Menu

ANNELER GÜNÜ Koşusu’nu STORM GIRL kazandı... Özel

14 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan G3/DHÖ/D Anneler Günü Koşusunu, F. Sedat Dağyudan'ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Korkmaz’ın ise antrenörü olduğu Storm Girl (4yş kk Sağanak -Dağ Ateşi, Odinhan) jokeyi Selim Kaya ile kazanmayı başardı.

1600 metre çim pistte gerçekleştirilen 130.000 TL birincilik ikramiyeli koşuya, 4 ve yukarı yaşlı 11 safkan Arap atı katıldı. Koşudaki iki 4 yaşlı kısraktan biri olan Storm Girl, düzlüğün ortasından itibaren kendisine zor anlar yaşatan rakibinedirenerek Mohaç Koşusundan sonra bu önemli koşudan da galibiyetle ayrılırken, mücadeleden Halis Karataş ile ilk kez bu yarışta bir araya gelen Kınalıkuzu (Caş) ikinci, Rengül (Araslı) üçüncü, My Sultan (Kafkaslı) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Storm Girl için müddet 1’47”59, farklar ise Burun – 2 boy – 1.5 boy olarak gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan kısrağın sahibi adına Felek Korkmaz’a plaketini Türk Anneler Derneği Vakfı İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Asuman Gündem verdi. Winner Circle alanında düzenlenen kupa törenine, Türkiye Jokey Kulübü Asli Üye eşleri, Türk Anneler Derneği Vakfı ve Kadın Hakları Koruma Derneği Üyeleri de katıldı. Anneler Günü olması sebebiyle Hipodrom'a gelen misafirlere İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir tarafından karanfil hediye edildi.

10’uncu birincilik…

Yarış hayatına 26 Nisan 2016 tarihinde Ankara’da kazandığı maiden yarışla başlayan Storm Girl, bugüne dek start aldığı 14 yarışın 10’unu kazanırken 1.429.800 TL kazanç elde etti. Sentetik pistte hiç start almayan, kum pistte koştuğu 4 yarışından 3’ünden galibiyetle ayrılan Storm Girl, çim pistte ise koştuğu 10 yarışın 7’sinikazanıp, 3’ünden de ikinci olarak ayrıldı. Kariyerinde Onur Atmaca ile 4 birinciliği bulunan başarılı kısrak, Selim Kaya ile bir araya geldiği 4’üncü yarışından 2’nci kez galibiyetle ayrıldı.

SAĞANAK’ın kızı…

Storm Girl’ün babası, 1999 yılında haraya alınan ve efsane aygır Rüzgar 30’un oğlu olan Sağanak’tır. Yarış hayatı boyunca 19 kez start alan safkan 3 tanesi G3 olmak üzere toplam 5 yarış galibidir. Hacıbey ve Yolcu’nun ardından G1 Çanakkale Zaferi Koşusu üçüncülüğü bulunan aygırın, yarış pistlerinde bugüne dek start almış 283 yavrusundan 161’i yarış kazanmayı başarmıştır. Yavruları 25 Milyon TL’nin üzerinde kazanç elde eden Sağanak’ın 18 Black Type yavrusu bulunmaktadır.

CAHİDE 58 etkisi…

Storm Girl’ün annesi, A3 Nilüfer Hatun Koşusu ikincisi ve G3 Cahide Koşusu üçüncüsü Dağ Ateşi (Odinhan)’dir. Kısrağın yarış pistlerinde boy gösteren ilk yavrusu 5 yarış galibi olan Fülane (Sağanak)’dir. Gobakbey’den 2014 doğumlu bir erkek yavrusu bulunan kısrağın, 2015 doğumlu kır dişi tayının babası ise İzhan’dır.

4 yarış galibi olan Dağ Ateşi’nin pedigrisinde en çok dikkat çeken husus, kısrağın annesi Gülbegüm’ün, yarış kariyeri başarılarla dolu olan Gülipek isimli kısrakla ana-baba bir kardeş olmasıdır. Storm Girl’ün anneannesi Gülbegüm ile Gülipek isimli kısrakların ikisi de ‘Sa’d 23 – Cahide 58’ orijinlidir. Dolayısıyla son 25 yıl içerisinde G1 Çanakkale Zaferi Koşusunu kazanan iki dişi tayın anne hattı da Cahide 58’e dayanmaktadır.

Storm Girl kk 2013

Sağanak ka 1990

Rüzgar 30

Mencule 38

Dağ Ateşi kk 2006

Odinhan

Gülbegüm

Son DüzenlenmePazartesi, 15 May 2017 11:51

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık