlandı. 

Koşu sonrası yapılan törende koşuyu kazanan atın sahibi adına İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir'e plaketini Ayşe Akçal verdi. Şeref tribününde gerçekleştirilen kupa törenine, Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri H.Turgut Alakuş ile davetliler de katıldı.

Yumuşak çim pistte 2’de 2 yaptı…

Yarış hayatına 23 Ağustos 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Sinclar, bu yarıştan hemen önce kazandığı A3 Mevlana koşusu ile kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, Orhan Meker Serbest Handikapı’nın da en güçlü favorisi olduğunu göstermişti. Ortaya koyduğu parlak performansla kendisine güvenenleri yanıltmayan safkan, bu birinciliği ile yumuşak çim pistte start aldığı ikinci yarışından da galibiyetle ayrılmış oldu.

Bugüne dek 7 kez start alıp 3 birinciliğin yanı sıra 1’er kez de ikinci, üçüncü ve dördüncü olan yetenekli tay kazancını 228.300 TL’ye yükseltti. Start aldığı 7 yarışın 5’in de farklı jokeylerle piste çıkan safkan, Uğur Polat ile ikinci birlikteliğinden de zaferle ayrılmasını bildi.

OKAWANGO temsilcisi…

Sinclar’ın babası bir Kingmambo oğlu olan Okawango (USA)’dur. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlayan safkan, 5 jenerasyon tay verdikten sonra maalesef ölmüştür. Bugüne dek start alan 167 tayından 111’i yarış kazanmayı başarmış aygır ülkemizde halihazırda 23 Milyon TL’nin üzerinde bir hasılata sahiptir. 29 Black Type yavrusu bulunan ve Türkiye’de kısa süren hara kariyerinde gayet başarılı olan aygırın en önemli temsilcilerinden bazıları; Kuloğlu, El Conquerador, Sarılar Runner, Demir Türün, Buldum Bak, Queen Amidala,  Iphigeneia ve Binbir Umut’dur.

Grup galibi SİGAR’ın oğlu…

Sinclar’ın annesi biri G3, üçü Kısa Vadeli olmak üzere toplam 9 yarış kazanıp, G1 Ankara, G2 TYAYSD ve G2 Kraliçe II. Elizabeth Koşuları ikinciliği bulunan başarılı kısrak Sigar (Always A Classic)’dır. Jenerasyonunun en başarılı dişi taylarından biri olan kısrak, harada ilk olarak Ocean Crest’den Shibuya’yı doğurmuş, 2012 doğumlu bu safkan şu ana dek 3 yarış kazanmayı başarmıştır. Sinclar kısrağın ikinci yavrusu olup ayrıca bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Senoş (Unaccounted For) isimli bir dişi tayı ile El Corredor’dan 2016 doğumlu bir al dişi yavrusu mevcuttur. Kısrağın bugüne dek doğurduğu tayların tamamı dişidir.

 

Son DüzenlenmePerşembe, 14 Nisan 2016 20:00

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık