Menu

SAADIN GÜCÜ uzak ara… Özel

19 Şubat Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromunda koşulan G3/DHÖ İzmir Vali Koşusunu, Uğur Kazancı'nın sahibi olduğu, Hakan Demirbaş’ın menajerliğini, Nesih Doğan’ın ise antrenörlüğünü üstlendiği Saadın Gücü (İzbatur – Allıbahar, Sideways) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

4 yaşlı 7 safkan Arap atının katılımıyla, 1900 metre kum pistte gerçekleştirilen 110.000 TL ikramiyeli koşuda, Ağapersen (Joker) ikinciliği elde ederken, koşudan Karapanter (Tamerinoğlu) üçüncü, Alptuğhan (Araslı) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Saadın Gücü için müddet 2’14”30 olurken, farklar Uzak - Baş - 4 Boy şeklinde oluştu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Ümit Öztürk'e kupasını, İzmir Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği verdi. Kupa törenine, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, TJK Yönetim Kurulu Üyeleri Sadettin Atığ ve Ekrem Beşerler, TJK Asli Üyesi Aslan Savaşan ve İzmir Hipodrom Müdürü Kaan Eren ile davetliler de katıldı.

Sezona fırtına gibi girdi…

Karacabey Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilenve5 Şubat tarihindekazandığı Lozan Koşusu ile kış sezonuna harika bir başlangıç yapan Saadın Gücü, İzmir’de bu sezon start aldığı ikinci yarışı olan Vali Koşusunu da uzak ara kazanarak kalitesini bir kere daha gözler önüne serdi.

Yarış hayatına 14 Nisan 2016 tarihinde İzmir’de koştuğu Şartlı-1 yarışla başlayan safkan bugüne dek start aldığı 15 yarışın 7’sini kazanırken, 6 kez ikinci, 1 kez de üçüncü oldu. Sentetik pistte 2 kez koşup 2’sinde de ikinci olan, çim pistte 8 kez start alıp 3 birincilik elde eden başarılı safkan, kum pistte ise koştuğu 5 yarışın 4’ünü kazanmayı bildi. Bu son galibiyetiyle kazancını 1 Milyon TL sınırının üzerine çıkartıp Milyonerler Kulübünün yeni üyesi olan Saadın Gücü, Halis Karataş ile birlikte start aldığı 5 yarışın 3’ünü kazanıp, diğer 2’sinde ise ikinci oldu.

İZBATUR temsilcisi…

Saadın Gücü’nün babası G1 Cumhuriyet, İstiklal Savaşı, Hatay, Kanuni Sultan Süleyman (2 kez), Veliefendi ve Niğbolu Koşuları galibi şampiyon safkan İzbatur (Albatur)’dur. Yarış hayatı botunca 30 kez start alıp 15 birincilik ve 2.914.944 TL ikramiye kazanan safkan, başarılı koşu hayatı sonrasında haraya alınmıştır. Bugüne dek 30 tayı start alan aygırın 21 yavrusu yarış kazanmayı başarmış olup bunlar içerisinde en fazla dikkat çekenler Saadın Gücü, Bertaraf ve Kafadar’dır.

SAADIN ZAFERİ ile anne kardeş…

Saadın Gücü’nün annesi 23 yarış ve 1 Milyon TL’ye yakın ikramiye kazanan Taşanbey’in anne kardeşi Allıbahar (Sideways)’dır. Hiç start almadan damızlık olarak ayrılan kısrağın yarış pistlerinde start alan ilk tayı Akkurt (Sergen) 15 yarış ve 630.600 TL, ikinci tayı Saadın Zaferi (Yavuzca) 8 yarış ve 870.520 TL, Çerkes Bey (İzbatur) ise 2 yarış ve 101.800 TL ikramiye kazanmıştır. Bu atlar içerisinde Saadın Zaferi, G1 Çanakkale Zaferi ikincisi ve A3 Domaniç Koşusu galibidir.

SAADIN GÜCÜ

de 2013

 

İzbatur aa 2003

 

Allibahar dk 2000

Albatur

Balam

Sideways

H.T.Sarah

 

Son DüzenlenmePazartesi, 20 Şubat 2017 15:26

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık