Menu

20.000 TL’ye alındı, Waneta'yı geçti ve 627.500 TL ikramiye kazandı... Özel

14 Mayıs 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus yılın en önemli klasiklerinden biri olan G1 Dişi Tay Deneme Koşusunu kazanan Miss Helin (3y dd Bin Ajwaad (IRE) – Golden Victory, Acclamation)’in, hiçbir veteriner kontrolü olmadan sadece bir telefonla 20.000 TL’ye alındığını biliyor muydunuz?

Evet, aynen yazdığımız gibi… Sevilen sanatçı Remzi Ayyıldız, bugüne dek 6 kez start alıp 4 yarış ve 627.500 TL ikramiye kazanan Miss Helin’i, yetiştiricisi olan Kurt ailesinden 20.000 TL’ye, üstelik kendisini hiç görmeden ve bir telefon konuşması sonrasında almış.

At Sahipliği kariyerinde 20 birinciliği ve 1.580.000 TL kazancı bulunan Ayyıldız, pek çok atçının hayalini süsleyen Dişi Tay Deneme Koşusu galibi Miss Helin’in dışında, 11 yarış ve 547.800 TL kazanan By Ra, 2 yarış kazanan Devinci ve 1 yarış kazanan Sivereklim’in de sahibi…

Bekiroğulları “roktu, idmanda başlamıyordu”

Miss Helin’in başarılı menajeri Engin Bekiroğulları Dişi Tay Deneme Koşusunda Waneta’yı geçerek büyük bir başarıya imza atan Miss Helin için şunları söyledi;

“Sahibi onu bir telefonla 20.000 TL’ye almış. Miss Helin bize geldiğinde çok problemliydi. Resmen roktu, idmana başlamıyordu. Onunla çok uğraştık. Zamanla inanılmaz bir değişim yaşadı.

Çok karakterli, mücadele gücü çok yüksek bir tay ama bugün için Waneta ile karşılaştırılması doğru olmaz. Belki Dişi Tay Deneme’de gerçek gücünü yarışına yansıtamadı ama kabul etmeliyiz ki Waneta çok büyük bir yetenek. Açıkçası bizde bunu, yani Waneta’nın eksik koşabileceğini düşünerek tayımızı İstanbul’a getirdik. Şansımızı denemek istedik. Çünkü tayım çok formdaydı ve onun en kötü yerinin ikincilik olacağına inanıyordum. Beni yanılmadı, çok mutluyum.”

Mehmet Kurt annesini Tattersalls’dan aldı…

Miss Helin’in annesi, 7 koşuluk kısa yarış hayatı boyunca hiç yarış kazanamayıp sadece Şartlı-5 bir koşuda ikincilik elde edebilen Golden Victory (Acclamation)’dir. At sahibi ve yetiştirici Mehmet Kurt’un 2006 yılı Tattersalls satışlarından aldığı Golden Country’nin karnında Türkiye’ye gelerek ülkemizde doğan kısrak, haraya alındıktan sonra ilk olarak 1 yarış kazanıp 16 kez tabela yapan Prensesırmak (Cuvee)’ı, ardından Bin Ajwaad isimli aygırdan Miss Helin’i vermiştir. Kısrağın 2017 ve 2017 yıllarında doğurduğu dişi tayların babası Cardinal Pioneer’dır.

Miss Helin

dd 2014

Bin Ajwaad (IRE)

da 1990

Rainbow Quest (USA)

Salidar (IRE)

Golden Victory

dk 2007

Acclamation (GB)

Golden Country (IRE)

Son DüzenlenmePazartesi, 15 May 2017 18:34

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık