Menu

MOHAÇ’ta 25 yıl sonra bir Dişi finişte, SELİM KAYA ayakta... Özel

14 Nisan Cuma akşamı koşulan ve 4 yaşlı safkan Arap atlarının İstanbul yarış sezonu içerisindeki en önemli sınavlarından biri olan G2/DHÖ Mohaç Koşusunu, F. Sedat Dağyudan'ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Korkmaz’ın ise antrenörü olduğu Storm Girl (Sağanak -Dağ Ateşi / Odinhan) jokeyi Selim Kaya ile kazanmayı başardı.

1600 metre çim pistte gerçekleştirilen 200.000 TL birincilik ikramiyeli koşuya, 4 yaşlı 11 safkan Arap atı katıldı. Koşudaki tek dişi olarak erkek rakipleri ile mücadele eden Storm Girl, start çıkışından itibaren usta jokeyi Selim Kaya ile favori Denizim’in arkasında yer tuttu ve adeta gölgesi gibi izlediği rakibini sonlardaki güçlü sprinti ile yakalayarak geçmeyi başardı.

Adana’dan kazanarak gelen Denizim (Altaha) erken başa çıktığı mücadeleyi sonlarda çok güçlü gelen rakibine geçilerek ikinci tamamlarken, dış kulvardan çok etkili gelen Saadın Gücü (İzbatur) rakipleri ile arasındaki farkı kapatmasına rağmen üçüncü, düzlükte bir ara kapanan Alptuğhan’ı geride bırakmayı başaran Ünalamca (Hürbatur) da dördüncü oldu. Kazanan Storm Girl için müddet 1’45”12 olurken, farklar iseBaş - 1 Boy - 3 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Sedat Dağyudan'a kupasını, Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Talip Öztürk verdi. Törene, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, TJK Asli Üyeleri Yüksel Göktürk ile Selman Erdemirci ve İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

25 Yıldır Dişiler kazanmıyordu…

Yarış hayatına 26 Nisan 2016 tarihinde Ankara’da kazandığı maiden yarışla başlayan Storm Girl, bugüne dek start aldığı 13 yarışın 9’unu kazanırken 1.299.800 TL kazanç elde etti.

Sentetik pistte hiç start almayan, kum pistte koştuğu 4 yarışından 3’ünden galibiyetle ayrılan Storm Girl, çim pistte ise koştuğu 9 yarışın 6’sını kazanıp, 3’ünden ikinci, olarak ayrıldı.

Geçtiğimiz yıl Çanakkale Zaferi Koşusunu 25 yıl aradan sonra kazanan tek dişi safkan olmayı başaran başarılı kısrak, bu yarışla da Mohaç Koşusunu 25 yıl aradan sonra kazanan ilk dişi safkan olmayı başardı. Mohaç Koşusunu kazanan son dişi safkan, 1992 yılında Tatlıkız, Emiroğlu ve Hiratasan’ı geride bırakarak finişi önde geçmeyi başaran Begüm 2 olmuştu.

SAĞANAK’ın kızı…

Storm Girl’ün babası, 1999 yılında haraya alınan ve efsane aygır Rüzgar 30’un oğlu olan Sağanak’tır. Yarış hayatı boyunca 19 kez start alan safkan 3 tanesi G3 olmak üzere toplam 5 yarış galibidir. Hacıbey ve Yolcu’nun ardından G1 Çanakkale Zaferi Koşusu üçüncülüğü bulunan aygırın, yarış pistlerinde bugüne dek start almış 281 yavrusundan 159’u yarış kazanmayı başarmıştır. Yavruları 25 Milyon TL’nin üzerinde kazanç elde eden Sağanak’ın 18 Black Type yavrusu bulunmaktadır.

CAHİDE 58 etkisi…

Storm Girl’ün annesi, A3 Nilüfer Hatun Koşusu ikincisi ve G3 Cahide Koşusu üçüncüsü Dağ Ateşi (Odinhan)’dir. Kısrağın yarış pistlerinde boy gösteren ilk yavrusu 3 yarış galibi olan Fülane (Sağanak)’dir. Gobakbey’den 2014 doğumlu bir erkek yavrusu bulunan kısrağın, 2015 doğumlu kır dişi tayının babası ise İzhan’dır.

4 yarış galibi olan Dağ Ateşi’nin pedigrisinde en çok dikkat çeken husus, kısrağın annesi Gülbegüm’ün, yarış kariyeri başarılarla dolu olan Gülipek isimli kısrakla ana-baba bir kardeş olmasıdır. Storm Girl’ün anneannesi Gülbegüm ile Gülipek isimli kısrakların ikisi de ‘Sa’d 23 – Cahide 58’ orijinlidir. Dolayısıyla son 25 yıl içerisinde G1 Çanakkale Zaferi Koşusunu kazanan iki dişi tayın anne hattı da Cahide 58’e dayanmaktadır.

STORM GIRL

KK 2013

Sağanak

ka 1990

 

Dağ Ateşi

kk 2006

Rüzgar 30

 

Mencule 38

 

Odinhan

 

Gülbegüm

Son DüzenlenmeSalı, 25 Nisan 2017 09:57

1 yorum

  • Xing
    Xing Salı, 25 Nisan 2017 09:44 Yorum Linki

    Kazandibi yarislar toplam ile haberde gecen farklı yaziyor.
    7 kez kazanan demissiniz ama 3+6 9 kazanmış gibi.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık