Menu

FINESSE sezona YILDIRIM gibi başladı… Özel

İstanbul Veliefendi Hipodromunda 15 Nisan Cumartesi günü koşulan ve sezonun klasik yarışlar öncesi en önemli baraj koşularından biri olan merhum atçı ve yetiştirici Sadık Eliyeşil anısına düzenlenen KV-9/S mücadeleyi, K. Levent Kitapçı’ya ait, Murat Hasçelik’in menajeri, İsmail Gülbudak’ın ise antrenörü olduğu Finesse (Luxor - Flying Saucer, Eagle Eyed), geçtiğimiz yılın en çok yarış kazanan flaş jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

1900 metre çim pistte gerçekleştirilen 87.000 TL ikramiyeli koşuya 3 yaşlı 11 safkan İngiliz tayı katıldı. Startla birlikte iyi çıkış yapan Finesse ilk metrelerde iyi bir yer tutmak istediyse de yerini koruyamadı ve ilk 300 metre içerisinde hızlı bir şekilde pozisyonunu kaybederek bir anda en geriye düştü. Karşı düzlükte yarışın temposuna uymakta zorluk çeken safkan, 1000’de kamçısını bacak arasından çıkaran jokeyinin aynaya kadar durmaksızın yaptığı teşviklerle yaklaşık 5 ay aradan sonra koştuğu ilk yarışı kazanırken erkek Tay Deneme ve Gazi Koşusu öncesinde ‘bu oyunda bende varım’ mesajını net bir şekilde verdi.

Eskayra (Powerscourt) yarışa en hazır ve fit durumda giren taylardan biriydi. Kalitesinin bu gruba da yeteceğini ispatlarcasına anlamlı bir ikincilik elde etti. Seyyah (Cape Cross)son 300’de önde kaçan My Baboş’un yanına geldiğinde arkadaki rakiplerinin 2 boy önündeydi ve yarışı ‘kazanıra’ sokmuştu ancak devam ettiremedi ve mücadeleden üçüncü olarak ayrıldı. Rebel Yell (Dai Jin) ‘yaklaşık 10 gündür çalışmadı’ söylentilerinin gölgesinde gayet tatminkar bir performans ortaya koyarken mesafe tutacağını belli etti. Gazi Borakhan bu koşuya G2 Sakarya Koşusu galibi olarak favori çıktı. Tabela dışı kalmasına rağmen kötü koşmadı. Son 200’de Eskayra ve Seyyah’ın arasından girebilseydi mücadeleyi 2’nci veya 3’üncü bitirebilirdi ama önündeki boşluk rakipleri tarafından kapatılınca Gökhan Kocakaya tayını tutmak zorunda kaldı. Zaferi Ateşi’nin yarışı beklenenden iyiydi. Grayempire ise beklentilerin altında bir performans sergiledi. Kazanan Finesse için müddet 1’57”28 olurken, farklar  2 Boy - Baş - 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi K. Levent Kitapçı'ya kupasını Şerife Karamehmet verdi. Safkanın antrenörü İsmail Gülbudak plaketini Nazlı Karamehmet Williams'dan alırken, jokey Özcan Yıldırım'a plaketini Corni Williams verdi. Törende ayrıca tayın bakıcısı adına İsmail Gülbudak'a, Şerife Karamehmet tarafından bir plaket verildi.

Törene, TJK Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, TJK Asli Üyeleri Can N. Güven ve Doruk Yılmaz ile davetliler de katıldı.

Sadece İstanbul Çim pistinde koştu…

Yarış hayatına 15 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’da favori olarak girdiği Şartlı-1 koşudaki 6’ncılığı ile başlayan Finesse, bugüne dek start aldığı 8 yarışta 3 birincilik ve 410.500 TL kazanç elde etti. Kum ve sentetik piste henüz ayak basmayan yetenekli tay tüm yarışlarını çim pistte ve İstanbul’da koştu.

Geçtiğimiz yılı G3 II.İnönü galibiyeti, G2 Tay Deneme ve G2 TYAYSD ikinciliği ve G2 Sakarya Koşusu üçüncülüğü ile kapatan Finesse, güçlü rakipler önünde sezonu Sadık Eliyeşil galibiyeti ile açarken, Erkek Tay Deneme, Sait Akson ve Gazi Koşusu öncesinde rakiplerine de göz dağı vermiş oldu.

LUXOR temsilcisi…

Finesse’nin babası, yarış hayatı başarılarla dolu olan Kitapçı ekürisine ait Luxor (Distant Relative)’dur. Haraya alındıktan sonra da adından sıkça bahsettirmeyi başaran aygırın ilk jenerasyon tayları 2010 yılında start almaya başlamış ve bugüne dek koşan 172 tayından 86’sı yarış kazanmayı başarmıştır. Yavruları 23 Milyon TL’nin üzerinde hasılat elde eden aygırın 29 Black Type yavrusu bulunmaktadır.

Annesi WOLFS SON’ın kardeşi…

Finesse’nin annesi, hiç start alamadan damızlık olarak ayrılan Flying Saucer (Eagle Eyed)’dır. G1 Başbakanlık Koşusu galibi Wolfs Son (Wolf), G2 Ent. İstanbul Koşusu galibi Fliers Fantasy (Lahib) ve A3 Dünya Veteriner Hekimler Günü koşusu galibi Distant Flight (Distant Relative) ile anneden kardeş olan kısrağın, yarış pistlerinde start almış ilk tayı Finesse olup 2015 doğumlu 2 yaşında Shining Wolf’den erkek, 2016 doğumlu 1 yaşında Luxor’dan dişi tayı bulunmaktadır.

FINESSE

ae 2014

 

Luxor

da 2000

 

Flying Saucer

dk 2009

Distant Relative

 

Keep Shining

 

Eagle Eyed

 

Fantasy Flyer

Son DüzenlenmePazartesi, 17 Nisan 2017 11:45

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık