Menu

HERE TO FLY Klasiklere hazır… Özel

5 Nisan Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-7 Avrasya Ekonomi Zirveleri Koşusunu, Yaman Zingal’ın sahibi, Haldun Güneş’in menajeri ve Kazım Melike’nin ise antrenörü olduğu Here To Fly (Luxor – Alfunun, Sadlers Wells) jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

Sezona Şubat ayında start aldığı KV-8 Seyfettin Çalbatur Koşusunda elde ettiği ikincilikle başlayan safkan, çim sezonu öncesi kolay kazandığı bu yarışla rakiplerine göz dağı verirken, klasik koşular öncesinde formunu üst seviyeye çıkardığını da göstermiş oldu.

1500 metre sentetik pistte düzenlenen 51.000 TL ikramiyeli koşuya 3 yaşlı 7 safkan İngiliz tayı katıldı. İlk iki yarışında dikkat çekici bir performans sergileyen Grey Cloud (Green Gönen) mücadeleden ikinci olarak ayrılırken, koşuda üçüncülüğü Jimfed (Torok) dördüncülüğü ise Namtar (Pressing) elde etti. Kazanan Here To Fly için müddet 1’30”59, farklar ise Uzak - 2 Boy - 5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına Cazip Eryüksel'e kupasını, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic verdi. Törende ayrıca, Marmara Grubu Vakfı Başkan Yardımcısı Şamil Ayrım, Cazip Eryüksel'e bir hediye verdi. Törene, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ, TJK Asli Üyesi Sadettin Sükan ile davetliler de katıldı.

5’de 3 yaptı…

Yarış hayatına 4 Eylül 2016 tarihinde çim pistte koştuğu Coolmore Our Guile (Şartlı 1) Koşusunu kazanarak başlayan Here To Fly, kariyerinin ikinci startında G3 Sahir Kurutluoğlu Koşusunu kazanmayı başardı. 2 Yaşlı dönemini G1 Çaldıran Koşusu 5’inciliği ile noktalayan başarılı safkan, bu sene ise ilk iki startında önce ikinci, ardından da birinci oldu. Geçen sene Halis Karataş ve Ahmet Çelik ile piste çıkan Here To Fly bu sezon yoluna Selim Kaya ile devam ediyor.

LUXOR temsilcisi…

Here To Fly’ın babası, yarış hayatı başarılarla dolu olan Distant Relative temsilcisi Luxor’dur. Hara yaşamında da tıpkı yarış kariyeri gibi son derece başarılı olan aygırın ilk jenerasyon tayları 2010 yılında start almaya başlamış ve bugüne dek koşan 172 tayından 85’i yarış kazanmayı başarmıştır. 29 Black Type temsilcisi bulunan aygırın Here To Fly dışındaki en başarılı temsilcilerinden bazıları; Graystorm, My Başkan, Dutyfree, Nonstop, Cheri Cheri Lady, Dedemşah, Grey Coral, Amarelise, Deluxe, Benelux, Farkin Ateşi, Diamond Flame ve Finesse’dir.

Annesi 40.000 €’ya alındı…

Here To Fly’nin annesi, 2008 yılı İrlanda Goffs satışlarından at sahibi ve yetiştirici Yaman Zingal tarafından 40.000 €’ya satın alınan Sadlers’ Wells kızı Alfunun (IRE)’dur. Yarış hayatı olmayan safkanın ülkemizde start alan ilk tayı Imelda (Invincible Spirit) 17 kez start alıp 1 birincilik, 4 ikincilik, 2 üçüncülük, 1 kez de dördüncülük elde etti. Bir sonraki tayı Mafe (Sri Pekan) hiç start almazken, sonraki tayı Dea Poseidon (Divine Light) ise yarış kazanmayı başaramadı.

Kısrağın ülkemizde start alan dördüncü tayı ve aynı zamanda Here To Fly’ın da öz ablası olan Amarelis (Luxor) KV-8 F.Derya Beşikçi Koşusunu kazanıp, G1 Dişi Tay Deneme Koşusunda ise yakın ara 5’inci oldu. Bir sonraki temsilcisi Bedwulf (Yonaguska) ise şu ana dek 7 yarış kazandı. Alfunun’un 2015 doğumlu Yonaguska’dan ve 2016 doğumlu Lion Heart’dan da birer erkek tayları bulunmakta...

HERE TO FLY

de 2014

Luxor

da 2000

 

Alfunun

dk 2000

Distant Relative

 

Keep Shining

 

Sadlers Wells

 

Harayir 

 

Son DüzenlenmePerşembe, 06 Nisan 2017 12:39

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık