Menu

TRIPLE CROWN Barış Kurdu ile Dört Dörtlük... Özel

İzmir Şirinyer Hipodromu'nda 5 Ocak Perşembe günü düzenlenen 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus KV-6/D Karaburun Koşusunu, Osman Kaplan'ın sahibi olduğu ve Hasan Top’un antrenörlüğünü üstlendiği Triple Crown (Country Reel - Aqouistic Baby (Royal Abjar)) jokeyi Barış Kurdu idaresinde kazanmayı başardı.

Birincilik ikramiyesi 46.000 TL olan 1400 metre kum pistteki mücadelede ikinciliği Precious Jewel (Dehere) elde ederken, mücadeleden Master Of The Wind (Cuvee) üçüncü, Westside (Kurtiniadis) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Triple Crown için müddet 1’28”22 olurken, farklar ise 1,5 Boy - 1 Boy - 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına Fırat Kaplan'a plaketini, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır verdi. Törene, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Beşerler, İzmir Hipodrom Müdürü Kaan Eren ve davetliler de katıldı.

Barış Kurdu ile 4’te 4 yaptı…

Osman Kaplan tarafından yetiştirilen ve yarış kariyerine 7 Ekim 2016 tarihinde İzmir’de kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan doru dişi tay Triple Crown, bugüne dek start aldığı 5 yarışın 4’ünü kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Çim ve kum pistlerde 2’şer yarış kazanmayı başaran yetenekli safkan, Barış Kurdu ile start aldığı yarışların tamamını kazanırken, sadece 60 kilo ile start aldığı bir yarışından dördüncülükle ayrıldı.

COUNTRY REEL Temsilcisi…

Triple Crown’un babası 2 yaşında G2 Gimrack Stakes galibi ve Oasis Dream’in kazandığı G1 Middle Park Stakes 4’üncüsü Country Reel (Danzig)’dir. Gainsborough Farm’da yetiştirilen aygırın ilk jenerasyon tayları bu sene sahalarımızda boy göstermiş olup bugüne dek start alan 28 yavrusundan 13’ü yarış kazanmayı başarmıştır. İlk Jenerasyon Aygırlar kum pistte 2016 yılını lider bitiren aygır, yine kum pistte 2 Yaşlı Babalar Genel Sıralamasında ise 6’ncı sırada yer almıştır.

Fransa’da yavruları 221 yarış ve 4.659.480 € ikramiye kazanan aygırın yurtdışındaki önemli temsilcilerinden bazıları G2 Prix Guichet galibi Absolutly Yes, G1 Poule D'essai Des Pouliches (Fransa Dişi Tay Deneme)2’ncisi Baine ile G3 Prix De Cabourg galibi ve G1 Prix Morny 3’üncüsü Tourny’dir.

Aygırın ülkemizde start alan yavruları hem kum, hem de çim pistte yarış kazanmayı başarmış, bunlardan Krem A3 Kız Kalesi Koşusunu kazanırken, Astana da G3 I.İnönü koşusunda dördüncü olmuştur. 

Annesi TRANSACOUSTIC’in kardeşi…

Triple Crown’un annesi 2 kez start alıp başarılı olamadıktan sonra damızlığa ayrılan Acoustic Baby (Royal Abjar)’dir. Kısrak, A3 galibi ve G1 Haliç Koşusu 2’ncisi olan ve halihazırda aygırlık yapan Transacoustic (Sri Pekan) ile anneden kardeştir. Hara yaşamında doğurduğu ilk tay Triple Crown olan kısrağın bu sene 2 yaşlı olarak koşması beklenen Bosporus’tan bir erkek yavrusu bulunmaktadır. 

TRIPLE CROWN

dd 2014

Country Reel (USA) 

da 2000

Danzig (USA)

Country Belle (USA)

Acoustic Baby

ak 2007

Royal Abjar (USA)

Number Ten (GB)

Son DüzenlenmeCuma, 06 Ocak 2017 14:42

1 yorum

  • Volkan..............
    Volkan.............. Cuma, 06 Ocak 2017 22:28 Yorum Linki

    Barış çok güzel bindi ve kazandı... Ama soru işareti şu neden bir önceki koşusunda Halis'i bindirdiler ki at sahipleri hiç bir jokeye güvenmiyor bir Halis bir de Selim... Bence bu yüzden jokeylerimiz gelişmiyor ve gelişmeyecekte ... Umarim at sahiplerimiz biraz olsun atlarında başarılı olan jokeyler ile devam ederler...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık