Menu

MISTER STRONG’dan Pist Rekoru… Özel

28 Mart Salı günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda koşulan 4+ yaşlı 4 safkan İngiliz atlarına mahsus 72.500 TL ikramiyeli KV-9/S Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu'nu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Doğan Küçükemre'nin sahibi olduğu ve Hüseyin Karataş’ın antrenörlüğünü üstlendiği Mister Strong (Dilum – Hellolmustbegoing, Red Ransom), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

1300 metre kum pistte 1’19”45 yaparak Sarı Lira’ya ait olan 1’19”56’lık pist rekorunu kırmayı başaran safkanın ardında ikinciliği, son üç yarıştır aynı rakibine geçilen Duquan (Yonaguska) elde ederken, mücadeleden Ünlüoğlu (Unaccounted For) üçüncü, Distant Rising (Bosporus) de dördüncü oldu.

Koşuyu kazanan atın sahibi adına Yağız Küçükemre’ye kupa ve çiçeğini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz verdi. Törende ayrıca, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü jokey Ahmet Çelik’e, Mersin’in kardeş şehri Moğolistan’ın Ulgii Büyükşehir Belediye Başkanı Bakhit Khumar Khakhan da Adana Hipodrom Müdürü Burhan Şatır’a günün anısına hediye ve çiçek takdim etti. Şeref tribününde gerçekleştirilen kupa törenine Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyeleri Faruk Tınaz ve Halid Milli ile davetliler de katıldı.

Kazancı Milyon sınırını geçti...

Yarış hayatına 3 Şubat 2015 tarihinde katıldığı Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak başlayan Mister Strong, bugüne dek start aldığı 27 yarışta 14 birincilik, 3 ikincilik, 4 üçüncülük ve 3 kez de dördüncülük elde ederken 1.028.900 TL kazanç elde etti.

Sentetik pistte 2 kez start alıp 1 kez kazanan, çim pistte ise 3 kez koşup 2 dördüncülük yapabilen başarılı safkan, kum pistte ise 22 startta 13 galibiyet elde etti. Ahmet Çelik ile 13 kez piste çıkan Mister Strong, bu yarışların 8’inden birincilikle ayrılmasını bildi.

DİLUM temsilcisi…

Mister Strong’un babası, yurtdışından ithal edildikten sonra ülkemize uzun süre aygırlık yapan ve geçtiğimiz yıl 26 yaşında yaşamını yitiren Dilum’dur. 1200 ve 1400 metre mesafeler arasında 12 kez start alıp 5 birincilik, 1 ikincilik, 1 kez de üçüncülük elde eden safkan, G2 Richmond Stakes, G3 Coventry Stakes ve G3 Prix de la Porte Maillot galibidir. Aygırın bu güne dek ülkemizde start alan 60 yavrusundan 30’u yarış kazanmayı başarmıştır. Ülkemizde adını 1999 Yılı Gazi Koşusu galibi efsane kısrak Bartrobel ile duyuran aygırın diğer başarılı temsilcilerinden bazıları; Nalın İsyanı, Playfellow, Çubukçu, Anavarza Mazgalı, Unicornus, White Diamond ve Royal Signature’dır.

Annesi 120.000 €’ya alındı…

Mister Strong’un annesi, 2006 yılı İrlanda Goffs Damızlık Kısrak satışlarından Ömer Halim Aydın vasıtasıyla at sahibi ve yetiştirici Mehmet Kurt tarafından 120.000 €’ya satın alınan Helloimustbegoing (USA)’dir. 3 Yaşında yarış kazanmayı başaran kısrağın, ülkemizde start alabilen ilk tayı Lambourn (Powerscourt) olup 6 yarış ve 501.470 TL kazanmıştır. Kısrağın ikinci tayı ise Mister Strong’dur.

MISTER STRONG

de 2012

Dilum

da 1989

 

Hellomustbegoing

dk 1999

Tasso

 

Yanuka

 

Red Ransom

 

Arsaan

 

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 29 Mart 2017 16:19

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık