Menu

ANAFARTALAR Zaferi; REBEL YELL’in… Özel

25 Haziran 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve sentetik pistte 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus en önemli mücadelelerden biri olan G3 Anafartalar Koşusunu, A.Melih Kura’ya ait, Bebek İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen, Mehmet Gündüzeli’nin menajeri ve Esma Çetin’in ise antrenörü olduğu Rebel Yell (3yş de Dai Jin (GB) – Shaw Avenue, West by West) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

2000 metre sentetik pistte gerçekleştirilen 130.000 TL ikramiyeli koşuya 3 yaşlı 16 safkan İngiliz tayı katıldı. Startla birlikte grubun en arkasında kalan ve son düzlüğü 11’inci sırada dönebilen Rebel Yell, düzlükte pistin en dışından yaptığı etkili sprint ile ancak son 100 metrede yakaladığı rakiplerini geride bırakarak hedef yaptığı Anafartalar Koşusunda zafere uzanırken, koşudan başarılı bir performans sergileyen şampiyon Graystorm’un anne kardeşi Grayempire (Win River Win) ikinci, Ankara’dan getirilen Cerastes (Always A Classic) üçüncü, sonlarda çok güçlü ataklarla gelip koşunun tüm yükünü çeken Yenilmez’i az farkla geçen Utkunbaba (Bosporus) ise dördüncü oldu. Kazanan Rebel Yell için müddet 2’04”35 olurken, farklar ise 3 boy – 1.5 boy – 1.5 boy olarak gerçekleşti.

(Kronometrik Dereceler için TIKLAYINIZ)

Koşuyu kazanan atın sahibi adına Melih Kura’ya kupayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi ve Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi Şeref Somtürk verdi. Antrenörü Esma Çetin’e plaketini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi ve TJK eski Başkanlarından Behçet Homurlu, jokey Halis Karataş’a plaketini ise Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş takdim etti.

Sentetikte çok farklı…

Yarış hayatına 14 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da start aldığı maiden koşuda elde ettiği üçüncülükle başlayan Rebel Yell, bugüne dek 8 kez start alıp 5 yarış ve 348.000 TL ikramiye kazandı.

Kum pistte hiç start almayan, çim pistte 2 kez koşup birer kez üçüncü ve dördüncü olabilen safkan, çok farklı koştuğu sentetik pistte ise 6 kez koşup 5 kez finişi önde geçti. Daha önce Gökhan Gökçe ile 2 yarış kazanan başarılı safkan, Halis Karataş ile bir araya geldiği 4 yarıştan 3’ünü kazanmayı bildi.

DAI JIN temsilcisi…

Rebel Yell’in babası, aynı ekürinin 2016 yılı Gazi Koşusu ikincisi safkanı Temsil’in de babası olan ve sendikasyon ile yurtdışından getirilip ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2015 yılında koşmaya başlayan, 2003 yılı Alman Derbisi galibi Dai Jin (Peintre Celebre (USA) – Dawlah (GB), Shirley Heights)’dir. Ülkemizde bugüne dek 63 yavrusu start alan aygırın 32 yavrusu yarış kazanmayı başarmış, bunlardan 10’u Black Type performans sergilemiştir.

Annesi KV-6 galibi…

Rebel Yell’in annesi, 28 yarışlık kariyeri boyunca biri KV-6 olmak üzere 2 yarış kazanıp 12 kez tabela yaparken 81.360 TL ikramiye kazanan 2003 doğumlu Shaw Avenue (West by West) isimli kısraktır. 2007 yılında yarış yaşamını noktaladıktan sonra damızlığa ayrılan kısrağın bugüne dek 4 yavrusu start almış, bunlardan Rebel Yell dışında yarış kazanan tek yavrusu Meloş Teyze (Abrek) olmuştur.

REBEL YELL

de 2014

Dai Jin (GB)

Peintre Celebre (USA)

Dawlah (GB)

Shaw Avenue

West By West (USA)

Simin

Son DüzenlenmePazartesi, 26 Haziran 2017 17:29

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık