Menu

BABADOĞAN’dan muhteşem ORHAN MEKER zaferi… Özel

Her sene İstanbul sezonunun ilk yarış günü koşulan KV-18/S Orhan Meker Serbest Handikapı (Free Handicap), 12 Nisan Çarşamba günü Veliefendi Hipodromu'nda koşuldu.

3 yaşlı safkan İngiliz tayları için sezonun ilk ve en önemli mücadelelerinden biri olan 87.000 TL birincilik ikramiyeli ve 1400 metre mesafeli çim pistteki koşuda 12 safkan start aldı.

Baştan sona keyifli bir mücadeleye sahne olan yarışı İstanbul çim pistine bu yarışla merhaba diyen, Ejder Öztop'un sahibi olduğu, Ümit Yayla’nın antrene ettiği ve Ö. Faruk Binbaşıoğlu tarafından yetiştirilen Babadoğan (3yş de Lion Heart –Momentum, Lockton), jokeyi yarışa çok iyi konsantre olan ve düzlükte önündeki kalabalık grubun adeta yararak geçmekten imtina etmeyen başarılı genç jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

Düzlükte usta jokeyi ile dış kulvarı tercih eden Runner Bull (Victory Gallop) tatminkar bir performans sergilediği yarıştan ikinci olarak ayrılırken, son 300’de kafaya çıkan ve son 50’de rakiplerine yakalanan Nevhat (Pan River) üçüncü, beklentilerin üzerinde parlak bir performans sergileyen Cihan Pehlivanı (Mali) ise dördüncü oldu. Babadoğan’ın sezon başı için iyi sayılabilecek 1’23”38’lük bir derece ile kazandığı yarışın farkları 1/2 Boy - Boyun - 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende koşuyu kazanan tayın sahibi adına, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir'e plaketini Ayşe Akçal verdi. Törene, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, TJK Asli Üyesi Sadettin Sükan ile davetliler de katıldı.

Jokeyi de kendisi de çok cesurdu…

Yarış hayatına 18 Ağustos 2016 tarihinde İzmir’de başlayan Babadoğan, bugüne dek start aldığı 13 yarışta 2 birincilik elde ederken 174.450 TL ikramiye kazandı. İlk 6 startında maiden kalan ve bu performansı ile çok fazla dikkatleri üzerine çekmeyi başaramayan safkan, Kasım ayında kazandığı yarış sonrası ilk etkili yarışını 26 Mart’ta İzmir çim pistinde koştuğu G3 F.L.Karaosmanoğlu Koşusundaki üçüncülüğü ile gerçekleştirdi. Koşunun özellikle son düzlüğünü harika koşan ve mücadeleyi 1.5 boy farkla üçüncü tamamlayan Babadoğan, bu yarıştaki performansı ile bir anda Orhan Meker Koşusunun sürpriz isimleri arasına girmeyi başardı.

Babadoğan ve kabiliyetinin yanı sıra agresif ve sert binişi ile sürekli gündemde kalan genç jokeyi Hışman Çizik, sezon açılışının en önemli mücadelelerinden biri olan Feee Handikap’taki zaferlerinde, özellikle cesaretleri ile ön plana çıktılar. Viraja arka grupta çıkan ve düzlükte bir atın geçebileceği bir boşluktan, biraz da risk alarak jokeyi ile birlikte korkusuzca girip/çıkan safkanın bu cesareti gerçekten görülmeye değerdi.

LION HEART temsilcisi…

Babadoğan’ın babası 2010 Yılı Şubat ayında Amerika’dan satın alınarak ülkemize getirilen Lion Heart (Tale of the Cat (USA) – Satin Sunrise (USA), Mr.Leader (USA))’dır. 2 Yaşında G1 Hollywood Futurity ve G3 Hollywood Prevue Stakes galibi olan safkan, 3 yaşında da G1 Haskell Invitational Handicap ve G3 Long Branch Breeders’s Cup Stakes’i kazanmıştır. Ülkemizde bugüne dek 252 tayı start alan Lion Heart’ın 159 yavrusu yarış kazanmayı başarmış olup bunların 39 tanesini Black Type performans sergilemiştir. Yavruları G2 ve G3 seviyesinde toplam 19 yarış kazanan aygırın Türkiye kariyerindeki tek eksiği henüz G1 galibi bir temsilcisi bulunmayışıdır.

G3 galibi MOMENTUM’un oğlu…

Babadoğan’ın annesi G3 Yunus Emre Koşusu galibi, G3 Ankara Bş.Bld.Bşk.lığı 2’ncisi, G2 Ent. Anadolu Koşusu 3’üncüsü, G2 Zübeyde Hanım ve G3 Misakı Milli Koşuları dördüncüsü Momentum (Lockton)’dur.

Kısrağın bugüne dek start alan tayları içerisinde Momentero (Sri Pekan) G1 Dişi Tay Deneme Koşusu 2’ncisi olup 3 yarış galibidir. Maharani, Anavarza ve Thank You Mom isimli yavruları da yarış kazanmayı başaran Momentero’nun, 2016 doğumlu Captain Rio’dan ve 2017 Doğumlu Kaneko’dan dişi tayları bulunmaktadır.

Yarış hayatı boyunca 11 kez start alıp 3 yarış ve 299.400 TL ikramiye kazanan kısrak, G1 Haliç Koşusunun yanı sıra G3 seviyesinde 9 yarış kazanan şampiyon Sprinter Astrakhan başta olmak üzere G1 Yavuz Sultan Selim 2’incisi Suharry ve A3 Süphan Koşusu galibi Kiss Of Steps gibi klas safkanların da anneden kardeşidir.

BABADOĞAN

de 2014

Lion Heart

aa 2001

 

Momentum

dk 2003

Tale Of The Cat (USA)

 

Satin Sunrise (USA)

 

Lockton (GB)

 

Primelta (GB)

Son DüzenlenmePerşembe, 13 Nisan 2017 13:56

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık