Menu

VICTORY IS OURS 172 gün sonra FLY BY ME’den rövanşı aldı Özel

19 Nisan 2017 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve sezonun 4+ yaşlı İngilizlerine mahsus ilk önemli mücadelesi olan A3 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusunu, Yıldırım Gelgin’ye ait, Uğur Karakoca’nın menajerliğini, Aydın Küçükaksoy’un ise antrenörlüğünü yaptığı Victory is Ours (4yş aa Victory Gallop – Lovely Doyoun, Doyoun), usta jokeyi Halis Karataş idaresinde kazandı.

1900 Metre mesafede ve 3.9 (Çok yumuşak) ölçümlü çim pistte gerçekleştirilen 115.000 TL ikramiyeli koşuda, geçtiğimiz yılı G1 Cumhurbaşkanlığı Koşusu galibiyeti ile kapatan Fly By Me; 25”5 – 36”7 – 48”2 – 1’00 – 1’12 – 1’24” ve 1’36’lık tempolarla son 200’e kadar önde gelmesine rağmen, virajı bariyer dibinden 6’ncı olarak dönen Victory Is Ours, mükemmel düzlük sprinti ile rakibini yakalayarak fotoyu önde geçerken, bir anlamda 172 gün önce geçildiği rakibinden de rövanşı almış oldu. Halis Karataş’ın kusursuz pilotajında finişe uzanan Victory Is Ours’un ardında, en az onun kadar iyi koşan Fly By Me sezonu ikincilikle açarken, bu koşuya çok iyi hazırlandığı ve Uğur Polat’ın kendisine teklif edilen 3-4 at arasından ısrarla tercih ettiği söylenen Baybaşkan üçüncü, yine güçlü rakipleri arasında parlak bir performans sergileyen Ryan Arel ise dördüncü oldu. Kazanan Victory Is Ours için müddet 1’55”73 olurken, farklar ise 1 boy – 2 boy – 2 boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Mustafa Kejanlıoğlu'na kupasını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a vekaleten, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer verdi. Törene TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Mustafa Özdemir, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile davetliler de katıldı.

Milyonerler Kulübüne girdi…

Yarış hayatına 28 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Victory is Ours bugüne de 14 kez start alıp 6 yarış ve 1.033.550 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç start almayan, sentetik pistte ise 2 yarış kazanan başarılı safkan, çim pistte 4’üncü birinciliğine imza attı. Ahmet Çelik ve Gökhan Gökçe ile 1’er kez finişi önde geçen Victory Is Ours, Halis Karataş ile 4’üncü kez kazanmayı başardı.

VICTORY GALLOP’un oğlu…

Victory Is Ours’un babası, yurt dışında 2000, ülkemizde ise 2008 yılında hara kadrosuna dahil edilen Victory Gallop (CAN) (Cryptoclearance)’dur. Gerek yarış kariyeri, gerekse yurtdışındaki aygır kariyeri önemli başarılarla dolu olan aygırın ülkemizde şu ana kadar 290 tayı start almış ve bunların 183’ü yarış kazanmayı başarmıştır.Yavrularının kazancı 47 Milyon TL’yi geçen Victory Is Ours’un 5’i G1 galibi olmak üzere toplam 60 Black Type yavrusu bulunmaktadır.

Annesi 2 G1 galibi…

Victory is Ours’un annesi G1 Çaldıran, G1 Dişi Tay Deneme ve G3 Atıf Esenbel Koşuları galibi olan unutulmaz kısrak Lovely Doyoun (Doyoun)’dur. Kariyeri boyunca 9 yarış kazanan kısrak G1 Fatih Sultan Mehmet Koşusu başta olmak üzere 7 kez Grup koşularda ikincilik elde etmiş, G1 Kısrak Koşusunda ise dördüncü olmuştur.

Kısrağın yarış pistlerinde boy gösteren ilk yavrusu 2 yarış kazanan Lovely Prens (Dehere)’dir. 3 yaşlı temsilcisi Doyoun Hearted (Lion Heart) henüz start almamış olup bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Loving Lady (Win River Win) isimli bir erkek yavrusu ile 2017 doğumlu yine Win River Win’den bir dişi tayı bulunmaktadır.

Lovely Doyoun aynı zamanda Gazi galibi Blaze To Win’in annesi Lovely Blaze (Sri Pekan)’in de kız kardeşidir. Yarış hayatı boyunca 12 kez start alıp 2 birincilik, 3 ikincilik ve 3 kez de üçüncülük elde eden bu kısrak birer tane Maiden ve Handikap-15 birincilikleri bulunmasına rağmen 3 Milyon TL’nin üzerinde kazanç elde eden bir Gazi Şampiyonu doğurmayı başarmıştır. Lovely Doyoun’un bir diğer kardeşi de G2 19 Mayıs ve G2 Pansiyon Hara koşuları ikincilikleri bulunan başarılı safkan ve aygır Blaze Of Speed (Salt Lake)’dir.

VICTORY IS OURS

ae 2013

Victory Gallop

da 1995

 

Lovely Doyoun

dk 2003

Cryptoclearance

 

Victorious Lil

 

Doyoun

 

Castle Blaze

Son DüzenlenmeÇarşamba, 19 Nisan 2017 21:06

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık