Menu

BAVİ REŞ’den İlk Grup Koşu Galibiyeti… Özel

Kocaeli Kartepe Hipodromu'nda 13 Ocak Cuma günü koşulan ve 4+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus A3 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusunu, Ömer Tulgar'ın sahibi olduğu ve Nihat Kaya’nın antrenörlüğünü üstlendiği, koşuya katılan tek 4 yaşlı safkan olan Bavi Reş (Yonaguska - White Diamond, Dilum) jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde kazanmayı başardı.

Birincilik ikramiyesi 97.000 TL olan 1900 metre kum pistteki koşuda ikinciliği, İzmir’deki son yarışından dönerken ciddi bir trafik kazası atlatan More Than A Game (Awesome Again) geciken atakları ile elde ederken, dış kulvara yakın atakları ile Rainy Man (Kaneko) üçüncü, koşuya tempo veren Es Es Runner (Cuvee) ise sonlarda düşen temposu ile dördüncü oldu. Kazanan Bavi Reş için müddet 1’59”75 olurken, farklar ise 1 Boy - 3,5 Boy - 1 Boy  şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende koşuyu kazanan atın sahibi adına Şeyhmuz Kaya'ya kupasını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak verdi. Safkanın antrenörü Nihat Kaya adına Şeyhmuz Kaya'ya çiçeğini Tarım İl Müdürü İrfan Özel verirken, jokey Özcan Yıldırım ise çiçeğini Kocaeli Hipodrom Müdürü Gürkan Vidinli’nin elinden verdi.

İlk Grup galibiyeti…

Yarış hayatına 16 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Bavi Reş, bugüne dek 27 kez start alıp 8 yarış ve 708.850 TL ikramiye kazandı. Çim pistte 1, Sentetik pistte ise 6 kez start alıp kazanmayı başaramayan safkan, tüm birinciliklerini kum pistte gerçekleştirdi. Özcan Yıldırım ile 6 kez bir araya gelen Bavi Reş, bu yarışların 3’ünden galibiyetle ayrılırken, 2 kez de üçüncü oldu. Başarılı safkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Koşusu galibiyeti ile aynı zamanda kariyerinin ilk sınıf koşu birinciliğine imza attı.

YONAGUSKA Temilcisi…

Bavi Reş’in babası, TJK tarafından 2009 yılında Amerika’dan satın alınan Yonaguska (USA)’dır. 1998 doğumlu olan safkan Cherokee Run temsilcisi olup kum pistte G1 Hopeful Stakes, G2 Fall Highweight Handicap, G2 Hutcheson ve G3 Sport Page Handicap galibidir.

Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2013 yılında koşmaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 176 tayından 105’i yarış kazanmayı başarmıştır. Bunların içerisinde en fazla dikkat çeken isimlerden bazıları; Duquan, Saint Hilarion, Daskyleion, Bordonaro, El Azra,  Laser Girl, Time Attack ve My Konos’dur.

Annesi G2 ikincisi…

Bavi Reş’in annesi kariyerinde KV-8 galibiyeti ve G2 Adnan Menderes Koşusu ikinciliği bulunan başarılı kısrak White Diamon (Dilum)’dur. Yarış hayatı boyunca 6 yarış ve 307.190 TL ikramiye kazanan başarılı kısrak aynı zamanda G1 Dişi Tay Deneme Koşusu galibi efsane kısrak Best Diamond (The Best)’ın da anneden kardeşidir.

Kısrağın sahalarımızda start alan ilk tayı Blue Air Force (Unaccounted For) 2 kez KV-8 yarış galibi olup A3 Süphan Koşusu üçüncüsüdür. 3 Yaşlı erkek temsilcisi My Brother (Dai Jin) henüz start almamış olup bu sene start alması beklenen Zanjero’dan 2 yaşlı erkek ve yine 2016 doğumlu Zanjero’dan bir dişi tayı bulunmaktadır. 

BAVİ REŞ

da 2013

Yonaguska (USA) da 1998

 

White Diamond (GB) dk 2005

Cherokee Run (USA)

Martial Spook (USA)

Dilum (USA)

Black Diamond (GB)

 

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 14 Ocak 2017 16:50

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık