Menu

LION KING 3 yıl sonra İstanbul’da kazandı… Özel

14 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 4+ İngiliz atlarına mahsus KV-21 White Turf Koşusunu, Salih Yıldızer’e ait, Mustafa Memik’in yetiştirdiği ve Fehmi Demir’in antrene ettiği Lion King (6yş da Lion Heart – Girl Aten, Sri Pekan), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

1600 Metre çim pistte gerçekleşen 53.000 TL ikramiyeli koşuda 4+ yaşlı 13 safkan start aldı. Baştan sona çok çekişmeli koşunun son düzlüğünde formda jokeyi ile kusursuz bir sprint atarak birinciliğe uzanan Lion King’in ardında ikinciliği 400’de bir ara ‘kazandı’ dedirten Lira Lira (Luxor) elde ederken, koşudan sürpriz bir isim Brave Decision (High Chaparral) üçüncü, koşunun favorilerinden Hidden Jewel (Bosporus) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Lion King için müddet 1’35”88, farklar ise Burun – Boyun – 1.5 Boy olarak gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına TJK Asli Üyesi Adem Erdölek'e plaketini, Avrupa Akdeniz Yarışçılık Federasyonu Başkan Yardımcısı, YKK Üyesi ve eski Başkanlardan Behçet Homurlu verdi. Törende ayrıca, safkanın antrenörü adına TJK Asli Üyesi Adem Erdölek'e plaketini TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verirken, jokey Akın Sözen ise plaketini, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ'dan aldı. Törene, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

İstanbul’da 3 yıl sonra…

Yarış hayatına 10 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Lion King bugüne dek 37 kez start alıp 7 yarış ve 424.400 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte 1, kum pistte 3 birinciliği bulunan safkan, bu koşudaki galibiyeti ile çim pistteki birincilik sayısını da 3’e yükseltti. Daha önce 3 farklı jokeyle yarış kazanmayı başaran Lion King, Akın Sözen ile bir araya geldiği ilk yarışında finişi önde geçmeyi başarırken aynı zamanda 3 yıl aradan sonra İstanbul’da yeniden adını birincilik kürsüsüne yazdırmayı başarmış oldu.

LION HEART temsilcisi...

Lion King’in babası 2010 Yılı Şubat ayında Amerika’dan satın alınarak ülkemize getirilen Lion Heart (Tale of the Cat (USA) – Satin Sunrise (USA), Mr.Leader (USA))’dır. 2 Yaşında G1 Hollywood Futurity ve G3 Hollywood Prevue Stakes galibi olan safkan, 3 yaşında da G1 Haskell Invitational Handicap ve G3 Long Branch Breeders’s Cup Stakes’i kazanmıştır. Ülkemizde bugüne dek 256 tayı start alan Lion Heart’ın 164 yavrusu yarış kazanmayı başarmış olup bunların 39 tanesini Black Type performans sergilemiştir.

Annesi maiden…

Lion King’in annesi, 14 yarışlık kariyeri boyunca hiç yarış kazanamayan ve sadece 1 kez maiden koşuda ikincilik elde eden Girl Aten (Sri Pekan)’dir. Başarısız yarış kariyerine rağmen G2 Zübeyde Hanım galibi Aten Flex (Medya) ile anneden kardeş olan kısrağın, yarış pistlerinde bugüne dek start alan 3 tayından Lion King dışındaki White Heart (Lion Heart) 1 yarış kazanmıi, Ateş Girl (Always A Classic) ise 18 startta birincilik elde edememiştir. 

Lion King da 2011

Lion Heart aa 2001

Tale Of The Cat

Satin Sunrise

Girl Aten dk 2004

Sri Pekan

Fairlanda

Son DüzenlenmePazartesi, 15 May 2017 09:51

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık