Menu

OĞLUM BERATIM’dan bu defa G2 galibiyet… Özel

29 Ocak 2017 Pazar günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Toroslar Koşusunu, Bülent Doğan’ın sahibi olduğu ve Muazaffer Kılıçseren’in antrenörlüğünü üstlendiği Oğlum Beratım (Dai Jin – Sly, Monsun), jokey Akın Sözen idaresinde kazandı.

Tamamı erkek 7 safkanın birincilik mücadelesi yaptığı 1900 metre kum pistteki koşuda ikinciliği rakibine az farkla geçilen Runner Bull (Victory Gallop) elde ederken, bu iki safkanın hemen arkasında başarılı bir performans sergileyen Mister Ticker (Mountain Cat) üçüncü, mücadeleyi bariyer dibinde bitiren Pershing (Scarface) ise dördüncü oldu. 165.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda kazanan Oğlum Beratım için müddet 1’29”20 olurken, farklar ise Yarım Boy - Boyun - 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Bülent Doğan'a kupasını Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Murat Cevheribucak verdi. Törene Adana Hipodrom Müdürü Burhan Şatır da katıldı.

Önce A3, ardından G2 galibiyet…

Selman Taşbek tarafından yetiştirilen ve yarış hayatına 7 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da yumuşak çim pistte 3’üncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Oğlum Beratım, bugüne dek start aldığı 14 yarışta 4 birincilik elde ederken 467.300 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte hiç start almayan başarılı safkan, çim ve kum pistte ise 2 kez kazandı.

Adana’da parlak bir sezon geçiren Oğlum Beratım, ilk sınıf koşu galibiyetini bir önceki yarışı olan A3 Ceyhan Koşusunda elde ettikten sonra G2 seviyesindeki ilk birinciliğini de Toroslar Koşusunda gerçekleştirdi. Akın Sözen ile 3 kez bir araya gelen safkan bu yarışların ikisini kazanıp, birinde ise ikinci oldu.

DAI JIN temsilcisi…

Oğlum Beratım’ın babası, sendikasyon ile yurtdışından getirilen ve ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2015 yılında koşmaya başlayan, 2003 yılı Alman Derbisi galibi Dai Jin (Peintre Celebre (USA) – Dawlah (GB), Shirley Heights)’dir. Ülkemizde bugüne dek 51 yavrusu start alan aygırın 27 yavrusu yarış kazanmayı başarmıştır. Klasik yarış atı verme potansiyeli çok yüksek olan aygırın en başarılı temsilcisi G2 Mehmet Akif Ersoy galibi ve G1 Gazi Koşusu 2’ncisi Temsil’dir. G2 Nenehatun Koşusu galibi Kainat, Neruda, Memedim, Fast Flying Star ve Crazy Island aygırın diğer başarılı yavrularından bazılarıdır.

CRAZY ISLAND’ın öz kardeşi…

Oğlum Beratım’ın annesi bir Monsun kızı olan Sly’dır. Ülkemizde bugüne kadar 3 yavrusu start alan kısrağın 5 yarış kazanan Crazy Island (Dai Jin) isimli temsilcisi Oğlum Beratım ile öz kardeştir.

OĞLUM BERATIM

de 2014

Dai Jin (GB) da 2000

 

Sly (GER) dk 1998

Peintre Celebre (USA)

Dawlah (GB)

Monsun (GER)

Septima (GER)

 

Son DüzenlenmePazartesi, 30 Ocak 2017 14:51

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık