Menu

Kazım Karabekir Koşusunda YELTAY’dan kolay galibiyet… Özel

11 Haziran 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşuşan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G2/DHÖ Kazım Karabekir Koşusunu, 5 gün önce  Ankara’da start aldığı Kısa Vadeli mücadeleden ikincilikle ayrılan Davut Kaya’ya ait, Mahmut Kaya tarafından yetiştirilen ve Hüseyin Kaya tarafından antrene edilen Yeltay (3 yş ae Güntay – Yeldem, Pegasus), jokey Selim Kaya ile kazandı.

1200 metre mesafede ve 3.7 ölçümlü yumuşak çim pistte gerçekleştirilen 200.000 TL ikramiyeli koşuda, startla birlikte öne çıkan ve sonraki metrelerde bir daha hiçbir rakibine yakalanmadan çok kolay bir galibiyet elde eden Yeltay’ın ardında ikinciliği İzmir’den sonra İstanbul’da da başarılı bir performans sergileyen Harbi Cihan (Berkay Efe) elde ederken, mücadeleden Kurtel ekürisinin koşuda start alan 2 tayın biri olan Kızılkale (Bilgin) üçüncü, koşunun büyük favorisi olup koşu sonrası Halis Karataş’ın rapor almasını sağlayacak ölçüde start girişi öncesinde çeşitli sıkıntılar yaşayan büyük favori Taliphan (Caş) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Yeltay için müddet 1’18”50 olurken, farklar ise Uzak – Boyun – Baş şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, kazanan tayın sahibi adına Yeltay'ın antrenörü Hüseyin Kaya'ya kupasını Timsal Karabekir Yıldıran verdi. Törene TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, davetliler ve İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

6’da 4 yaptı…

Yarış hayatına 11 Nisan 2017 tarihinde Ankara’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Yeltay, bugüne dek 6 kez start alıp 4 yarış ve 332.600 TL ikramiye kazandı. Koştuğu yarışlarda ilk iki sıradan hiç düşmeyen kalite tay çim ve kum pistte 2’şer birincilik elde etti. İlk 4 yarışına Mehmet Akyavuz ile çıkan ve bu yarışların 3’ünden birincilikle ayrılan Yeltay, Kazım Karabekir Koşusunda Seklim Kaya ile ilk kez bir araya geldi.

GÜNTAY temsilcisi…

Yeltay’ın babası; G2 Mohaç ve G3 Kazım Karabekir koşuları galibi ve G1 İstiklal Savaşı 2’ncisi olan Kuyumciyan Ekürisi yetiştirmesi Güntay (Demirkır)’dır. 19 kez start alıp 7 yarış ve 693.650 TL ikramiye kazanan safkan 2009 yılında yarış kariyerini noktalamış ve haraya alınmıştır. Yarış pistlerinde bugüne dek 34 yavrusu start alan aygırın, 19 temsilcisi yarış kazanmayı başarmış, bunlardan şu ana dek sadece Yeltay Black Type performans sergileyebilmiştir.

Annesi bir maiden kazandı ama…

Yeltay’ın annesi; 13 yarışlık kariyeri boyunca sadece Ankara’da bir maiden mücadeleden birincilikle ayrılabilen 2003 doğumlu Yeldem (Pegasüs) isimli kısraktır. Yarış pistlerinde bugüne dek 4 yavrusu start alan kısrağın Yeltay dışındaki temsilcilerinden Özyel (Özhaber) 4, Rüzgarhan (Angora) ise 1 yarış kazanmıştır.

Kısrağın pedigrisindeki en dikkat çekici husus; G1 TSK ve G1 Veliefendi Koşuları galibi olup G1 Cumhuriyet Koşusunda Çetin gibi sansasyonel bir safkanın ardında 2’nciliği bulunan İlkbahar (Rikardo) gibi birinci sınıf bir kısrağın anne kardeşi olmasıdır.

YELTAY

ae 2014

Güntay

Demirkır

Öztay

Yeldem

Pegasus

Örümcek

Son DüzenlenmePazartesi, 12 Haziran 2017 13:56

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık