Menu

İstanbul'a AT ŞEHRİ kuruluyor… Özel

Türkiye Jokey Kulübü, Türkiye Binicilik Federasyonu ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, İstanbul'da bir AT ŞEHRİ kurulması konusunda çalışma başlattı.

Geçtiğimiz aylarda TJK'nın davetlisi olarak Fransa Chantilly İdman Merkezi, Saumur Binicilik Okulu ve Lamotte Beuvron'daki Fransız Binicilik Federasyonu'nda incelemelerde bulunan 3 kuruluşun başkanları, İstanbul-Hasdal'da devlet tarafından tahsis edilecek arazide AT ŞEHRİ kurulmasının startını verdi.

Projenin fikir babasının TJK Başkanı Yasin Ekinci olduğu öğrenildi. Binicilik Federasyonu Başkanı ATIF BÜLENT BORA, SPOR&SPOR dergisine verdiği beyanatta "bu proje, bugüne kadar 3 farklı kulvarda yürüyen atlı sporların ekonomi sağlama projesi. Fikir babası sayın Ekinci'ye teşekkür ediyorum. Fransa'da projeyi gerçekleştirmek ve bilgi, görgümüzü arttırmak için bulunduk. Bizim de işe Fransa'da olduğu gibi Pony atçılığını geliştirerek başlamamız gerekiyor" dedi.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı da "Fransa'dakine benzer, federal binicilik parkı gibi bir modelle Türkiye'de AT ŞEHRİ kurulabilir. Daha iyisini de yapabiliriz. 3 kuruluş artık bir bütünüz. Atla alakalı sporlar başta olmak üzere akla gelebilecek her türlü etkinlikler, inşallah bu konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek. Özellikle gençlere sunulmak üzere bu projeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali'nin ikincisi çerçevesinde LİG RADYO'da yazarımız Mehmet Ayan'ın konuğu olan Kazancı burada yaptığı değerlendirmede de ünlü mimar Sinan Genim'in projeyi hazırladığını açıkladı.

Hakan Kazancı "Devlet bize Çatalca'da da yer gösterdi. Uygun bulmadık. Hasdal'da askeriyenin boşalttığı arazide bir bölüm bu işe tahsis edilecek. Proje yakında onay alacaktır. Amacımız 3 kuruluşun birlikte İstanbul'a at ile ilgili her türlü etkinliğin sosyal faaliyetlerle buluştuğu, insanların doğayla başbaşa olduğu bir esere imza atmaktır." ifadelerini kullandı. Kazancı, İstanbul-Veliefendi Hipodromu'nun yerinden kalkmasının söz konusu olmadığını, bu projenin böyle bir sonucunun bulunmadığını sözlerine ekledi.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 10 May 2017 20:50

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık