Menu

TSYD Koşusunda IMPULSIVE rakiplerine şans tanımadı… Özel

30 Nisan 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan KV-8/S Türkiye Spor Yazarları Derneği Koşusunu, Fedai Kahraman’ın sahibi ve yetiştirici, Suat Demiral’ın menajeri ve Sedat Demiral’ın ise antrenörü olduğu Impulsive (Mizzen Mast – Good Evening, Dixieland Heat), jokeyi Seli Kaya ile kazandı.

1600 Metre çim pistte gerçekleştirilen 75.000 TL ikramiyeli koşuda 4 ve yukarı yaşlı 10 İngiliz atı start aldı. Kechiche’nin startla birlikte öne çıktığı mücadelenin ilk metrelerinde sertlik yaparak dışarı kaçan Toms’un tamponuna maruz kalan Impulsive, 800 startına kadar 7’inci sırada yer tuttu. Viraja yakın temposunu arttırıp 600’de 5’inciliğe sarkan başarılı isim, düzlüğün ortasından sonra yaptığı etkili sprintle rakiplerine hiç şans tanımadan kariyerinin en başarılı birinciliklerinden birine imza atarken, yarış sonrası sanki hiç koşmamış kadar iyi görünüyordu.

Tabela dışı kaldığı son yarışında olumlu sinyaller veren Blaze To Win beklendiği gibi başarılı bir yarış koşarak ikinci olurken, öndeki hızlı tempoya erken giren Sinclar sonlarda düşen temposu ile üçüncü, düzlükte etkili gelmesine rağmen kısa mesafede ön tarafa yetiştiremeyen Baybaşkan dördüncü, uzun aradan sonra ilk kez dikkat çekici bir yarış çıkartan El Conquerador ise 5’inci oldu. Kazanan Impulsive için müddet 1’35”01, farklar ise 3 boy – 1.5 boy – boyun olarak gerçekleşti.

6’ncı birincilik…

Yarış hayatına 6 Haziran 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Impulsive, bugüne dek 22 kez start alıp 6 yarış ve 701.418 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç start almayan, sentetik pistte ise koştuğu 9 yarışın 4’ünü kazanan başarılı safkan, TSYD Koşusu galibiyetiyle kariyerinin ikinci çim pist birinciliğine imza atmayı başardı. Selim Kaya ile 3 kez bir ara gelen Impulsive, bir kez kazanıp, 2 kez de üçüncü oldu.

MIZZEN MAST temsilcisi…

Impulsive’nin babası, G1 Malibu Stakes, G2 Strub Stakes ve G3 Prix de Guiche galibi ve G1 Grand Prix de Paris ile G3 Prix de Chenes ikincisi Mizzen Mast (USA)’dır. Yarış hayatı boyunca 11 kez start alıp 5 birincilik elde eden safkan, hem çim, hem de kum pistte başarılı olmuştur. Ülkemizde 4 yavrusu start alan aygırın temsilcilerinden Mizzen Of Turkey ve Impulsive 6’şar yarış kazanmış, diğer iki yavrusu ise henüz birincilik elde edememiştir.

Annesi AMERİKA’dan 5.500 $’a alındı…

Impulsive’nin annesi, 2012 yılı Amerika Keenland satışlarından 5.500 $’a satın alınan Good Evening (Dixilenad Band) isimli kısraktır. Kanada’da 2 yaşında 1 kez koşup başarılı olamayan kısrak, 3 yaşında da 3 kez start alıp parlak bir performans gösterememiştir. Fedai Kahraman tarafından satın alınmadan önce Amerika’da doğmuş 3 yavrusu olan Good Evening’in, bu yavruları başarılı bir performans sergileyememiştir.

Öte yandan her tarafı simsiyah bir katalog sayfasına sahip olan ve G3 galibi olmalarının yanında yavruları Amerika’da Grup yarışlarda başarılı olmuş taylar veren damızlıklarla da anneden kardeş olan kısrağın, Türkiye’de doğan ilk yavrusu Impulsive olup hazihazırda 2 yaşlı olarak start alan Albany (Rey De Cafe) isimli dişi tayı şu ana dek 2 kez start alıp üçüncü ve ikinci olmuştur. Kısrağın ayrıca Scream To Scream’den 2015, Sports Hero’dan ise 2016 doğumlu birer dişi tay bulunmaktadır.

IMPULSIVE ae 2013

Mizzen Mast ka 1998

 

 

 

Good Evening dk 2003

Cozzone

 

Kinema

 

Dixieland Heat

 

Tuesday Evening

 

Son DüzenlenmePazar, 30 Nisan 2017 17:32

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık