Menu

SAKARBAŞI çimde bambaşka… Özel

15 Nisan 2016 Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 4 yaşlı Arap taylarına mahsus G2 Mohaç Koşusunu, Kahraman Yıldız’ın sahibi olduğu ve Taşkın Avcı’nın antrenörlüğünü üstlendiği Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi Sakarbaşı (Ayabakan – Fazilet, Bamka 3), jokey Halis Karataş ile kazandı.

8 Arap tayının katıldığı 170.000 TL ikramiyeli ve 1600 metre mesafeli çim pistteki koşuda ikinciliği son haftaların formda kısrağı Amankaya (Kafkaslı) elde ederken, mücadeleden Serhantay (Altaha) üçüncü, Kırdeniz (Berksoy) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Sakarbaşı için müddeti 44”57 olurken, koşudaki farklar ise 1 Boy – 2.5 Boy – 2 Boy şeklinde gerçekleşti.

4’üncü Grup galibiyeti…

25 Haziran 2014 tarihinde yapılan Tigem satışlarında 100.000 TL’ye Celal Yıldız tarafından satın alınan ve yarış hayatına 26 Mayıs Salı günü 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda katıldığı maiden koşuyu kazanarak başlayan Sakarbaşı, bugüne dek start aldığı 12 yarışta 6 birincilik, 3 ikincilik ve 3 kez de üçüncülük elde ederken 1.214.900 TL kazanç elde etti. Kum pistte 3 kez start alıp 1 kez ikinci, 2 kez de üçüncü olurken kazanmayı başaramayan safkan, sentetik pistte koştuğu tek yarışı kazanıp, çim pistte de 8 startta 5 birincilik elde etti. Bir kez Özcan Yıldırım, 2 kez de Nurettin Şen ile finişi önde geçen başarılı safkan Halis Karataş ile 7 kez piste çıkıp 3 kez kazandı.

Şampiyon AYABAKAN’ın oğlu…

Sakarbaşı’nın babası, ilk jenerasyon tayları geçen sene sahaya gelmesine rağmen start almayan ve bu nedenle yavruları bu sene koşmaya başlayan şampiyon Ayabakan’dır. Uluslar arası Malazgirt Koşusu galibi olmasının yanı sıra 6 kez G1 galibiyeti elde eden unutulmaz safkan Ayabakan, kariyeri boyunca sadece 1 kez, o da arızalandığı son yarışında tabela dışında kalmış ve yine sadece bir kez, Çelikkan’ın kaçarak kazandığı meşhur Niğbolu Koşusunda ikincilikle yetinmiştir. Bugüne dek 10 yavrusu start alan aygırın 9 yavrusu yarış kazanmış, bunlardan sadece Sakarbaşı Grup performansı sergilemiştir. Ayabakan’ın bu sene 3 yaşlı olarak start alması beklenen 7 tayı vardır ve bunların 2’si erkek, 5’i ise dişidir.

Annesi HAZARFEN’in kardeşi…

Sakarbaşı’nın annesi hiç start almamış bir kısrak olan Fazilet (Bamka 3)’dir. 16 yarış kazanan Hazarfen ve 9 yarış kazanan Şekerbey ile ana-baba bir kardeş olan kısrak, 11 yarış kazanan Akınalp ile de anneden kardeştir. Haraya alındıktan sonra ilk olarak Halid isimli aygırdan 8 yarış kazanan Köksalan isimli safkanı veren kısrağın, sonraki temsilcilerinden Özbekay (Halid) 1 yarış kazanmış, Malhun (Ben Anadolu) ise sadece 1 kez start alabilmiştir. Sakarbaşı kısrağın yarış pistlerinde boy gösteren dördüncü yavrusudur. Kısrağın bu sene 3 yaşlı olarak koşması beklenen Urartukızı isimli dişi tayının babası ise Ben Anadolu’dur.

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 16 Nisan 2016 13:23

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık