Menu

ISKRA’dan Ankaralı rakiplere geçit yok! Özel

Haziran 2017 Pazar günü TJK Başkanlarından merhum Cemal Kura anısına İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 4+ yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus G3/D koşuyu, Mustafa Ülkan Delikan’a ait, Lindum Partnership tarafından yetiştirilen, menajerliğini Dinsel Sevgili, antrenörlüğünü ise Ümit Yayla’nın yaptığı Iskra (GB) (4 yş dk Mount Nelson – Euro Empire, Bartok) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

2200 Metre çim pistte koşulan 130.000 TL ikramiyeli koşuda, start öncesi zağma demiri koptuğu için girdiği boktan çıkartılan bir süre yeni demirin getirilmesi için beklenilen Iskra, düzlükte erken kapışmaya giren Ankaralı rakiplerinin dışına çıkarak yaptığı etkili sprinti ile birinciliğe uzanırken, kariyerinin ilk sınıf koşu galibiyetine imza attı.

Hasan Adalı Koşusu galibiyetinin ardından bu yarışa büyük favori olarak çıkan Tatvan İncisi (Scarface)’nin ikinci olduğu yarışta, bir ara kazanır pozisyona giren ama 200’den sonra temposu düşmeye başlayan Mi Bombon (Cuvee) üçüncü, Börteçine (Strike The Gold) ise dördüncü oldu. Kazanan Iskra için müddet 2’16”32 olurken, farklar yarım Boy – 2.5 Boy – Uzak olarak gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi M. Ülkan Delikan'a kupasını TJK Asli Üyesi Can N. Güven verdi. Törende, safkanın antrenörü Ümit Yayla'ya ödülünü Nur Boysan verirken, jokey Halis Karataş ise ödülünü Emil Celal Kura'dan aldı.

Günün anısına ayrıca, TJK Asli Üyesi Sadettin Sükan atın sahibi M. Ülkan Delikan'a bir hediye takdim etti. Törene TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, Genel Sayman M. Ercan Emre, TJK Asli Üyeleri Levent Sarıkaya ve A. Melih Kura ile davetliler de katıldı.

Çim Pistte ilk kez kazandı…

Yarış hayatına 19 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da sekizinci olduğu Şartlı-4 mücadele ile başlayan Iskra (GB), İngiltere’den foal olarak ithal edildi ve bugüne dek 9 kez start alıp 4 yarış ve 191.700 TL ikramiye kazandı.  

Kum pistte hiç start almayan, sentetik pistte ise 6 startta 3 birincilik elde eden başarılı safkan, çim pistteki ilk birinciliğini Cemal Kura Koşusu ile gerçekleştirdi. Halis Karataş ile 6 kez bir araya gelen Iskra, bu yarışlarından 3’ünden birinci, 3’ünden ise ikincilikle ayrıldı.

MOUNT NELSON temsilcisi…

Iskra’nın babası, G1 Criterium International ve G1 Coral Eclipse Koşuları galibi ve 32 Stakes kazanan safkanın babası Mount Nelson (Rock Of Gibraltar)’dur. Ülkemizde bugüne dek 3 yavrusu start alan aygırın Iskra dışındaki temsilcilerinden Turap 48 startta 16 birincilik ve 776.110 TL kazanç elde etmiştir.

Annesi G1 ikincisi…

Iskra’nın annesi Amerika’da 2 yaşındayken 3 yarış kazanmayı başaran Euro Empire (USA)’dir. Listed galibiyetinin yanı sıra G1 Oak Leaf Stakes ikincisi ve G1 Del Mar Debutante Stakes üçüncüsü olan kısrağın start alan tüm yavruları yarış kazanmayı başarmış olup, kızlarından bazıları Grup yarış galibi yavrular vermiştir.

ISKRA (GB)

dk 2013

Mount Nelson (GB)

Rock Of Gibraltar (IRE)

Independence (GB)

Euro Empire (USA)

Bartok (IRE)

Lotta Glory Beau’s (USA)

Linebreeding;
Northern Dancer 5S x 5S x 7S x 4D x 7D x 5D
Natalma 6S x 6s x 6S x 8S x 5D x 8D x 6D
Nijinsky 6D x 4D
Danzig 4S x 6S

Son DüzenlenmePazartesi, 05 Haziran 2017 19:04

2 yorum

  • kemakinen
    kemakinen Pazartesi, 09 Ekim 2017 13:02 Yorum Linki

    haremde bir kez daha gecti

  • ihsan yavuz
    ihsan yavuz Salı, 06 Haziran 2017 11:16 Yorum Linki

    yarışta 4 at olması temponun yavas gıtmesi tatvan incisi nın onlerde kalması sonucu degıstırdı ıskra yeniden dogsa gelse tatvan incisini normal şartlarda geçebilecek bir at degil

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık