Menu

EGE Derbisi bir kez daha CEMCEM’in… Özel

12 Mart Pazar günü koşulan ve 4+ yaşlı İngiliz atları için İzmir kış yarış sezonunun en önemli sınavı olan  G2 Ege Derbisi’ni, Francesco Sponza’nın sahibi olduğu, menajerliğini Ethem Filizdayılar’ın, antrenörlüğünü ise Metin Saçan’ın yaptığı Cemcem (Akındayım – Gloriana, Marlin) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Birincilik ikramiyesi 165.000 TL olan koşuda,  7 safkan İngiliz atı start aldı. 2200 metre kum pistte koşulan mücadelede, ikinciliği Kafkaslı (Green Gönen), üçüncülüğü Fast Flying Star (Dai Jin), dördüncülüğü ise Dombra (Perfect Storm) elde etti. Kazanan Cemcem için müddet 2’20”84 olurken, farklar ise Uzak -  5 Boy – 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Geçen sene de kazanmıştı…

Yarış hayatına 23 Temmuz 2013 tarihinde Ankara’da başlayan Cemcem, bugüne dek start aldığı 46 yarışta 21 birincilik, 11 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde ederken kazancını da 3.090.665 TL’ye yükseltti. Çim pistte 6 startta, sentetik pistte ise 8 startta 1’er birincilik elde eden safkan, kum pistte ise 32 kez piste çıkıp 19 kez fotoyu önde geçmeyi başardı.

Bu önemli koşuyu 2015 yılında Es Es Runner’ın ardında Selim Kaya ile ikinci olarak tamamlayan safkan, geçen seneki koşuyu da bu seneki jokeyi Özcan Yıldırım ile Saint Hillarion’un önünde kazanmayı başarmıştı. Böylelikle başarılı safkanın son üç yıldaki Ege Derbisi performansı 2-1-1 olarak gerçekleşmiş oldu.

AKINDAYIM temsilcisi…

Cemcem’in babası, G1 Fatih Sultan Mehmet, G2 Enternasyonal Topkapı, G2 Adnan Menderes ve G2 TRT koşuları başta olmak üzere toplam 14 Grup yarış kazanan şampiyon safkan Akındayım (Hamas)’dır. Başarılı yarış hayatı sonrası aygırlığa ayrılan safkanın bugüne dek start alan 49 yavrusundan 32’si yarış kazanmayı başarmış ve bu safkanlar 8 Milyon TL’nin üzerinde ikramiye elde etmiştir. Yeteri kadar şans verilmemesine rağmen gayet başarılı bir hara yaşamı olan aygırın Cemcem dışındaki en dikkat çekici temsilcilerinden bazıları, aynı eküriye sahip olan Rubicon ve Adıgüzel olmak üzere The Company, Koyuncu, Kızım Aslı ve Destan Ağa’dır.

Annesi G3 üçüncüsü…

Cemcem’in annesi, koşu hayatı boyunca 5 yarış kazanan ve G3 üçüncülüğü bulunan Black Type kısrak Gloriana (Marlin)’dır. 5 Yaşının hemen başlarında damızlığa ayrılan kısrak, haraya alındıktan sonra ilk olarak yine aynı aygırdan Rubicon (Akındayım)’u, sonrasında ise Cemcem (Akındayım)’i doğurmuştur. Cemcem’in ana-baba bir kardeşi olan Rubicon, G2 Fevzi Çakmak Koşusu galibi ve G1 Ankara Koşusu üçüncüsü bir safkan olup 1 Milyon TL’nin üzerinde kazanca sahiptir. Gloriana’nın Bindokuzyuzoniki (Scream To Scream) isimli 3 yaşlı erkek tayı henüz start almamıştır.

CEMCEM

da 2011

 

Akındayım (IRE)

da 1999

 

Gloriana

dk 2003

Hamas (IRE)

 

Snozzy Time (GB)

 

Marlin (USA)

 

Welsh Glory (IRE)

Son DüzenlenmePazar, 12 Mart 2017 19:16

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık