Menu

DOWN TOWN Anafartalar’a göz kırptı… Özel

7 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan G3 Burhan Karamehmet Koşusunu, Orhan Tanar’a ait, Ömer Halim Aydın tarafından yetiştirilen, Kamil Arda’nın menajerliğini üstlendiği ve Cemil Turan tarafından antrene edilen Down Town (3y de Rip Van Winkle – Denicez Desert, Green Desert), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

3 Yaşlı 10 İngiliz tayın start aldığı 1500 metre sentetik pistteki 130.000 TL ikramiyeli koşuda, son 600 metreye kadar önde kaçan Barbel’ın yanında giden ve son düzlük dönülür dönülmez bu rakibinden sıyrılıp düzlükte geriden gelen rakiplerinden etkilenmeden kolay bir galibiyet elde eden Down Town, bu galibiyetiyle 9 gün önce çim pistte koştuğu Cihangir Koşusundaki başarısızlığını unuttururken aynı zamanda Anafartalar Koşusu için de göz kırptı.

Down Town gibi çim pistte koştuğu bir önceki yarışında umduğunu bulamayınca bu defa sentetik piste dönen Gold Foot (Bosporus), yarış öncesi sinirli halini performansına yansıtmayınca başarılı bir ikincilik elde etti. Ankara’dan maiden ve Şartlı-3 birincilikleri ile İstanbul’a gelen Teen Wolf (Scarface), ilk Grup koşu sınavından başarılı bir üçüncülükle ayrıldı. King Of Rock (Derviş Ağa)’nın bu üçlünün ardında dördüncü olduğu yarışta, son başarılı yarışını tekrarlayamayan Barbel (kaneko) 5’incilikte kaldı. Kazanan Down Town için müddet 1’29”94, farklar ise 4.5 boy – 3 boy – yarım boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası Winner Circle alanında düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Orhan Tanatar'a kupasını Nil Karamehmet verdi. Törene, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, TJK Genel Saymanı M. Ercan Emre, TJK Asli Üyesi Doruk Yılmaz, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile davetliler de katıldı.

İlk Grup galibiyeti…

Yarış hayatına 5 Kasım 2016 tarihinde Adana’da ikinci olduğu şartlı-1 mücadele ile başlayan Down Town, bugüne dek 11 kez start alıp 5 yarış ve 210.650 TL ikramiye kazandı. Çim pistte 1 kez start alıp başarılı olamayan, kum pistte ise 9 startta 4 birincilik elde eden başarılı safkan, sentetik pistte koştuğu ilk yarışından galibiyetle ayrılmasını bildi. Müslüm Çelik ve Selim Kaya ile birer yarış kazanan Down Town, Ahmet Çelik ile piste çıktığı 5 yarışta 3 birincilik, 2 kez de ikincilik elde etti. G3 Burhan Karamehmet Koşusu galibiyeti safkanın kariyerindeki ilk Grup koşu birinciliği olarak kayıtlara geçti.

Çim şampiyonu RIP VAN WINKLE’nin oğlu…

Down Town’un babası, 2,3 ve 4 yaşlarında Grup yarış kazanmayı başarıp 3 yaşında Avrupa’da Yılın Miler’ı, 2010 yılında ise Avrupa’da yılın yaşlı Miler’ı seçilen Rip Van Winkle (Galileo)’dir. Kariyer boyunca 5 yarış ve 1.1180.032 £ ikramiye kazanan safkan, 2011 yılında İrlanda’da haraya alınmıştır. G1 Juddmonte International Stakes, G1 Sussex Stakes. G1 Queen Elizabeth II Stakes, G1 Tyros Stakes ve G3 Kildare Village 2YO Stakes galibi olan Rip Van Winkle’ın, ayrıca G1 Irish Champion Stakes, .G1 Eclipse Stakes, G1, Sussex Stakes, G1, Queen Elizabeth II Stakes ikinciliği, G1The Derby  ve G1 The Two Thousand Guineas ikincilikleri bulunmaktadır.

Aygırın ülkemizde bugüne dek 2 temsilcisi start almış olup Down Town’ın dışındaki diğer isim şu ana dek 3 yarış koşup 1 kez kazanan Aracı ekürisine ait Qaviy’dir.

Annesi 18.000 €’ya alındı…

Down Town’un annesi, yetiştiricisi Ömer Halim Aydın tarafından 2013 yılı İrlanda Goffs November Breeding Stock Sale’den 18.000 €’ya satın alınan Denicez Desert (Green Desert)’dir. Kendisi yarış kazanmayı başaramayan kısrağın annesi Denice (GB) ise Almanya Dişi Tay Deneme 2’incisidir. Yurtdışında 2 yavrusu start alan Denicez Desert’in, 2013 doğumlu Dark Road (Alfred Nobel) isimli yavrusu 2, 2012 doğumlu Celtic Eva (Peintre Celebre) isimli yavrusu ise 3 yarış kazanmıştır. Kısrağın bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Lost Amigos (Dr Fong) isimli bir erkek tayı ile 2016 doğumlu Native Khan’dan bir dişi yavrusu bulunmaktadır.

DOWN TOWN

de 2014

 

Rip Van Winkle (IRE) 2006

 

 

Denicez Desert (GB) 2006

 

Galileo (IRE)

 

Looking Back (IRE)

 

Green Desert (USA)

 

Denice (GB)

Son DüzenlenmePazartesi, 08 May 2017 09:14

1 yorum

  • Bayramdereli
    Bayramdereli Pazartesi, 08 May 2017 01:01 Yorum Linki

    Rip Van Winkle'ın anne hattı Türkiye ye her zaman uyum sağlamış pedigrilerden kurulu kan çeşitliliği sağlamasada başarı getirecek bir görünümde Down Town'ın kuM ve sentetiğe yatkınlığı aynı Bosporus da olduğu gibi Night Shift ten kaynaklı olabilir, bu arada pedigri tablonuz yanlış ...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık