Menu

FOULITA pistlere veda etti… Özel

G3 Özdemir Atman Koşusu galibi, G1 Kısrak Koşusu ikincisi, G1 Dişi Tay Deneme ve Harem Koşuları üçüncüsü başarılı kısrak Foulita (Unaccounted For – Speedy Girl, Wolf) yarış pistlerine veda etti.

Ergun Kalabak’ın sahibi olduğu klas kısrak, geçtiğimiz hafta Veliefendi Hipdoromunda gerçekleştirdiği sabah idmanı esnasında sesamoid kemiğinin kırılması üzerine yarış hayatını noktalamak zorunda kaldı.

Yeni sezon öncesi iddialı bir şekilde hazırlanan safkanın başına gelen bu talihsiz olay eküride üzüntü ile karşılanırken, kısrağın bu sene damızlık kariyerine başlayıp başlayamayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

16 yarış koştu…

Yarış hayatına 6 Eylül 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Foulita, bugüne dek start aldığı 16 yarışta 4 birincilik, 4 ikincilik, 4 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde ederken 642.850 TL ikramiye kazandı.

Kum pistte bir kez start alıp ikinci olan, sentetik ve çim pistte ise 2’şer yarış kazanan Foulita, Selim Kaya ile 3, Gökhan Gökçe ile ise 1 birincilik elde etti.

UNACCOUNTED FOR kızı…

Foulita’nın babası, Mayıs 2013’de kaybettiğimiz Şampiyon Aygır Unaccounted For’dur. Yetiştiriciliğimize ciddi katkı sağlayan aygırın ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2005 yılında koşmaya başlamış, bugüne dek start alan 391 yavrusundan 270’i yarış kazanmayı başarmış, bu isimlerden 87’si Black Type performans yapmıştır.

Annesi AYDEMİRHAN’ın kardeşi…

Foulita’nın annesi, G3 Savunma Sanayi Koşusu galibi ve G3 Ege Derbisi ikincisi Speedy Girl’dür. G1 Cumhurbaşkanlığı ve G1 Fatih Sultan Mehmet Koşuları beşincisi olan kısrak, 39 yarışlık kariyerinde 11 birincilik, 4 ikincilik, 8 üçüncülük ve 5 kez de dördüncülük elde etmiş, 453.800 TL ikramiye kazanmıştır. Hem çim, hem de kum pist birincilikleri olan Speedy Girl, 2.5 Milyon yakın kazanca sahip olan ve 11’i G2,A2,G3 ve A3 olmak üzere 23 yarış kazanan Aydemirhan (Strike The Gold) başta olmak üzere, Moon Davon (Strike The Gold), Guşav (Bin Ajwaad) ve Magic Wolf (West by West) gibi sınıf koşu performansı yapmış safkanların anneden kardeşidir.

Yarış pistlerinde bugüne dek 5 yavrusu start alan kısrağın, piste çıkan ilk yavrusu 4 yarış galibi Spring Girl (Sümen) 4 yarış kazanmış, sonraki yavrularından From The Back (Bayduhan) 3, Maravilla (Victory Gallop) ise 4 yarış kazanmıştır.

Son DüzenlenmeSalı, 14 Mart 2017 15:17

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık