Menu

Adana Vali Koşusunda BİLDENHAN bir burun farkıyla… Özel

12 Mart Pazar günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda gerçekleştirilen G3 Vali Koşusu’nu, Salih Yıldızer'in sahibi olduğu ve İsmet Akkılıç’ın antrene ettiği Bildenhan (Ateştopu – Neşe, Tulyad) jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

4+ yaşlı 4 safkan Arap atının start aldığı 1400 metre mesafeli kum pistteki koşuda en az kazanan safkan kadar başarılı bir performans sergileyen Aşemez (Yalaz) ikinci olurken, mücadeleden koşunun büyük favorisi ve geçen seneki koşunun galibi Yılmabaşar (Tamerinoğlu) üçüncü, Firikya (Ağa Karaca) ise dördüncü olarak ayrıldı. 110.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda beyaz bayrak ayna yaparak birinciliğe uzanan Bildenhan için müddet 1’35”95 olurken, farklar burun – 2,5 boy – 1,5 boy şeklinde oluştu.

Koşuyu kazanan atın sahibi Salih Yıldızer’e kupa ve çiçeğini Adana Valisi Mahmut Demirtaş verdi. Demirtaş ayrıca koşuyu kazanan safkanın jokeyi Selim Kaya’ya da çiçek vererek tebrik etti. Şeref tribününde gerçekleştirilen kupa törenine, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Fatih Yılmaz, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Yalçın Akyol, Tarım İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Kulübümüz eski Başkanlarından ve YKK Üyesi Behçet Homurlu, Adana Hipodrom Müdürü Burhan Şatır ile davetliler de katıldı.

Geçen sene de İZMİR’de kazanmıştı…

Yarış hayatına 21 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da başlayan Bildehan, bugüne dek start aldığı 35 yarışta 9 birincilik, 11 ikincilik, 5 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde ederken toplam 1.130.900 TL ikramiye kazandı.

Geçen sene İzmir Vali Koşusunu, bu sene de Adana Vali Koşusunu kazanan başarılı safkan, çim pistte 1, sentetik pistte ise 3 kez start alıp yarış kazanmayı başaramazken, 9 birinciliğinin tamamını kum pistte elde etti. Selim Kaya ile 8’nci kez bir araya gelen Bildenhan, usta jokeyi ile 3’üncü kez finişi önde geçmeyi başardı.

ATEŞTOPU’nun oğlu…

Bildehan’ın babası, G1 TSK ve G1 Haralar Koşuları başta olmak üzere pek çok Grup yarış galibiyeti bulunan unutulmaz safkan Ateştopu (Umutbey)’dur. Yarış hayatı boyunca 59 kez start alıp 11 yarış ve 1.693.810 TL ikramiye kazanan safkanın, yarış pistlerinde bugüne dek 10 yavrusu start almış ve bu safkanların tamamı yarış kazanmayı başarmıştır.

Annesi start almadı…

Bildehan’ın annesi, hiç start almamış bir kısrak olan Neşe (Tulyad)’dir. Şampiyon Tamerinoğlu’nun yanı sıra Bilgiç, Çalıkoğlu ve Başbay gibibaşarılı safkanlarla ana-baba bir kardeşi olan kısrağın, Bildenhan dışındaki yavrularından Girnata (Komando) 1 yarış kazanabilirken, Sprinter (Seklavi 39) ve Neameninkızı (Antepli) ise beklendiği ölçüde başarılı olamamıştır.

Son DüzenlenmePazartesi, 13 Mart 2017 13:56

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık