Menu

Selim Kaya; “Bir Şampiyonda olması gereken her şeye sahip” Özel

23 Nisan 2017 Pazar günü İstanbul’da koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 MRA Koşusu’nu, Zingal Ekürisine ait Here To Fly (Luxor – Alfunun) isimli safkanla kazanan Selim Kaya, safkanla ilgili sitemize şu açıklamalarda bulundu;

“Sıkıntıları vardı…!”

“Halis ağabey ile geçen sene Eylül ayında kazandığı ilk Şartlı-1 yarışta Here To Fly’ı çok beğenmiştim. Bizim yollarımızın kesişmesi ise kışın oldu. Ekürinin menajeri Haldun Güneş ile bir araya geldik ve konuştuk. Ardından tayın galoplarına gelmeye başladım.

Ufak tefek sıkıntıları olan bir taydı. Verdiğim raporlarla tayın sorunları ile ilgili menajerimizi bilgilendirdim. Çalışmalarımız devam ettikçe karşılıklı fikir alışverişi neticesinde her geçen gün sorunları biraz daha azalmaya, tay sürekli üzerine koyarak daha iyi duruma gelmeye başladı.

Here To Fly benimle ilk yarışına Şubat ayında çıktı. Koşunun öncesinde sıkıntıları % 50 azalmıştı ama hala tam manasıyla geçmiş değildi. Hem bu nedenle, hem de çok erken forma girmesini istemeğimiz için bu yarışta onu fazla üzmedik. Yarışın içerisinde içeri doğru yatmasına rağmen kalitesiyle gayet başarılı bir yarış koşup 2’nci oldu.

Ardından tayın sıkıntıları ile ilgili daha olumlu gelişmeler yaşanmaya başladı. Nitekim Nisan ayında koştuğumuz Kısa Vadeli yarışı kolay bir şekilde kazandık. Here To Fly’ın bu yarışta gösterdiği başarılı performans doğru yolda olduğumuzu görmemizi sağladı.

MRA Koşusu öncesi tayımız çok daha iyi duruma geldi. Mevcut sıkıntılarının %10’luk bir seviyeye indiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Harika bir yarış koştu ve formda rakipleri önünde kolay bir galibiyet daha elde etti.”

“Uzun mesafe için elbette soru işaretleri var!”

“Here To Fly sürekli olarak formunu geliştiren çok iyi bir tay, zaman ilerledikçe çok daha iyi olacağından da hiç şüphem yok. Bana göre bir şampiyonda olması gereken her şeye sahip…

Onunla ilgili kafamdaki tek soru işareti mesafe tutup tutmayacağı… Annesi bir Sadlers Wells kızı, dolayısıyla o taraftan mesafe kabiliyeti aldığını düşünüyorum. Ama babası Luxor olduğu için çok net konuşmak mümkün değil. O nedenle mesafe uzadıkça neler yapabileceğini şimdiden söylemek çok doğru olmaz. Bence bu soru Sait Akson Koşusunda cevabını bulur. Şansı bahtı, açık olsun…”

 

Son DüzenlenmePazartesi, 24 Nisan 2017 17:27

2 yorum

  • Bülent Tufan
    Bülent Tufan Salı, 25 Nisan 2017 20:19 Yorum Linki

    Luxor'un annesi çok iyi bir kısrak olan keep shinig'dir;bu kısrak daha önce gazi kazanmış (George Thomas)tay da vermiştir;ayrıca uzun mesafede bir çok grup kazanmış ve tabela içerisinde yer alan tayı da vardır.Yani Luxor'un uzun mesafelerde eksik koşacak yavru vermesi algısı değişmelidir.Temel problem doğru idman programı ve uygun yarış tercihleri yaparak tayı üzmeden Gazi koşusuna gelebilmektir.

  • MEHMET ÇELEBİ
    MEHMET ÇELEBİ Pazartesi, 24 Nisan 2017 18:23 Yorum Linki

    Aynı gün koşar eküri nin diğer tayı için düşüncesi nedir acaba o da ilk yarışını kazanarak başladı.Kimbilir belki GAZİ de puan toplayabilirse o koşar...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık