Menu

ETD Koşusunu kazanan PERSHING hedefe kilitlendi… Özel

14 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve sezonun en önemli klasiklerinden biri olan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Erkek Tay Deneme Koşusunu, Kamil Kahyaoğlu'na ait, Mehtap Yargı’nın yetiştirdiği ve İbrahim Bekiroğulları’nın antrene ettiği Pershing (3y de Scarface - Orse Gül, Sri Pekan), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

1600 Metre çim pistte gerçekleşen 500.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda, startla birlikte Yenilmez başaçıktı vepeşine düşen Seyyah, Ulan Bator ve Here To Fly ile birlikte bu dörtlü grup son viraja kadar ön grupta geldi. Düzlüğe çıkıldığında Piano Sonata beşinci, Pershing ise sekizinci sıradaydı. Bu ikiliden Piano Sonata virajı döner dönmez kaydı ve büyük bir tehlike atlattı. 400 geçildiğinde bariyer dibinden de Copperfield kendini gösterdi. Here To Fly’ın bu metrelerde yavaş yavaş mücadeleden düştüğü gözlenirken dış kulvardan bir önceki yarışında olduğu gibi müthiş bir sprint yapan Pershing, 200’de rakiplerine hakim oldu ve finişe kadar olan mesafede farkı 4 boya çıkartarak bu önemli klasikte zafere uzanan isim oldu.

Piano Sonata çeşitli spekülasyonlar altında piste çıktığı yarışta, virajı dönerken ciddi bir tehlike atlatmasına rağmen çok başarılı bir ikincilik elde ederken, mücadeleden istikrarlı yarışlarını sürdüren Ulan Bator (Luxor) üçüncü, sonlarda yüklenen Eskayra (Powerscourt) ise dördüncü ayrıldı. Selim Kaya istediği yarışı yapmayan Here To Fly’ı 200’den sonra zorlamadı ve dördüncülüğü Eskayra’ya bıraktı. Seyyah ve Copperfield ise yarışı altıncı ve yedinci olarak tamamladı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Kamil Kahyaoğlu'na kupasını, Avrupa Akdeniz Yarışçılık Federasyonu Başkan Yardımcısı, YKK Üyesi ve eski Başkanlardan Behçet Homurlu verdi. Törende ayrıca, safkanın antrenörü İbrahim Bekiroğulları'na plaketini TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verirken, Pershing isimli atın jokeyi Halis Karataş ise plaketini, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ'dan aldı. Törene, TJK Asli Üyesi Yüksel Göktürk ve İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

Şimdi hedef Sait Akson ve Gazi…

Yarış hayatına 31 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da ikinci olduğu maiden yarışla başlayan Pershing, bugüne dek start aldığı 9 yarışta 4 birincilik elde ederken 738.700 TL ikramiye kazandı.

İlk yarışındaki ikinciliğinin ardından ikinci startında maiede veda eden safkan, kariyerinin üçüncü startı olan G1 Karayel Koşusunu Waneta ve Piano Sonata’nın ardında 3’üncü tamamladı. Ardından A2 Eskişehir Koşusunda boy gösteren ve mücadeleyi 5’inci olarak tamamlayan Pershing, bu koşunun ardından 2016 yılını kapattı.

3 Yaşına döndüğü 2017 yılını Adana kum pistinde elde ettiği Şartlı-4 galibiyeti ile açan Pershing, sonrasında önce kum pistte koşulan G2 Toroslar Koşusunu, sonra çim pistte A3 Tendürek Koşusunu 4’üncü olarak tamamladı. Bu iki koşuyla Adana defterini kapatıp Ankara’ya geçen safkan, ilk kez getirildiği İstanbul’da kolay kolay unutulmayacak nefis bir sprintle kazandığı Ergin Talay Koşusu ile Erkek Tay Deneme Koşusunun iddialı taylarından biri olduğunu gösterdi. Bu koşudaki galibiyetiyle başarısını perçinleyen Pershing, böylelikle Gazi Koşusu öncesi son önemli prova olan Sait Akson Koşusunun da en büyük favorisi olmayı başardı.

SCARFACE temsilcisi…

Pershing’in babası, ülkemizdeki nadir Montjeu temsilcilerinden biri olan ve 12 yarışlık kariyerinde G1 Ankara, G3 Mimar Sinan ve G3 Bursa Bş.Bld.Bşk. lığı koşuları galibiyeti bulunan Scarface’dir.

Haraya alındıktan sonra ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 81 tayından 35’i yarış kazanmayı başarmış, başta Tatvan İncisi olmak üzere bunlardan 8’i Black Type performans sergilemiştir.

Annesi G1 3’üncüsü…

Pershing’in annesi, kariyeri boyunca maiden, Şartlı-3 ve Şartlı-5 olmak üzere sadece 3 yarış kazanabilmiş ama bunun yanında Rokoko ve Chi’nin ardında G1 3’üncülüğü elde edip çeşitli Grup yarışlarda tabelada kendisine yer bulabilmiş Orse Gül (Sri Pekan)’dür.

3 Yaşında kendi jenerasyonunun en dikkat çeken dişilerinden biri olan kısrak haraya alındıktan sonra ilk olarak 2 yarış kazanan Light In Babylon (Argaeus)’u doğurmuş, ardından Scarface’den Pershing’i vermiştir. Kısrağın bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Yonaguska’dan  bir dişi tayı ile 2016 doğumlu Kaneko’dan bir de erkek tayı bulunmaktadır.

Pershing de 2014

Scarface da 2003

Montjeu (IRE)

Racing Heart (GB)

Orse Gül dk 2006

Sri Pekan (USA)

Ghyraan (IRE)

Son DüzenlenmePazar, 14 May 2017 19:40

1 yorum

  • mmnckrgl
    mmnckrgl Pazar, 14 May 2017 22:13 Yorum Linki

    Piano Sonata çeşitli spekülasyonlar altında piste çıktığı yarışta... yazılmış.. ne söylentileri varmış ki acaba?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık