Menu

Hasan Adalı Kupası bir kez daha GÜLERCE Ekürisi’nin... Özel

14 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulan merhum at sahibi ve yetiştirici Hasan Adalı anısına düzenlenen KV-8/D koşuyu, Gülnur Gülerce’ye ait, Adil Mert Kaya tarafından yetiştirilen ve İbrahim Bekiroğulları tarafından antrene edilen Tatvan İncisi (5yş dk Scarface -Hanımkız, Always A Classic), jokey Selim Kaya ile kazandı.

1600 Metre çim pistte gerçekleştirilen 75.000 TL ikramiyeli koşuya 4 ve yukarı yaşlı 6 safkan İngiliz kısrağı katıldı. Starttan çok iyi bir çıkış yaptıktan sonra önce ikinciliğe, sonra üçüncülüğe yerleşen Tatvan İncisi, düzlükte rakiplerine üstünlük sağlayarak 9 ay aradan sonra İstanbul’da bir kez daha finişi önde geçmeyi başardı.

Tatvan İncisi gibi Ankara’dan gelen Mi Bombon, istemeden de olsa öne düştüğü yarışta düzlüğü önde çıkıp son 300’de bir ara ikinciliği de koruyamayacak gibi olduysa da, sonlarda tekrar tazeleyip başarılı bir ikinciliğe imza atarken, koşudan sonlardaki güçlü atakları ile Chachkova (Tapit) üçüncü, Mandarin (Kaneko) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Tatvan İncisi için müddet 1’36”66 olurken, farklar 2 Boy - 1 Boy - Yarım Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Gülnur Gülerce'ye kupasını merhum Hasan Adalı'nın oğlu TJK eski Başkanlarından Serdal Adalı verdi. Kupa törenine TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, YKK Üyesi ve eski Başkanlardan Behçet Homurlu, TJK Asli Üyeleri Sadettin Sükan, Can N. Güven, Faruk Tınaz ve Erkut Ersever ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ve Hünkar Adalı da katıldı.

Son 4 yılda 3’üncü Kupa…

Yarış hayatına 10 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Tatvan İncisi, bugüne dek 23 kez start alıp 12 yarış ve 3.126.456 TL ikramiye kazandı. Kum ve sentetik pistte hiç start almayan, tüm yarışlarını çim pistte koşan kısrak, Ahmet Çelik ve Uğur Polat ile birer yarış kazanırken, Selim Kaya ile piste çıktığı 15 yarışın 10’undan galibiyetle ayrılmasını bildi. Kısrak, Karadeniz (2 kez) ve Harem Koşuları olmak üzere kariyerinde 4 G1 galibiyeti bulunan Tatvan İncisi, 2014’de Balçibin ve 2016’da Willpower ile bu koşuyu kazanan Gülerce ekürisine, son 4 yıldaki 3’üncü kupayı kazandırmış oldu.

SCARFACE temsilcisi…

Tatvan İncisi’nin babası ülkemizdeki nadir Montjeu temsilcilerinden biri olan ve 12 yarışlık kariyerinde G1 Ankara, G3 Mimar Sinan ve G3 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koşuları galibiyeti bulunan Scarface’dir. Haraya alındıktan sonra ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 81 tayından 35’i yarış kazanmayı başarmış, başta Erkek Tay Deneme Koşusunu galibi Pershing olmak üzere bunlardan 8’i Black Type performans sergilemiştir.

Annesi G3 galibi…

Tatvan İncisi’nin annesi G3 K. Sahir Kuruluoğlu ve KV-8 Pansiyon Hara koşuları galibi başarılı kısrak Hanımkız (Always A Classic)’dır. 2003 ve 2004 yıllarında 23 kez start alıp 3 birincilik ve 10 kez tabela yaparken 284.950 TL ikramiye kazanan kısrağın, Tatvan İncisi dışındaki en başarılı temsilcileri, G1 F. Sultan Mehmet Koşusu 3’üncüsü ve 6 yarış galibi El Ganador (Unaccoutned For), 11 yarış galibi Tinkerbell (Mali) ve 4 yarış galibi Al Neri (Tony Montana)’dır.

Tatvan İncisi dk 2012

Scarface da 2003

Montjeu

Racing Heart

Hanımkız dk 2001

Always A Classic

Fighting Arethusa

Son DüzenlenmePazartesi, 15 May 2017 13:28

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık