Menu

REBEL YELL’in sentetikte yolu açık… Özel

31 Mayıs 2017 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda Bakırköylü merhum atçı, yetiştirici ve TJK Asli Üyesi Cahit Aybek anısına düzenlenen KV-9/S mücadeleyi, A.Melih Kura’ya ait, Bebek İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen, Mehmet Gündüzeli’nin menajeri ve Esma Çetin’in ise antrenörü olduğu Rebel Yell (3 yş de Dai Jin /GB) – Shaw Avenue, West by West) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

2000 metre sentetik pistte gerçekleştirilen 87.000 TL ikramiyeli koşuya 3 yaşlı 7 safkan İngiliz tayı katıldı. Beklendiği gibi Bitcoin ve Rebel Yell arasında geçen birincilik mücadelesini, düzlüğe çıkarken rakibine oranla çok daha kolay olduğu Halis Karataş’ın kontrollü ve rahat hareketlerinden anlaşılan Rebel Yell, 200’den sonra arttırdığı temposu ile 3 boy önde kazanırken, Anafartalar Koşusu öncesi sentetik pistte yolunun ne denli açık olduğunu rakiplerine göstermiş oldu. Koştuğu 7 yarışın 6’sını kazanarak İstanbul’a gelen Bitcoin (Victory Gallop), ilk kez start aldığı Veliefendi’de ve ilk kez ayak bastığı sentetik pistte başarılı sayılabilecek bir ikincilik elde ederken, bu iki safkanın 1 boy gerisinde yine koşunun başarılı performanslarından birini sergileyen Last Point (Derviş Ağa) üçüncü, 3.5 boy geride Scifo (Victory Gallop) ise dördüncü oldu. Kazanan Rebel Yell için müddet 2’03”68, farklar ise 3 boy – 1.5 boy – 3 boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi A. Melih Kura'ya kupasını Hayal Cebeci verdi. Törene, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, TJK Asli Üyeleri, Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Recep Avşar, merhum Y. Cahit Aybek'in kardeşi Aslan Aybek ile davetliler de katıldı.

Sentetikte 5’de 4 yaptı…

Yarış hayatına 14 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da start aldığı maiden koşuda elde ettiği üçüncülükle başlayan Rebel Yell, bugüne dek 7 kez start alıp 4 yarış ve 210.000 TL ikramiye kazandı.

Kum pistte hiç start almayan, çim pistte 2 kez koşup birer kez üçüncü ve dördüncü olan safkan, sentetik pistte ise 5 kez koşup 4 kez kazandı, bir kez de üçüncü oldu. Daha önce Gökhan Gökçe ile 2 yarış kazanan başarılı safkan, Halis Karataş ile bir araya geldiği 3 yarıştan 2’sini kazanmasını bildi.

DAI JIN temsilcisi…

Rebel Yell’in babası, aynı ekürinin 2016 yılı Gazi Koşusu ikincisi safkanı Temsil’in de babası olan ve sendikasyon ile yurtdışından getirilip ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2015 yılında koşmaya başlayan, 2003 yılı Alman Derbisi galibi Dai Jin (Peintre Celebre (USA) – Dawlah (GB), Shirley Heights)’dir.

Ülkemizde bugüne dek 61 yavrusu start alan aygırın 31 yavrusu yarış kazanmayı başarmış, bunlardan 10’u Black Type performans sergilemiştir.

Annesi KV-6 galibi…

Rebel Yell’in annesi, 28 yarışlık kariyeri boyunca biri KV-6 olmak üzere 2 yarış kazanıp 12 kez tabela yaparken 81.360 TL ikramiye kazanan 2003 doğumlu Shaw Avenue (West by West) isimli kısraktır. 2007 yılında yarış yaşamını noktaladıktan sonra damızlığa ayrılan kısrağın bugüne dek 4 yavrusu start almış, bunlardan Rebel Yell dışında yarış kazanan tek yavrusu Meloş Teyze (Abrek) olmuştur.

REBEL YELL

de 2014

Dai Jin (GB)

Peintre Celebre (USA)

Dawlah (GB)

Shaw Avenue

West By West (USA)

Simin

Linebreeding;
Northern Dancer 4S x 5s x 6D
Nearco 6S x 8S x 8S x 9S x 9S x 7S x 9S x 9S x 7S
Nasrullah 7S x 7S x 8s x 6S x 8S x 8s x 7D x 7D x 7D x 8D

 

Son DüzenlenmePerşembe, 01 Haziran 2017 17:13

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık