Menu

HERE TO FLY Erkek Tay Deneme vizesini kolay aldı… Özel

23 Nisan 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Malayan Racing Association Koşusunu, Yaman Zingal'ın yetiştiricisi ve sahibi, Haldun Güneş’in menajeri ve Kazım Melike’nin antrenörü olduğu Here To Fly (3yş de Luxor – Alfunun, Sadler's Wells), jokeyi Selim Kaya idaresinde kazandı.

9 Safkanın start aldığı 1600 metre çim pistte gerçekleştirilen 115.000 TL ikramiyeli koşuda, düzlükte bariyer dibinden bulduğu boşluktan oyalanmadan çıkan Here To Fly, 200’den sonra artan temposu ile geriden hiçbir tehdide maruz kalmadan kolay bir galibiyetle Erkek Tay Deneme vizesini aldı.

Kışı çok parlak geçiren ve yılbaşından bu yana start aldığı 4 koşudan da galibiyetle ayrılan Ulan Bator (Luxor) aylar sonra ilk mağlubiyetini alırken tatminkar bir performans ortaya koyarak ikinci oldu. 11 Ay önce başlayan yarış kariyerinde bugüne dek 18 yarış koşmasına rağmen ayakta kalmayı başaran Oğlum Berat (Dai Jin)’ın üçüncü olduğu mücadeleyi, İzmir’den getirilen başarılı tay Gürsoyhan (Lion Heart) dördüncü olarak tamamladı. Kazanan Here To Fly için müddet 1’34”66 olurken, farklar 4 boy – 2 boy – baş şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Yaman Zingal'a kupasını, Perak Jokey Kulübü Başkan Vekili Dato Cheah Choon King verdi.

King ayrıca, safkanın antrenörü Kazım Melike adına Yaman Zingal'a ve jokey Selim Kaya'ya da birer plaket verdi. Törene, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Beşerler, Uluslararası İlişkiler Müdürü Okan Özeren, Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Sevim, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile davetliler de katıldı.

6’da 4 yaptı…

Yarış hayatına 4 Eylül 2016 tarihinde çim pistte koştuğu Coolmore Our Guile (Şartlı 1) Koşusunu kazanarak başlayan Here To Fly, bugüne dek 6 kez start alıp 4 yarış ve 356.500 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç start almayan, sentetik pistte ise 3 kez koşup 2 kez kazanan başarılı safkan, Çim pistte de tıpkı sentetik pistte olduğu gibi 3 kez koştu ve 2 kez kazandı. Selim Kaya ile üçüncü kez bir araya gelen Here To Fly, usta binicisi ile ikinci kez finişi önde geçti.

LUXOR temsilcisi…

Here To Fly’ın babası, yarış hayatı başarılarla dolu olan Distant Relative temsilcisi Luxor’dur. Hara yaşamında da tıpkı yarış kariyeri gibi son derece başarılı olan aygırın ilk jenerasyon tayları 2010 yılında start almaya başlamış ve bugüne dek koşan 177 tayından 86’sı yarış kazanıp 30’u Black Type performans sergilemiştir.

Annesi 40.000 €’ya alındı…

Here To Fly’nin annesi, 2008 yılı İrlanda Goffs satışlarından at sahibi ve yetiştirici Yaman Zingal tarafından 40.000 €’ya satın alınan Sadlers’ Wells kızı Alfunun (IRE)’dur. Yarış hayatı olmayan safkanın ülkemizde start alan ilk tayı Imelda (Invincible Spirit) 17 kez start alıp 1 birincilik, 4 ikincilik, 2 üçüncülük, 1 kez de dördüncülük elde etti. Bir sonraki tayı Mafe (Sri Pekan) hiç start almazken, sonraki tayı Dea Poseidon (Divine Light) ise yarış kazanmayı başaramadı.

Kısrağın ülkemizde start alan dördüncü tayı ve aynı zamanda Here To Fly’ın da öz ablası olan Amarelis (Luxor) KV-8 F.Derya Beşikçi Koşusunu kazanıp, G1 Dişi Tay Deneme Koşusunda ise yakın ara 5’inci oldu. Bir sonraki temsilcisi Bedwulf (Yonaguska) ise şu ana dek 7 yarış kazandı. Alfunun’un 2015 doğumlu Yonaguska’dan ve 2016 doğumlu Lion Heart’dan da erkek tayları bulunmakta...

HERE TO FLY

de 2014

Luxor da 2000

 

 

Alfunun dk 2000

Distant Relative

 

Keep Shining

 

Sadlers Wells

 

Harayir   

Son DüzenlenmePazar, 23 Nisan 2017 20:53

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık