Menu

MEHMET AKİF ERSOY Koşusunda son gülen TEMSİL oldu… Özel

Haziran ayının ilk hafta sonunda, Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda düzenlenen ve 3 yaşlı İngiliz taylarının Ankara pistindeki Gazi öncesi en önemli sınavlarından biri olan İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen G2 koşuyu A. Melih Kura'nın sahibi olduğu, Mehmet Gündüzeli’nin menajerliğini, Esma Çetin’in ise antrenörlüğünü üstlendiği Temsil (Dai Jin - Latigo Bay, Eagle Eyed), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Üç yaşlı 10 safkan İngiliz tayının katılımıyla, 2200 metre çim pistte koşulan ve birincilik ikramiyesi 170.000 TL olan yarışta, geçtiğimiz yılın G1 Çaldıran ve G1 Sakarya Koşuları galibi olup bu sene sezonu G3 MRA Koşusu galibiyetiyle açtıktan sonra G1 Erkek Tay Deneme’de zafere uzanan Graystorm (Luxor) ikinci, Ömer Kaya idaresindeki Serseri (Bushranger) üçüncü,  Gökhan Kocakaya idaresindeki Temsil gibi bir Dai Jin temsilcisi olan Memedim (Dai Jin) ise dördüncü oldu. Kazanan Temsil için koşunun bitiriş derecesi 2’16”01 olurken, farklar 1,5 Boy - 3 Boy – Yarım Boy şeklinde gerçekleşti.

GAZİ Kupasının bir ucundan tuttu…

Yarış hayatına 10 Ağustos 2015 tarihinde Bursa’da başlayan Temsil, bugüne dek start aldığı 13 yarışta 6 birincilik, 2 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde ederken 454.350 TL ikramiye kazandı. Kum pistte 3 kez start alıp kazanamayan, sentetik pistte 4 kez koşup 2 birincilik elde eden başarılı safkan, 6 kez ayak bastığı çim pistte ise 4’üncü kez finiş çizgisini önde geçmeyi başardı.

Mehmet Akif Ersoy Koşusundaki performansı ile uzun mesafeye yatkınlığı bir kere daha gözler önüne seren Temsil, böylelikle bir anlamda Gazi Kupasının da bir ucundan tutmayı başarmış oldu. Murat Gündüzeli, Mehmet Kaya ve Halis Karataş ile birer yarış kazanan başarılı safkan, Akın Sözen ile bir araya geldiği 5 yarışın 3’ünü kazanmasını bildi.

DAI JIN’in en iyi temsilcisi…

Temsil’in babası, sendikasyon ile yurtdışından getirilen ve ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları geçtiğimiz yıl koşmaya başlayan, 2003 yılı Alman Derbisi galibi Dai Jin (Peintre Celebre (USA) – Dawlah (GB), Shirley Heights)’dir. Ülkemizde bugüne dek 29 yavrusu start alan aygırın 14 yavrusu yarış kazanmayı başarmıştır. Klasik yarış atı verme potansiyeli çok yüksek olan aygır, Temsil’in yanı sıra A3 Süphan Koşusu 3’üncüsü ve G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusu 4’üncüsü Memedim, Black Type performans yapan Kainat ve Neruda ile de adından bahsettirmektedir.

Annesi KV galibi…

Temsil’in annesi, 65 yarışlık kariyeri boyunca  8 yarış ve 351.940 TL kazanç elde eden, KV-7 Sir Percy Loraine (2 kez) galibi Latigo Bay (Eagle Eyed)’dır. 2010 yılında yarış hayatını noktalayıp haraya gönderilen ve ilk tayını 2012 yılında doğuran kısrağın yarış pistlerinde bugüne dek start alan tek tayı Temsil olmuştur. Powerscourt’dan doğan ilk yavrusu hiç start almayan kısrağın, bu yıl 2 yaşlı olarak start alması beklenen Fury May (Dai Jin) isimli Temsil’in öz erkek kardeşi olan bir yavrusu ile Bosporus’dan bu sene doğurduğu bir de dişi tayı bulunmaktadır.


MEHMET AKİF ERSOY (1873-1936)

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif, 1873 yılında İstanbul'da doğdu. İlk tahsiline Emir Buhari Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğreniminden sonra Mülkiye Mektebi’ne devam etti. Tahsil hayatı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı. Ziraat nezaretinde baytar olarak görev yaptı. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında başladı ve 1913 yılına kadar devam etti. Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri verdi.

Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sahasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi 1908 yılında İkinci Meşrutiyetin ilanıyla başladı. Bu tarihten sonra şiirleri Sırât-ı Müstakîm'de yayınlandı. 1920 yılında Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 tarihinde İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti.

Mehmet Akif milletini ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sahip, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şairidir.

Son DüzenlenmeCumartesi, 04 Haziran 2016 20:36

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık