Menu

CANKARDEŞLER Bursa’da ‘10 Numara'… Özel

24 Nisan 2017 Pazartesi günü Bursa Osmangazi Hipodromu'nda koşulan 4+ yaşlı Arap atlarına mahsus A3/DHÖ Yalova Koşusu’nu, Muzaffer Can'ın sahibi ve yetiştiricisi, Muharrem Can‘ın ise antrenörlüğünü üstlendiği şampiyon safkan Cankardeşler (Yalaz - Bedel 2, Tunca), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

1400 metre kum pistte gerçekleştirilen 97.000 TL ikramiyeli koşuda, son dönemlerde olduğu gibi beklemeyi tercih eden safkan, kendisini çok iyi tanıyan jokeyi ile düzlükte rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirdi ve finişe de çok fazla baskı altında kalmadan 1.5 boy önde girmeyi başardı.

Şampiyon safkanın özellikle kum yarışlarında her zaman ensesinde yer alan ve onu takip etmekten bir an olsun vazgeçmeyen başarılı isim Yılmabaşar (Tamerinoğlu) koşudan beklendiği gibi ikincilikle ayrılırken, mücadeleden Bildenhan (Ateştopu) üçüncü, Şahpazlı (Yaşarcık) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Cankardeşler için müddet 1’34”90, farklar ise 1.5 boy – 4.5 boy – 2.5 boy olarak gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Muzaffer Can'a plaketini, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman verdi. Ayrıca, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel kazanan atın sahibine Yürüyen Köşk Maketi hediye etti. Şeref Tribünü'nde düzenlenen törene, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş ve Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Erdem ile Bursa Hipodrom Müdürü Devrim Evcim de katıldı.

10’da 10 yaptı…

12 Mayıs günü Bursa Osmangazi Hipodromu’nda katıldığı koşuyu kazanarak yarış hayatına başlayan Cankardeşler, kariyerinin 42’inci startında 33’üncü galibiyetini elde ederken, aynı zamanda Bursa pistinde koştuğu 10’uncu yarışını da kazanarak bu şehirdeki geçilmezliğini sürdürdü. Kazancını 7.291.700 TL’ye yükselten safkan Selim Kaya ile de 19’uncu birinciliğine imza attı.

YALAZ’ın oğlu…

Cankardeşler’in babası Yalaz, yarış hayatı boyunca 30 kez start almış ve 7 birincilik elde etmiştir. Yarış kariyeri bittikten sonra haraya alınan safkanın bugüne dek start alan 137 yavrusundan 78’i yarış kazanmayı başarmış, 13’ü Black Type performans yapmıştır.

BİLGECAN’ın kardeşi…

Cankardeşler’in annesi yarış hayatı boyunca 2 kez İstanbul’da piste çıkan ve bu iki yarışta da başarılı olamayınca damızlığa ayrılan Bedel 2 (Tunca)’dir. Yarış hayatı kısa süreli ve başarısız olmasına rağmen damızlık olarak çok başarılı olan kısrak, Bilgecan (Emiroğlu) gibi G3 Cahide Koşusu galibiyetinin yanı sıra 18 birinciliği ve 14 de ikinciliği bulunan müstesna bir kısrağın da annesidir.

CANKARDEŞLER

aa 2011

Yalaz aa 1990

 

 

Bedel 2 ak 1993

Alaz

 

Tuluğ

 

Tunca

 

Yasemin

 

Son DüzenlenmeSalı, 25 Nisan 2017 18:10

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık