Menu

TALİPHAN’dan etkileyici başlangıç… Özel

12 Nisan Çarşamba İstanbul Yaz Yarış Sezonunun ilk günü koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus 1000 metre sentetik pistteki bölünen İlktay yarışlarının ilkini kazanan Taliphan (Caş – Kutbike, Odinhan), diğer yaşıtlarından farklı görüntüsü ile yarış hayatına etkili bir başlangıç yaptı.

Ahmet Kavran tarafından yetiştirilen, Talip Öztürk forması altında yarış hayatına başlayan, menajerliğini İbrahim Gökbaş’ın, antrenörlüğünü ise Bahattin Dağ’ın yaptığı safkan, kariyerinin henüz başında jokeyi Uğur Polat ile 1’06”80 gibi bir derece gerçekleştirirken, aynı zamanda bu pist ve mesafenin bugüne dek yapılmış en iyi 4’üncü derecesine imza attı.

Yarışın hemen öncesinde jokeyini üzerine bindirmekte büyük zorluk çıkartmasına ve bir ara seyislerinin elinden kurtulup kaçmasına rağmen yakalanarak gözleri kapalı bir şekilde start makinesine getirilen ve neredeyse yarıştan çıkartılmaktan son anda kurtulan Taliphan, ilk yarışında elde ettiği gösterişli birinciliği ile ileride adından söz ettirecek taylardan biri olduğunu gösterdi.

CAŞ’ın oğlu…

Ortaya koyduğu parlak performansla bir anda dikkatlerini üzerine çeken Taliphan, efsane Arap atı Kafkaslı gibi bir Caş (Albatur)yavrusudur. Yarış hayatı boyunca 39 kez start alanunutulmaz safkan, 16 birincilik, 9 ikincilik, 7 üçüncülük ve 3 kez de dördüncülük elde ederken 523.835 TL ikramiye kazanmıştır.

G1 yarışlarda 8 kez fotoyu önde geçmeyi başaran ve 2001 yılında haraya alınan Caş’ın ilk tayları 2005 yılında start almaya başlamış ve aygırın bugüne dek start alan 165 tayından 117si yarış kazanmayı başarmıştır.

37 Black Type temsilcisi bulunan aygır 42 Milyon TL’yi geçen kazancı ile gelmiş geçmiş Arap aygırları içerisinde Haberbatur’dan sonra en yüksek hasılat yapan 2’nci Arap aygırıdır.

Annesi MALIBU GIRL’ün kızı…

Taliphan’ın annesi, yarış hayatı boyunca sadece bir maiden kazanabilen, ancak neredeyse doğurduğu her safkan baş veya başaltı bir tay olan Malibu Girl’ün kızı Kutbike (Odinhan)’dir.

1998 Doğumlu olan ve Amerika’dan foal olarak ithal edilen Malibu Girl, 30 kez start almış ve 6 yarış kazanmıştır. Haraya alındıktan sonra birbirinden başarılı taylar veren kısrağın Kutbike dışındaki en başarılı temsilcileri; G2 Aziziye Koşusu galibi Uluer (Saruhanağa), G3 Domaniç ve Oğuz koşuları galibi Elmasbike (Devirhan), G3 Vali Koşusu galibi Sarraf (Haberbatur), G3 Cahide dahil Grup seviyesinde 4 yarış galibi olan Cabire (Haberbatur) ve G1 Çanakkale Zaferi ikincisi Baturşah (Devirhan)’dır.

TALİPHAN

de 2014

Caş

ka 1993

 

Kutbike

dk 2005

Albatur

 

Mahsuse 42

 

Odinhan

 

Malibu Girl

Son DüzenlenmePerşembe, 13 Nisan 2017 18:13

1 yorum

  • tarkan
    tarkan Cuma, 14 Nisan 2017 14:55 Yorum Linki

    Diğer tayların box içinde uyutulmasını saymazsak güzel koştu. Bu tay talip öztürkün değil de sıradan bir vatandaşın tayı olsa anında siyah bayrak kalkardı. Şartlı 1 yarışta diğer tayların bu kadar bekletilmesine nasıl bir yorum yapacağınızı da görmek iyi olurdu

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık