Menu

DAYIM BENİM yanıltmadı… Özel

15 Nisan 2017 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda TJK eski Başkanlarından merhum Ali Doğan Ünlü anısında koşulan A3 koşuyu, Rıza Sarraf’ın sahibi olduğu, menajerliğini Akif İnan, antrenörlüğünü ise Tahir Kurt’un üstlendiği Dayım Benim (Lion Heart - St Clair Ridge, Indian Ridge), jokeyi Uğur Polat ile kazandı.

1400 metre çim pistte gerçekleştirilen 115.000 TL ikramiyeli koşuya 4+ yaşlı 13 İngiliz atı katıldı. Startla birlikte yarışı orta kulvarda götürmeyi tercih eden ve son düzlüğe de yine grubun ortasında çıkıp 200’de yarışa tam hakimiyet tesir etmişken dış kulvardan çok güçlü gelen Sinclar’e yakalanan Dayım Benim, bu aralar kilo veren ve iyi bir form yakalayan yetenekli jokeyi Uğur Polat ile kendisini aynaya attı ve kariyerinin ikinci Grup galibiyetini elde etti.

Yaklaşık bir hafta yem yemediği söylenen Sinclar (Okawango) harika bir yarış koşarak mücadeleden ikinci ayrılıldı. Impulsive (Mizzen Mast) Selim Kaya ile ikinci kez bir araya geldiği mücadelede dış kulvarı tutan rakiplerinin içine girmek zorunda kalmasına rağmen parlak bir üçüncülük elde etti. Yalpagan (Unaacounted For) koşunun en iyi koşan atlarından biri oldu ve tabelada kendine yer buldu. Blaze To Win kısa mesafede tabelaya çok yaklaştı. Radyocu’nun uzun aradan sonraki yarışı gayet tatminkar. Eski gücünden uzak yarışlar koşan El Conquerador’un 7’inciliği de beğenildi. Kazanan Dayım Benim için müddet 1’22”65 olurken, farklar ise Burun – Boyun – ½ Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına safkanın antrenörü Tahir Kurt'a kupasını Seçil Aydın Oral verdi. Törene TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş ile davetliler de katıldı.

Çim pistte daha çok kazandı…

Yarış hayatına 28 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da koştuğu Şartlı-1 mücadelede elde ettiği üçüncülükle başlayan Dayım Benim, bugüne dek start aldığı 25 yarışta 7 birincilik elde ederken 908.037 TL ikramiye kazandı.

Kum pistte 1 kez start alıp başarılı olamayan safkan, sentetik pistte 3, çim pistte ise 4 birincilik elde etti. 1400 metrede 3 kez start alıp sırasıyla üçüncü, ikinci ve birinci olan Dayım Beyim, bu yarışların 2’sini 1’22’nin içerisinde koşmayı başardı. İlk Grup galibiyetini G3 Orhan Doğa Özsoy Koşusunda elde eden yetenekli safkan, Ali Doğan Ünlü Koşusu galibiyeti ile ikinci Grup koşu galibiyetine imza atmış oldu.

LION HEART temsilcisi…

Dayım Benim’in babası 2010 Yılı Şubat ayında Amerika’dan satın alınarak ülkemize getirilen Lion Heart (Tale of the Cat (USA) – Satin Sunrise (USA), Mr.Leader (USA))’dır. 2 Yaşında G1 Hollywood Futurity ve G3 Hollywood Prevue Stakes galibi olan safkan, 3 yaşında da G1 Haskell Invitational Handicap ve G3 Long Branch Breeders’s Cup Stakes’i kazanmıştır. Ülkemizde bugüne dek 252 tayı start alan Lion Heart’ın 159 yavrusu yarış kazanmayı başarmış olup bunların 39 tanesini Black Type performans sergilemiştir. Yavruları G2 ve G3 seviyesinde toplam 19 yarış kazanan aygırın Türkiye kariyerindeki tek eksiği henüz G1 galibi bir temsilcisi bulunmayışıdır.

Annesi İrlanda’da G3 galibi…

Dayım Benim’in annesi İrlanda Derbisinin koşulduğu ünlü Curragh pistinde G3 Futurity Stakes galibi olan St Clair Ridge (IRE)’dir. Kariyerinde G2 Mrs Revere Stakes ikinciliği de bulunan kısrağın Amerika’da G2 San Gorgonıo Handicap galibi Cat by the Tale (Tale of the Cat) isimli bir de yavrusu bulunmaktadır. At Sahibi ve yetiştirici Levent Sarıkaya tarafından yurtdışından ithal edilen kısrağın ülkemizde start alan ilk yavrusu Shere Khan (Tale of the Cat)’dır. Yarış hayatı devam eden bu kısrak 4 yarış kazanmış olmasının yanı sıra G1 Sürat Koşusu üçüncüsü, A3 MRA Koşusu ikincisidir.

DAYIM BENİM

AA 2013

Lion Heart

aa 2001

 

St Clair Ridge

ak 1996

Tale Of The Cat (USA)

 

Satin Sunrise (USA)

 

Indian Ridge (GB)

 

St Clair Star (IRE)

Son DüzenlenmePazar, 16 Nisan 2017 11:12

1 yorum

  • selçuk reis
    selçuk reis Pazar, 16 Nisan 2017 15:55 Yorum Linki

    Sinclir 1 hafta yem yememiş rebelyel 10 gün çalışmamış diyorsunuz bu haberleri koştuktan sonra değil koşmadan önce haber verseniz yarışseverin ve sizin siteyi takip edenler in gözünde büyürsünüz bu haberleri saklayıpta kendinize kıyak yapmayın.

    Cvp: Biz bu bilgileri kendi içimizde değerlendirip tahminlerimizi ona göre yapıyor ve sizlerle paylaşıyoruz. Bu bilgilerin yarıştan önce bu şekilde paylaşılması maalesef mümkün değil. Büyük mağduriyetler yaratabilir. O zaman da bugün yazdığınızdan çok daha farklı mesaj atarsınız!

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık