Menu

DTD’de son sözü Waneta’yı geçen MISS HELIN söyledi... Özel

14 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan, yılın 3 yaşlı Dişi taylarına mahsus en önemli klasiklerinden G1 Dişi Tay Deneme Koşusunu, Remzi Ayyıldız’a ait, Onuralp Mehmet Kurt tarafından yetiştirilen ve İbrahim Bekiroğulları tarafından antrene edilen Miss Helin (3y dd Bin Ajwaad (IRE) – Golden Victory, Acclamation), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

1600 Metre çim pistte gerçekleşen 500.000 TL ikramiyeli koşuda, Waneta starttan en geri çıkarken koşunun liderliğini Miss Helin aldı. İlk 800 metrelik bölümde yavaş yavaş ön tarafa sarkan Waneta, son 800’de önde kaçan Miss Helin’in önce yarım boy dışına, düzlük dönüldükten hemen sonra da hemen yanına geldi. Koşunun bundan sonraki finişe kadar olan bölümünde bu iki tay başa baş birincilik mücadelesi yaptılar. 300’de bir ara Waneta koşuya hakim olur bir görüntü sergilediyse de, rakibi ile bariyer dibi arasında kaldığı için çok fazla hareket imkanı da bulamayan Miss Helin,tüm bunlara rağmen formda jokeyi Ahmet Çelik ile mücadeleyi bir an olsun bırakmadı ve sonuçta bu önemli klasiği kazanan safkan oldu.

F.Derya Beşikçi Koşusunun aksine padokta daha kendinden emin ve sakin görünen Waneta (Mountain Cat), yarış kariyeri boyunca ikinci kez geçilerek mücadeleyi Miss Helin’in burun farkı ile arkasında tamamlarken, mücadeleden Black Chinese (Out Od Control) üçüncü, Acquapura (Three Valleys) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Miss Helin için müddet 1’38”00, farklar ise Burun – 4 Boy – Yarım Boy şeklinde oluştu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Remzi Ayyıldız'a kupasını, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verdi. Törende ayrıca safkanın antrenörü İbrahim Bekiroğlulları'na plaketini TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ verirken, Miss Helin’in jokeyi Ahmet Çelik ise plaketini TJK Asli Üyesi Yüksel Göktürk'den aldı. Törene Avrupa Akdeniz Yarışçılık Federasyonu Başkan Yardımcısı, YKK Üyesi ve eski Başkanlarımızdan Behçet Homurlu ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

İlk ikiden hiç düşmedi…

Yarış hayatına 6 Ağustos 2016 tarihinde Ankara’da ikinci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Miss Helin, bugüne dek 6 kez start alıp 4 yarış kazanırken 627.500 TL ikramiye kazandı. Start aldığı yarışlarda ilk iki sıradan hiç düşmeyen yetenekli tay, sentetik pistte henüz start almazken, kum ve çim pistlerde ise 2’şer kez finişi önde geçti. Daha önce Hışman Çizik ile 2’de 1, Halis Karataş ile 1’de 1 yapan Miss Helin, Ahmet Çelik ile de start aldığı ikinci yarışından da galibiyetle ayrılarak 2’de 2 yaptı. KV-6 galibi olarak Dişi Tay Deneme Koşusunda boy gösteren dişi tay, ilk Grup koşu sınavını kazanarak Kısrak Koşusu öncesi tam not aldı.

BIN AJWAAD temsilcisi…

Miss Helin’in babası, ülkemizde uzun mesafeli koşularda başarılı olan temsilcileri ile tanınan Bin Ajwaad’dır. G1 Prix de L’Arc de Triomphe galibi olan babası Rainbow Quest,yarışkariyeri boyunca Bob Back, El GranSenor, Darshaan, Lear Fan, Sadler’s Wells gibi şampiyon safkanlara karşı koşmuştur. G1 2000 Guineas ’i üçüncü, G1 Poule Dessai Des Poulains’i ise ikinci olarak tamamlayan Bin Ajwaad’ın ülkemizde bugüne dek 431 yavrusu start almış, bunların 202’si yarış kazanmayı başarırken, Gazi Koşusu galibi Inspector başta olmak üzere 39 yavrusu Black Type performans sergilemiştir.

Annesi yarış kazanamadı…

Miss Helin’in annesi, 7 koşuluk kısa yarış hayatı boyunca hiç yarış kazanamayıp sadece Şartlı-5 bir koşuda ikincilik elde edebilen Golden Victory (Acclamation)’dir. At sahibi ve yetiştirici Mehmet Kurt’un 2006 yılı Tattersalls satışlarından aldığı Golden Country’nin karnında Türkiye’ye gelen ve ülkemizde doğan kısrak, haraya alındıktan sonra ilk olarak 1 yarış kazanıp 16 kez tabela yapan Prensesırmak (Cuvee)’ı doğurmuş, ardından Bin Ajwaad isimli aygırdan Miss Helin’i vermiştir. Kısrağın 2017 ve 2017 yıllarında doğurduğu dişi tayların babası Cardinal Pioneer’dır.

Miss Helin

dd 2014

Bin Ajwaad (IRE) da 1990

Rainbow Quest (USA)

Salidar (IRE)

Golden Victory dk 2007

Acclamation (GB)

Golden Country (IRE)

Son DüzenlenmePazartesi, 15 May 2017 09:32

6 yorum

 • guney
  guney Salı, 16 May 2017 10:18 Yorum Linki

  halis karataş a yapılan haksız yorumları görünce şaşırıyorum.spor tarihimizde kaç tane sporcu var böyle
  gerçekten çok yazık

 • Özgür TUNCER
  Özgür TUNCER Pazartesi, 15 May 2017 19:48 Yorum Linki

  1600 bile Waneta'ya uzun gibi geldi bana, ben jokeyini çok suçlu bulnuyorum. Kazanan tayın anne tarafı Leave Me Alone'a ulaşıyor. Kısrak koşusunda da bu tayın şansı olabileceğini düşünüyorum

 • ismail kendirli
  ismail kendirli Pazar, 14 May 2017 21:25 Yorum Linki

  ALMA MAZLUMUN HAKKINI ÇIKAR AHESTE AHESTE.. GEÇEN SEZON ULUSLARARASI YARIŞLARDA RAKİBİNİ FAULLE GEÇEN FAKAT YAPTIĞI FAUL KOMİSERLER KURULUNUN VATANPERVERLİK ADINA GÖZLERİNE PERDE İNMESİ SONUCU GÖRÜLMEMESİ NEDENİYLE YARIŞI KAYBEDEN YABANCI AT SAHİBİNİN AHI TUTTU OLAN BUGÜN ALTILISI 5 TE 5 GİDENLERİN ALTILISINA OLDU GERÇİ KARATAŞTA ATI STARTTAN GEÇ ÇIKARARAK YABANCI AT SAHİBİNİN AHININ TUTMASINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNADI.

 • sancak nurlu
  sancak nurlu Pazar, 14 May 2017 21:18 Yorum Linki

  01.01.2018 tarihinde bir özelleşmede halis karataşa gerekli.......yıllardır at binen yaşı 50 ye merdiven dayamış ve altılı ganyanın günümüzde mesafe kat edememesinin sorumlularından biri olan halis karataş acaba elinde baston at binmeye devam edecek mi acaba? bugüne kadar kendisini hipodromlarda alkışlayanlar gün gelir adamı tefe koyarlar,yerden yere vurup adamı doğduğuna pişman ederler kısacası zamanında bırakmasını bilmek gerek yoksa TJK nın yılbaşında başına gelecek tokat başkalarınında suratına iner....

 • metin kaçmaz
  metin kaçmaz Pazar, 14 May 2017 21:11 Yorum Linki

  BİR HALİS KARATAŞ KLASİĞİ......küçük kupon yapanların gözünde at yarışlarında güvenilen tek isim olarak görülen halis karataş bugüne kadar startta kalmayan atı startta bırakarak ve %74.5 AFG oranındaki atı ganyan yapmayarak kendisine biçilen "SİHİRBAZ" "KRAL" gibi unvanları ne kadar hak ettiğini!!!!! ispatladı,küçük kuponları gebertme SİHİRBAZI ve KRALI olduğunu bimem kaçıncı kez ispatladı.

 • ihsan yavuz
  ihsan yavuz Pazar, 14 May 2017 21:00 Yorum Linki

  her çıkışın bir inişi vardır geçen yıl at gidiyor istediği gibi kazanıyor diye tümklasiklere saldırdılar bu yıl geçen yılın acısı çıkacak bu en iyikoşacağı yarıslardan biridir bu yıl

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık