Menu

ANNELER GÜNÜ Koşusunda AMANKAYA yanıltmadı... Özel

8 Mayıs Pazar günü değerli annelerimiz adına İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen G3 Anneler Günü Koşusunu, Remazan Kaya’nın sahibi olduğu ve Ayhan Kasar’ın antrenörlüğünü üstlendiği Amankaya (Kafkaslı – Amani, Al Sakbe), jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Katre isimli kısrağın Komiserler Kurulu Kararı ile start almadığı koşu, 1600 metre çim pistte mesafede gerçekleştirildi. Birincilik ikramiyesi 126.000 TL olan ve 4+ yaşlı 10 Arap kısrağının katılımıyla gerçekleşen koşuda Gözyaşı Gecesi (Özgünhan) ikinci olurken, mücadeleden Uçan (Caş) üçüncü, Rengül (Araslı) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Amankaya  için koşunun bitiriş derecesi 1’45”25 olurken, farklar ise 4,5 Boy - 2 Boy – Yarım Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Remazan Kaya'ya plaketini Nursel Narin verdi. TJK Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Sevim günün anısına, Türk Anneler Derneği Vakfı Başkanı Gül Baysal'a, Nursel Narin'e, Bediha Telseren'e ve Neriman Çil'e de birer buket çiçek verdi.

İlk Grup galibiyeti…

Yarış hayatına 17 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Amankaya bugüne dek start aldığı 30 yarışta 7 birincilik, 6’şar kez ikincilik ve üçüncülük ve 5 kez de dördüncülük elde ederken toplam 619.400 TL ikramiye kazandı.

Kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetini Anneler Günü koşusu ile elde eden safkan, kum pistte 1 kez start alıp başarılı olamazken, çim pistte 3, sentetik pistte ise 4 yarış kazanmayı başardı.

Ömer Kaya ve Selim Kaya ile 1’er kez fotoyu önde geçen Amankaya, Mehmet Kaya ile piste çıktığı 12 yarışta 5 kez finişi önde geçmesini bildi.

KAFKASLI’nın kızı…

Amankaya’nın babası, yarış hayatı başarılarla dolu olan ve maalesef hara hayatının ikinci senesinde maalesef yaşamını yitiren şampiyon safkan Kafkaslı (Caş)’dır. Kariyeri boyunca 127 kez start alıp 64 birincilik, 23 ikincilik, 16 üçüncülük ve 10 kez de dördüncülük elde ederken 8.691.520 TL kazanç elde eden safkanın, bugüne dek 46 yavrusu pistlerde boy göstermiş, bunların 35’i yarış kazanmayı başarmıştır. Unutulmaz safkanın Amankaya dışındaki en başarılı temsilcilerinden bazıları; 10 yarış ve 657.700 TL kazanan Toraman, 9 yarış ve 484.000 TL kazanan Güzelkaya, 5 yarış ve 255.550 TL kazanan Arım, 7 yarış ve 243.550 TL kazanan My Sultan ve 4 yarış kazanan Vezüv’dür.

Annesi AL SAKBE kızı…

Amankaya’nın annesi Amani (FR) Fransız menşeli bir kısraktır ve güçlü bir kan hattına sahiptir. Kısrağın babası Al Sakbe yarış hayatı boyunca Fransa, İngiltere ve Birleşik Arap emirliklerinde start almış, 9 kez stakes yarış kazanıp, 6 kez de plase yapmıştır. Amani’nin kan hattındaki en dikkat çekici detay ise pek çok şampiyonun babası olan Saint Laurent isimli aygırın, kısrağın pedigrisinde 2 kez bulunuyor olmasıdır. Amani’nin Amankaya dışında 2014 doğumlu olan Mucizekaya (Serteset) isimli bir erkek tayı bulunmaktadır.

Son DüzenlenmePazar, 08 May 2016 17:37

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık