Menu

91.GAZİ Koşusu Şampiyonu; PIANO SONATA… Özel

Ramazan Bayramının ilk günü olan 25 Haziran 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk adına koşulan 91.Gazi Koşusunu, Oğuz Yalçın'a ait, Gençay Dilek Emirsoy tarafından yetiştirilen ve Metin Acar tarafından antrene edilen Piano Sonata (3y de Torok – Emma, Shining Steel), jokeyi Ahmet Çelik ile 2'27"74'lük bir derece gerçekleştirerek kazandı.

1927 yılından bu yana aralıksız olarak yapılan ve 3 Yaşlı İngiliz taylarının hayatları boyunca sadece bir kez katılabildikleri 1.500.000 TL Birincilik ikramiyeli büyük koşu, 2400 metre çim pistte 18 safkan İngiliz tayının katılımı ile gerçekleşti.

İyi bir çıkışın ardından ön grubun hemen arkasına yerleşen ve bariyer dibinde tuttuğu yeri koşunun hiçbir yerinde kaybetmeyerek mücadeleyi sürekli 5’inci-6’ıncı pozisyonda götüren Piano Sonata, son düzlük dönülür dönülmez başladığı sprinti ile 400’de rakiplerine hakimiyetini hissettirdi. 300’den bir farkı 4 boya kadar çıkartan safkan, gerilerden gecikmeli olarak yol bulan rakibi Pershing’in farkı 2.5 boya kadar indiren etkili sprintine rağmen aldığı avansla birinciliğe uzanmayı başardı. Bu sezonki en parlak performansını Gazi Koşusuna saklayan başarılı safkanın ardında G1 Erkek Tay Deneme ve G2 Sait Akson Koşuları galibi yılın flaş ismi Pershing (Scarface) ikinciliği elde ederken, sezonun en çok speküle edilen taylarından biri olan ve bu koşuda nasıl bir performans sergileyeceği büyük bir merakla beklenen Finesse (Luxor) üçüncü, koşunun en başarılı performanslarından birine sergileyen Runner Bull (Victory Gallop) ise dördüncü oldu.

(Kronometrik Dereceler için TIKLAYINIZ)

Törende ayrıca, Gazi Koşusu galibi jokey Ahmet Çelik, 9 birincilikle bu önemli koşuyu en fazla kazanan jokey Mümin Çılgın’a plaket verdi.Koşu sonrası yapılan törende 91. Gazi Koşusu’nu kazanan safkanın sahibi Oğuz Yalçın kupayı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan’ın elinden aldı. Safkanın antrenörü Metin Acar’a plaketini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, bu koşuyu 3 yıl üst üste kazanma başarısını gösteren jokey Ahmet Çelik’e plaketini ise TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci verdi.

 

Yalçın; “Tarifi İmkansız Mutluluk içerisindeyim”

91.Gazi Koşusu galibi safkanın sahibi Oğuz Yalçın koşu sonrası yaptığı açıklamada; “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adına düzenlenen bu önemli kupayı kazanmak bu yıl bize nasip olduğu için tarifi imkansız mutluluk içindeyim.  Safkanımız Piano Sonata çiftlik zamanlarında bize farklı bir tay olduğunu hissettirmişti. Jokeyimiz Ahmet Çelik galobunu yaptıktan sonra safkanımızı çok beğendiğini ve bize rahat olmamız gerektiğini söyledi. Bu galibiyet sevincini yaşamamızda emeği geçen başta tayımızın yetiştiricilerine ve tüm ekibime teşekkür ediyorum” dedi.

‘En iyi 2 Yaşlı Erkek Tay’ seçilmişti…

Yarış hayatına 31 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da koştuğu maiden yarışı kazanarak başlayan Piano Sonata, bugüne dek 12 kez start alıp 6 yarış ve 2.511.500 TL ikramiye kazandı. Kum ve sentetik pistte hiç start almayan safkan tüm yarışlarını çim pistte koştu.

Geçtiğimiz yıl G2 Kraliçe II. Elizabeth Koşusunu kazanan Piano Sonata, G1 Çaldıran ve G1 Karayel Koşularında ise şampiyon 2 yaşlı dişi Waneta’ya geçilerek ikinci olmuştu. 2017 Sezonunu 1400 metre yumuşak çim pistte KV-7 Ali Orhan Birol Koşusu galibiyetiyle açan safkan daha sonra sırasıyla

G1 Erkek Tay Deneme Koşusunu Pershing’in, G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunu ise Gazibora Khan’ın arkasında ikinci olarak tamamlamıştı. Şampiyon safkan Gazi Koşularının flaş jokeyi Ahmet Çelik ile ilk kez bu büyük koşuda ilk kez bir araya geldi.

TOROK temsilcisi…

Piano Sonata’nın babası G1 Anafartalar Koşusu galibi Torok (Singspiel)’dur. Yarış hayatı boyunca 12 kez start alıp 4 kez kazanan safkanın ilk jenerasyon tayları 2016 senesinde start almaya başlamış olup bugüne dek koşan 18 yavrusundan 11’i yarış kazanmayı başarmış, az sayıdaki temsilcisine rağmen bunların 5’i Black Type performans sergilemiştir.

Annesi G3 galibi EMMA...

Piano Sonata’nın annesi, yarış hayatı boyunca 9 birincilik ve 471.500 TL kazanç elde eden G3 Kayı Koşusu galibi Emma (Shining Steel)’dır. 1200-1600 metre mesafeler arasında başarılı yarışlara imza atan kısrağın bugüne dek yarış pistlerinde 3 yavrusu boy göstermiş, Piano Sonata dışındaki iki temsilcisinden Kalesh (Victory Gallop) 4, River Mass (Win River Win) ise 2 yarış kazanmıştır. Kısrağın start alan tayları dışında 2016 doğumlu Piano Sonata’nın öz kardeşi olan bir erkek yavrusu daha bulunmaktadır.

PIANO SONATA

de 2014

Torok (IRE)

Singspiel (IRE)

Chatila (USA)

Emma

Shining Steel (GB)

Su 1

Son DüzenlenmePazartesi, 26 Haziran 2017 19:32

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık