Menu

KREACHER Çim Pist sınavından başarıyla geçti… Özel

Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda 23 Nisan Cumartesi günü koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-7 Ali Orhan Birol Koşusunu, V. İbrahim Aracı’nın sahibi olduğu ve Caner Akgül’ün antrenörlüğünü üstlendiği Kreacher (Dehere – Aces Dancing, Big Shuffle) isimli tay, jokey Gökhan Gökçe ile kazandı.

1400 metre çim pistte düzenlenen koşuya 3 yaşlı 9 İngiliz tayı katıldı. Son düzlüğün dönülmesiyle birlikte koşuya ağırlığını koyan Kreacher’ın parlak bir performans ortaya koyarak kazandığı yarışın ikinciliğini Memedim (Dai Jin) elde ederken, mücadeleden Endless (Victory Gallop) üçüncü, Helgalein (Halicarnassus) ise dördüncü oldu. Kazanan Kreacher için koşunun bitiriş derecesi 1’22”46 olurken, farklar 2 Boy – 3 Boy -Boyun şeklinde sonuçlandı.

6’da 4 yaptı…

17 Ekim ve 26 Kasım günlerinde 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda katıldığı 2 koşuyu kazanarak yarış hayatına parlak bir başlangıç yapan Kreacher, bugüne dek start aldığı 6 yarışta 4 birincilik elde ederken 233.500 TL ikramiye kazandı. İlk 5 yarışını kum pistte koşan ve 3 birincilik, 1 ikincilik ve 1 kez de üçüncülük elde eden safkan, Ali Orhan Birol Koşusunda ilk kez ayak bastığı çim pistte çok iyi bir derece ile finişe uzanırken, Mayıs ayında koşulacak olan G1 Erkek Tay Deneme Koşusu içinde rezervasyon yaptırmış oldu.

DEHERE’in oğlu…

Kreacher’ın babası Türkiye Jokey Kulübü tarafından önce bir yıllığına kiralık olarak alınıp daha sonra satın alınarak aygır stokuna dahil edilen Dehere’dir. Mayıs 2014’de vefat eden, ülkemizde bugüne dek start alan 69 tayından 37’si yarış kazanan ve kendisi iki kez G1 yarış galibi olan aygırın, yurtdışında Take Charge Lady, Ain’t Here ve Graeme Hall gibi çok sayıda Grup yarış galibi tayı mevcuttur. Aygırın ülkemizdeki şu ana kadar en başarılı temsilcilerinden bazıları ise; Santino, Rumba, Darin Sultan, Dekor ve Calypso Sea’dir.

Annesi 18.000 €’ya alındı…

Kreacher’ın annesi 2010 yılında Fransa Arqana Satışlarından 18.000 €’ya satın alınan Aces Dancing (Big Shuffle)’dir.  Fransa’da 5 yarış kazanan Vilnius (Imperial Dancer) isimli bir yavrusu bulunan kısrağın ülkemizde start alan ilk tayı Secret Shadow (Clodovil) olup bu safkan sadece bir kez start alabilmiştir. Kreacher kısrağın ülkemizdeki ikinci yavrusudur, Native Khan’dan verdiği 2014 doğumlu üçüncü yavrusu ölmüştür.

 

Son DüzenlenmePazar, 24 Nisan 2016 12:23

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık