Menu

TOUCH THE WOLF babasının izinde... Özel

31 Mayıs 2017 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan G3 Vehbi Koç Koşusunu, Kemal Kurt’un sahibi ve yetiştirici olduğu ve İbrahim Çak’ın antrene ettiği Touch The Wolf (da 4y Kurtiniadis – Acoustic, Namid), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

1600 metre çim pistte gerçekleştirilen 130.000 TL ikramiyeli koşuya 4 ve yukarı yaşlı 11 safkan İngiliz atı katıldı. Yavaş tempoda başlayan ve ilk 800 metresi 50 saniyede geçilen yarışta esas mücadele son düzlükte yaşandı. 400’de safkanlar hemen hemen aynı hizada piste enlemesine paylaştılar. Seyri son derece zevkli mücadelenin son 200 metresinde en dıştan rakiplerine üstünlük sağlayan Touch The Wolf ve Perfect Warrior ikilisinden finişe bir burun farkı ile önde girmeyi başarırken, uzun aradan sonra ilk kez kalitesine yakışır bir performans sergileyen Perfect Warrior (Perfect Storm) ikinci, başlardaki yavaş tempodan çok hoşlanmayan ve koşunun ilk metrelerinde bir ara neredeyse istemeden numara götürmek zorunda kalan Yıldırımbey (Sabırlı) üçüncü, Ankara’dan sonra İstanbul’da da parlak bir performans ortaya koyan Oradinairo (Unaccounted For) ise dördüncü oldu. Tempo yarışlarının usta ismi Sadettin Boyraz ile piste çıkan Kechiche’inyakın ara beşinciliği ve Ankara’dan daha mütevazı rakipleri geride bırakarak gelen Drive Faster’ın altıncılığı dikkat çekti. Kazanan Touch The Wolf için müddet 1’37”03 olurken, farklar Burun - 2 Boy - Baş şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, kazanan atın sahibi Kemal Kurt'a kupasını, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Koç verdi. Törene, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci ile TJK Asli Üyeleri Celalettin Alkan ve N. Arek Kuyumciyan da katıldı.

Çim pistte çok farklı…

Yarış hayatına 25 Ocak 2016 tarihinde Bursa’da 9’uncu olduğu maiden mücadele ile başlayan Touch The Wolf, bugüne dek 10 kez start alıp 5 yarış ve 428.250 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte henüz hiç koşmayan, kum pistte ise 4 kez start alıp birincilik elde edemeyen başarılı safkan, çim pistteki 6’ıncı startında 5’inci kez finişi önde geçmesini bildi. Halis Karataş ile 6 kez bir araya gelen Touch The Wolf, bu yarışların 4’ünde birinci, 2’sinde ise ikinci olurken, Vehbi Koç Koşusu galibiyeti ile üst üste kariyerinin ikinci Grup koşu birinciliğine imza attı.

Babası da kazanmıştı…

Touch The Wolf’ün babası, kariyerinde G1 Başbakanlık, G1 Fatih Sultan Mehmet, G1 Anafartalar ve G1 Haliç başta olmak üzere 20 Grup yarış bulunan unutulmaz safkan Kurtiniadis (Mujahid)’dir.

Bu seneki kupayı kazanan oğlu Touch The Wolf gibi 2009 yılında Vehbi Koç Koşusu Kupasını ekürisinin müzesine armağan eden aygır, 2015 yılında ‘ince bağırsak düğümlenmesinden’ yaşamını yitirmiştir.

Bugüne dek 41 yavrusu start alan Kurtiniadis’in bu yavrularından 24’ü yarış kazanırken 3’ü Black Type performans sergilemeyi başarmıştır.

Annesi TRANSACOUSTIC’in kardeşi…

Touch The Wolf’ün annesi, 7 koşuluk kariyeri boyunca biri maiden, diğeri Handikap 16 olmak üzere 2 yarış kazanan ve 3 kez de tabela yapan Acoustic (Namid)’dir. Günümüzde aygırlık yapan A3 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu galibi ve G1 Haliç Koşusu 2’ncisi Transacoustic (Sri Pekan) ile anneden kardeş olan kısrağın yarış pistlerinde bugüne dek 3 yavrusu start almış, Touch The Wolf dışındaki isimlerden Lisowska (Sri Pekan) 4 startta 1 birincilik elde etmiştir. Acoustic’in 2016 doğumlu Scarface’den al dişi bir tayı bulunmaktadır. 

TOUCH THE WOLF

da 2013

Kurtiniadis (IRE)

Mujahid (USA)

Fiddler’s Moll (IRE)

Acoustic

Namid (GB)

Number Ten (GB)

Line Breeding
Northern Dancer 4S X 6S X 6s X 5s X 5D X 5D X 6D
Danzig 3S X 4D
Ahonoora 4S X 4D

 

Son DüzenlenmePerşembe, 01 Haziran 2017 14:57

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık