Menu

GAZIBORA KHAN’ın sezonu açacağı koşu belli oldu... Özel

Geçtiğimiz yılı, G2 Sakarya Koşusunda namağlup Waneta’yı geçerek kapatan 3 yaşlı Gazibora Khan (Native Khan – Enhance (Entrepreneur), yaz sezonunu 15 Nisan 2017 Cumartesi günü çim pistte gerçekleştirilecek olan 1900 metre mesafeli KV-9 Sadık Eliyeşil Koşusu ile açmaya hazırlanıyor.

V.İbrahim Aracı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu klas safkan, önemli bir zaferle noktaladığı 2 yaşlılık dönemi sonrası Kasım ayında ekürinin İzmit’te bulunan harasına gönderilmiş ve sezonun tüm yorgunluğunu üzerinden attığı yaklaşık 40 günlük bir istirahatın ardından 1 Ocak’ta Veliefendi’ye getirilmişti. O tarihten bu yana başarılı ve genç antrenörü Sönmez Bilgiç nezaretinde  idmanlarını muntazam olarak sürdüren safkan, Gökhan Kocakaya ile birlikte Veliefendi Hipodromunda sürdürdüğü çalışmalarında oldukça formda görünüyor.

Gazi Koşusunun en önemli favorilerinden…

Yarış hayatına 12 Ağustos tarihinde İstanbul’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Gazibora Khan, kariyerinin 5’inci startında 1800 metre mesafeli Sakarya Koşusunu kazanarak aynı zamanda 2017 yılı Gazi Koşusuna da göz kırpmıştı.

İngiltere’de doğmuş olmasına rağmen annesinin karnında yurtdışına gittiği ve doğduğu yıl içerisinde tekrar geri getirildiği için TUR yetiştirmesi olarak kabul edilen Gazibora Khan (GB), kazandığı Sakarya Koşusunun dışında geçen sene G2 Tay Deneme ile G2 TYAYSD Koşularında 3’üncülük, G1 Çaldıran Koşusunda ise 4’üncülük elde etmişti.

NATIVE KHAN temsilcisi…

Gazibora Khan’ın babası, G3 Craven Stakes ve G3 Solario Stakes galibi, G1 2000 Guineas üçüncüsü, G1 Racing Trophy dördüncüsü ve G1 Epsom Derby beşincisi olan Native Khan (Azamour (IRE) – Viva Maria (FR), Kendor (FR))’dır.

Ülkemizde ilk jenerasyon tayları bu sene 2 yaşlı olarak start alan aygırın an itibariyle 24 tayı start almış ve bunların 17’si yarış kazanmayı başarmıştır. Zippy, Manticore, Violin ve Mean Of Life, aygırın Gazibora Khan dışındaki diğer KV ve üstü koşularda başarı sağlamış diğer temsilcileridir.

Annesi 52.000 £’a satın alındı…

Gazibora Khan’ın annesi Enhance, 2001 doğumlu bir Entrepreneur (GB) kızıdır. 2007 Yılında İngiltere Tattersalls yarışlarından Ömer Halim Aydın vasıtasıyla 52.000 £’a alınan Enchance’in annesi Charming Life (NZ) (Sir Tristram – Lady Giselle (FR)), başarılı yarış hayatı gibi aygırlığı ile de ün salmış Zabeel ile öz kardeş, bir başka aygır Baryshinkov ile de anneden kardeştir.

Enhance’ın yurt dışında Hawk King’den bir tayı, ülkemizde ise bugüne dek 7 tayı start almıştır.

Kısrağın Gazibora Khan dışındaki yavrularından Gifted Sister G3 galibi olup 3 yarış ve 338.800 TL, Lilly of the Valley 6 yarış ve 391.400 TL, Lee Valley 5 birincilik ve 294.450 TL,  White Lily ise 1 yarış ve 194.600 TL kazanmıştır.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 05 Nisan 2017 19:06

2 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık