Menu

TBMM Kupası bir kez daha CANKARDEŞLER’in... Özel

6 Mayıs 2017 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromu'nda koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus yılın ilk G1 mücadelesi olan G1 Türkiye Büyük Millet Meclisi Kupası Koşusunu, Muzaffer Can'ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu ve Muharrem Can‘ın antrene ettiği şampiyon safkan Cankardeşler (6y aa Yalaz - Bedel 2, Tunca), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

13 safkan Arap atının 1700 metre çim pistte mücadele ettiği 750.000 TL ikramiyeli koşuda, start çıkışından kısa bir süre sonra ön tarafa gelen Adaağası ve Tanatar liderliği ele geçirdi. 1000 metre kadar süren bu liderliğin ardından 600 startı geçilirken bayrağı bu iki safkanı ekarte eden Uluer ve Trakya Ateşi ikilisi devraldı. Yarışı baştan sonra 8’inci sırada ve bariyer dibinde takip eden Cankardeşler, bu metrelerde yerini biraz daha kaybedip sondan üçüncü sıraya düştü ancak usta jokeyi ile düzlükte uygun bir yol bulan şampiyon safkan, artan temposu ile 200’de rakiplerine hakim olarak geçen sene olduğu gibi bu sene de TBMM Koşusunun galibi olmayı başardı.

Son yarışından hak etmediği bir üçüncülükle ayrılan Kırdeniz (Berksoy) eski günlerine döndüğünü ispatlayan şahane bir performansla finişe yakın Denizim’den ikinciliği kurtarırken, Mohaç Koşusunda dişi rakibi Storm Girl’e mağlup olunca geçilmezlik serisi sona eren Denizim bu kez de mücadeleden üçüncü olarak ayrıldı. 9 yaşındaki emektar Karaüzüm düzlükte yine içeriye yeltenerek jokeyine zor anlar yaşatmasına rağmen tabelayı tamamlarken, Trakya Ateşi ve Uluer’i tabelanın dışında bıraktı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Muzaffer Can'a kupasını ve günün anısına plaketini TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet verdi. Safkanın antrenörü Muharrem Can ve jokeyi Selim Kaya da plaketlerini Kücet’in elinden aldı. Genel Sekreter Yardımcısı ayrıca TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci'ye de bir plaket takdim etti. Törene, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Madan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, TJK Asli Üyesi İnci Özdemir, Ankara Hipodrom Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt ile davetliler de katıldı.

Geçen sene de kazanmıştı…

12 Mayıs 2014 tarihinde Bursa Osmangazi Hipodromunda start aldığı maiden koşuyu kazanarak yarış hayatına başlayan Cankardeşler, bugüne dek 43 kez start alıp 34 yarış ve 8.041.700 TL ikramiye kazandı. Kum pistte 19 startta 17 birincilik, sentetik pistte 5 startta 4 birincilik elde eden başarılı safkan, çim pistte ise 19 kez koşup 13 kez finişi önde geçmesini bildi. Bursa ve İzmir’de hiç geçilmeyen Ankara pistinde ise 7 startta 3 birincilik elde eden Cankardeşler, Selim Kaya ile katıldığı 24 yarışın 20’sinden galibiyetle ayrıldı.

YALAZ’ın oğlu…

Cankardeşler’in yarış hayatı boyunca 56 kez start alıp 17 yarış kazanan, G3 Orhangazi Koşusu galibi Yalaz (Alaz)’dır. Yarış kariyeri bittikten sonra haraya alınan safkanın bugüne dek start alan 142 yavrusundan 80’i yarış kazanmayı başarmış, 13’ü Black Type performans yapmıştır.

BİLGECAN’ın kardeşi…

Cankardeşlerin annesi yarış hayatı boyunca 2 kez İstanbul’da piste çıkan ve bu iki yarışta da başarılı olamayınca damızlığa ayrılanBedel 2 (Tunca)’dir. Yarış hayatı kısa süreli ve başarısız olmasına rağmen damızlık olarak çok başarılı olan kısrak,Bilgecan (Emiroğlu) gibi G3 Cahide Koşusu galibiyetinin yanı sıra 18 birinciliği ve 14 de ikinciliği bulunan müstesna bir kısrağın da annesidir.

CANKARDEŞLER

aa 2011

Yalaz aa 1990

 

 

Bedel 2 ak 1993

Alaz

 

Tuluğ

 

Tunca

 

Yasemin

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 06 May 2017 19:12

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık