Menu

YILDIRIMBEY ‘Koç’ gibi... Özel

1 Haziran 2016 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulan G3 Vehbi Koç Koşusu’nu, Hülya Yıldırım’ın sahibi olduğu ve Cuma Güneş’in antrenörlüğünü üstlendiği Yıldırımbey ( Sabırlı – Dicoş, Sun Music) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

1600 metre çim pistte gerçekleştirilen koşuya 4+ yaşlı 7 safkan İngiliz atı katıldı. Son metreleri büyük bir heyecana sahne olan 126.000 TL ikramiyeli koşuda ikinciliği geçen sene kupanın sahibi olan Kuloğlu (Okawango) elde ederken, mücadeleden Ankara’dan gelen Dedemşah (Luxor) üçüncü, Yaramaz Çocuk (Perfect Storm) da dördüncü oldu. Kazanan Yıldırımbey için koşunun bitiriş derecesi 1’34”58 olurken, farklar Baş – 2 Boy – 1 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibine vekaleten Fırat Yıldırım'a kupasını, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel verdi. Tjk Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Koç Ailesine Türkiye Jokey Kulübü'ne yaptıkları katkılarından dolayı teşekkürlerini sunarken, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel'e minyatür bir tablo hediye etti.

Törene, Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Koç, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, Eski Gençlik ve Spor Bakanı Fikret Ünlü, Eski Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, TJK Asli Üyeleri ile davetliler de katıldı.

14’üncü galibiyet…

2 yaşlılığında start almayan ve yarış hayatına 7 Ocak günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda 3 yaşlı olarak başlayan Yıldırımbey, kariyerinin 30’uncu startında 14’üncü birinciliğini elde ederken, kazancını da 2.707.111 TL’ye yükseltti. Sentetik pistte hiç start almayan, kum pistte ise 3 kez finişi önde geçen safkan, diğer 11 birinciliğini ise çim pistte gerçekleştirdi. Uğur Polat ile 1, Gökhan Kocaya ile 2, Ahmet Çelik ile 5 birinciliği bulunan Yıldırımbey, Halis Karataş ile piste çıktığı 12'inci yarışında ise 6’ıncı kez fotoyu önde geçmeyi bildi.

SABIRLI’nın en iyi temsilcisi…

Çim pistteki sprint yarışlarının en başarılı isimlerinden biri olan Yıldırımbey, kuşkusuz babası Sabırlı’nın en başarılı temsilcisi. Yarış yaşamı büyük başarılarla dolu olan ve maalesef kısa bir süre önce hayata gözlerini yuman şampiyon Sabırlı’nın bugüne dek pistlerimizde 35 tayı start aldı ve bunların 20’si yarış kazanmayı başardı. Aygırın Yıldırımbey dışındakibaşarılı yavruları arasında Toprakbay, Aslanstar, Tahiri, Aslanstar, Gazella ve Zencirbey dikkat çekmeyi başaran isimler oldu.

Annesi 2 yarış koşabildi…

Yıldırımbey’in annesi Dicoş Ankara’da koştuğu iki yarışta, 6 atta 6’ıncı ve 14 atta 11’inci olan bir kırsak olup, kısrak babası olarak gayet başarılı bir performansa sahip olan Sun Music’in kızıdır. Koştuğu bu iki yarış sonrası damızlığa ayrılan kısrağın Yıldırımbey dışında start alan hiçbir yavrusu olmamıştır. Kısrağın 1 yaşında olan 2015 doğumlu Talip Han’dan bir erkek yavrusu bulunmaktadır.

 

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Haziran 2016 15:00

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık