Menu

Etnospor Kültür Festivali başladı... Özel

‘Ok yaydan çıkıyor’ sloganı ile 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek Etnospor Kültür Festivali başladı. Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından, İstanbul Yenikapı etkinlik alanında gerçekleşen festivalde Türkiye Jokey Kulübü de yer aldı.

Etkinlik alanında standı bulunan, ayrıca Pony Club ile etkinlikte yer alan TJK, yarışçılık ile yetiştiricilik faaliyetleri, sosyal sorumluluk projeleri ve kulüp yayınları ile ilgili tanıtımlar yaptı.

Festivalde yer alan sporcuların gerçekleştirdiği geçit töreninde Pony Club atları ve bayan biniciler, protokolü selamladı.

Festivalin açılış konuşmasını, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan gerçekleştirdi.

TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, Genel Sayman M. Ercan Emre, Genel Müdür Tuncel Aydın, Genel Müdür Yardımcıları Burak Konuk, Mustafa Zıypak ve Ahmet Kılınç’ın da açılışında hazır bulunduğu Etnospor Kültür festivali 14 Mayıs Pazar günü sona erecek.

Yenikapı etkinlik alanında düzenlenen festivalde, Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenlikler gerçekleşecek. Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel oba yaşamı, tarihi el sanatları atölyeleri, kılıç kalkan gösterileri, atlı gösteriler gibi pek çok aktivite de yer alıyor.

Festival, Türki devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, çocuklar ve yetişkinler için binicilik, halk oyunları, Orta Asya geleneksel toylarıyla bir şölene dönüşüyor. Organizasyonda geleneksel sporlardan aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğu olmak üzere toplam 11 branşta 843 sporcu mücadele edecek. Yağlı güreşlerde 45'i başpehlivan olmak üzere toplam 295 sporcu er meydanına çıkacak.

Festivalde engelli vatandaşların katılacağı mangala, mas güreşi ve geleneksel okçuluk müsabakaları da yapılacak.

Son DüzenlenmeCuma, 12 May 2017 12:01

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık